POLSKA

Tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Skontrolowano prawie 190 tys. osób ze 187 krajów

COP24 w Katowicach

Od 22 listopada do 16 grudnia, w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej, funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali prawie 200 tysięcy osób.

Zatrzymali ponad 340, a 37 nie zezwolili na przekroczenie polskiej granicy. Kontrole zostały tymczasowo przywrócone, aby zapewnić bezpieczny przebieg szczytu klimatycznego.

W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej skontrolowano w sumie 189 270 osób ze 187 krajów. Największą grupę skontrolowanych, bo aż 81 527 osób, stanowią Polacy. Kolejni to obywatele Ukrainy – 12 791, Niemiec – 9 853, Czech – 9568, Litwy – 8993, Włoch – 5756 i Szwecji – 4518.

W wyniku tymczasowo przywróconej kontroli do Polski nie wpuszczono 37 osób. Zatrzymano w sumie 343 osoby, m.in. poszukiwane przez polski wymiar sprawiedliwości, unikające przesłuchania, czy zasądzonej kary pozbawienia wolności.

23 listopada na lotnisku w Poznaniu – Ławicy funkcjonariusze SG zatrzymali mężczyznę, który przyleciał samolotem rejsowym z Aten. Mężczyzna przedstawił do kontroli paszport ekwadorski. Funkcjonariusz SG zwrócił uwagę na fakt, że wygląd zewnętrzny mężczyzny odbiega od jego wizerunku na fotografii. Cudzoziemiec przyznał się, iż nie jest obywatelem Ekwadoru. Oświadczył, że jest obywatelem Iranu, a ekwadorski paszport kupił w Atenach za 300 euro.

26 listopada w Cieszynie zatrzymany został mężczyzna, który do kontroli okazał podrobione prawo jazdy. W wyniku sprawdzenia w bazach danych ustalono, że jest on poszukiwany za fałszowanie dokumentów i uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego. Tego samego dnia w Gorzyczkach inny Polak również posłużył się podczas kontroli podrobionym prawem jazdy, a do tego okazał przerobiony dowód osobisty, wystawiony na dane innej osoby. Wszystko po to, żeby uniknąć odpowiedzialności za rozboje.

3 grudnia w autobusie jadącym z Czech została zatrzymana kobieta poszukiwana za oszustwa przez prokuraturę w Mrągowie, Warszawie, Lublinie, Mikołowie oraz Kartuzach. Ustalono, że zatrzymana od ponad roku mieszka i pracuje na terytorium Czech, a oszustwami zajmowała się za pośrednictwem Internetu.

9 grudnia na katowickim lotnisku funkcjonariusze SG zatrzymali obywatelkę Grecji i obywatelkę Iraku, które przyleciały do Polski z Aten. Kobiety podróżowały jako matka i córka. Do kontroli granicznej przedstawiły greckie dowody osobiste. Dowód osobisty, którym posłużyła się jedna z kobiet, figurował w systemach informatycznych Straży Granicznej jako utracony i podlegający zatrzymaniu. W trakcie przesłuchania cudzoziemka posługująca się tym dokumentem podała swoje prawdziwe dane osobowe i oświadczyła, że jest obywatelką Iraku. Natomiast obywatelka Grecji w trakcie przesłuchania oświadczyła, iż pomagała ona Irakijce w nielegalnym dotarciu na terytorium Niemiec. Za udzieloną pomoc miała otrzymać 5000 euro.

11 grudnia funkcjonariusze SG ze Zgorzelca zatrzymali obywatela Polski, którego polski wymiar sprawiedliwości poszukiwał od 6 lat. Mężczyzna był poszukiwany w celu odbycia kary pozbawienia wolności za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad osobą mu najbliższą.
(SG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button