28-osobowa kadra seniorów rozpoczęła treningi w Gdańsku przed rozpoczynającym się w piątek turniejem EIHC o Puchar z Okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Polacy w hali Olivia zagrają kolejno z Danią, Norwegią i Austrią. W roli selekcjonera reprezentacji Polski zadebiutuje w tych zawodach Tomasz Valtonen.
Turniej EIHC w Gdańsku
Listopad w tym roku jest niezwykły, bardziej uroczysty, skłaniający do głębszych refleksji z racji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inny będzie też z tego powodu turniej EIHC w Gdańsku, którego ostatnie mecze rozegrane zostaną 11 listopada.
Skoro mamy taki szczególny czas, to w materiałach promujących zawody wykorzystany został element plakatu z 1931, kiedy w Krynicy odbyły się pierwsze w wolnej Polsce hokejowe MŚ. Jego autorami byli ludzie niezwykli – Jerzy Walerian Skolimowski i Stefan Osiecki.
Może trudno uwierzyć, ale na krynickim lodowisku grały wtedy m.in. reprezentacje Kanady, USA, Austrii czy Szwecji. Tytuł wywalczyli Kanadyjczycy, biało – czerwoni zajęli czwarte miejsce. To było 13 lat po wywalczeniu przez Polskę niepodległości.
Gdański turniej jest organizowany sto lat po wielkim listopadzie 1918. Zagrają w Polsce ponownie Austriacy przyjadą też dwie inne ekipy z Elity – Dania i Norwegia. Obsada zatem jest zapewniona doborowa.
Poza emocjami związanymi z obserwacją zmagań sportowych zawody będą też okazją do przypomnienia skomplikowanej drogi Polski do niepodległości, przywołania wielu niezwykłych, a nieco zapomnianych ludzi. Takich, jak Jerzy Walerian Skolimowski i Stefan Osiecki.
Ten pierwszy – ps. „Mały”, „Deen” – był prawdziwym „człowiekiem renesansu”. Architekt, ale też sternik polskich osad wioślarskich, olimpijczyk z Amsterdamu (1928), Los Angeles (1932) i Berlina (1936), zdobywca srebrnego i brązowego medalu.
Można powiedzieć „Mały Wielki Człowiek”. Miał 150 cm wzrostu, ważył 49 kg, a odnosił sukcesy na wielu polach.
Jego dziełem był m. in. wystrój wnętrza transatlantyku MS Piłsudski, plakaty na Światowe Wystawy w Paryżu i Nowym Jorku, współudział w zaprojektowaniu i wykonaniu Cmentarza na Monte Cassino. Projektował wnętrza pałaców arabskich szejków, wygrywał dziesiątki konkursów architektonicznych.
Przeżył godne filmu akcji przygody podczas II Wojny Światowej. Uczestniczył w Kampanii Wrześniowej, przedostał się do Anglii, walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich w Tobruku. Jako polski oficer wywiadu Secret Intelligence Service przygotowywał w Grecji lądowanie brytyjskiej Drugiej Brygady Spadochronowej. Po wojnie pozostał na emigracji w Anglii, zmarł w Londynie 12 lutego 1985, ale spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim.
Życiorys Stefana Osieckiego (1902 – 1977) alpinisty, architekta, grafika, filmowca też nie był zwyczajny.
W latach 30-tych uczestniczył w dwóch polskich wyprawach w Andy. Był żołnierzem Wojska Polskiego w 1920 i 1939 roku. Uczestniczył w obronie Lwowa, pracował w Biurze Filmowym Ministerstwa Informacji i Dokumentacji w Londynie. Tworzył filmy o tematyce górskiej, zmontował też film złożony z ujęć nakręconych przez konspiracyjnych operatorów w okupowanej Warszawie.
Osiecki i Skolimowski wykonali wiele plakatów promujących Polskę oraz reklamowych.
Wykonany w 1929 roku plakat „Zakopane” nagrodzono w konkursie na plakat sportowy, natomiast plakat „Mistrzostwa świata w hokeju na lodzie” został opublikowany pod hasłem „Piękny afisz” w „Wiadomościach Literackich” . Autorom plakatu udało się osiągnąć wrażenie ruchu stylizowanych geometrycznie postaci hokeistów. Szerokim echem na świecie odbił się także ich plakat promocyjnym „Poland” z 1936.
87 lat po krynickich mistrzostwach świata twórcy tamtego plakatu, żołnierze, a jednocześnie artyści, patrioci, będą symbolicznie obecni w hali gdańskiej Olivii w tym szczególnym dla każdego Polaka czasie.
Zgrupowanie i mecze SMS PZHL w Finlandii
21-osobowa drużyna Szkoły Mistrzostwa PZHL w Katowicach pojechała w poniedziałek do fińskiego Vierumaki na pięciodniowe zgrupowanie połączone z dwoma sparingami. „To pierwszy tego typu wyjazd zawodników SMS PZHL. Jest elementem naszej współpracy z selekcjonerem kadry narodowej Tomasze Valtonenem” – wyjaśnił dyrektor związkowej szkoły Adam Fras.
Uczniowie SMS PZHL pojadą do renomowanego Sport Institute of Finland w Vierumaki, który jest wiodącym ośrodkiem szkolenia sportowego, który wspiera elitarne sporty w Finlandii, w tym hokej na lodzie. Jest także oficjalnym centrum szkoleniowym Fińskiego Komitetu Olimpijskiego.
Vierumaki zapewnia wszechstronne zaplecze szkoleniowe i usługi dla reprezentacji, klubów sportowych, drużyn i stowarzyszeń.
Podczas zgrupowania ekipa szkoły zmierzy się 7 i 9 listopada w spotkaniach kontrolnych z klubowymi fińskimi juniorskimi drużynami: HPK Academy i KJT Hockey.
Poza tym młodzi polscy hokeiści – którzy i uczestniczą w selekcji reprezentacji Polski MŚ U-18 i U-20 – będą mieli okazję poćwiczyć pod okiem fińskich szkoleniowców.
(org.)