Polscy strażacy zostają w Turcji co najmniej do czwartku, 16 lutego.
Trwa akcja ratowania kolejnej, trzynastej osoby!
W poniedziałek 6 lutego 2023 r. nad ranem w prowincji Gaziantep w Turcji nastąpiło trzęsienie ziemi o sile 7,6 stopnia w skali Richtera.
- Do tej pory w Turcji i Syrii zginęło około 26 tysięcy osób. Jest ponad 70 tys. rannych.
- W samej Turcji liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do co najmniej 22 tysięcy, a w Syrii ponad 3 500.
- W Turcji zawaliło się około 6500 budynków.
- Od poniedziałkowego trzęsienia ziemi doszło do 1891 wstrząsów wtórnych.
- W akcji ratowniczej bierze udział ponad 110 tys. osób.
- 23 mln ludzi może być dotknięte skutkami kataklizmu.
11 lutego w godzinach wieczornych udało się zlokalizować 13 osobę. Ratownicy natychmiast rozpoczęli próbę dotarcia.
Od soboty wieczór trwa akcja dotarcia do zlokalizowanej poszkodowanej osoby. Naszych czworonożnych ratowników wpierają dzisiaj w działaniach psy ratownicze z Czech i Litwy.
???????#MisjaTurcja
Cały czas trwa próba dotarcia do 13.osoby!! #HUSARPoland daje z siebie wszystko ❤️?????Naszych czworonożnych ratowników?wspierają dziś ? z Czech?? i Litwy??.
Razem możemy więcej ??✌?@MSWiA_GOV_PL @eu_echo @PLinTurkey
? USAR Poland pic.twitter.com/nnKnacnMzF— Andrzej Bartkowiak (@ABartkowiak_PSP) February 12, 2023
W sobotę rano w bazie operacyjnej odbyła się odprawa podsumowująca dotychczasowe działania polskich ratowników. Dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec podziękował wszystkim za wyjątkowe zaangażowanie, ciężką i ofiarną ale jakże owocną pracę. Szczególne podziękowania otrzymały psy ratownicze, ich opiekunowie i lekarze, którzy robią wszystko, aby „czworonożne sensory” mogły „działać” na pełnych obrotach, pomimo doznawanych kontuzji i okaleczeń podczas akcji i niesprzyjających warunków atmosferycznych. To dzięki psim zmysłom, umiejętnościom i zaangażowaniu oraz ich kompilacji z możliwościami technicznymi zabranego przez ratowników sprzętu, działania są tak skuteczne.
Poza odprawą podsumowującą w sobotę rano odbyło się również spotkanie w sektorze, w którym działania koordynuje polska grupa ratownicza (SCC sector coordination cel). Obozowisko polskiej ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej przeznaczonej do działań w terenie miejskim (HUSAR Poland) odwiedzili przedstawiciele Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (EU Civil Protection Mechanism). Spotkanie miało na celu podsumowanie dotychczasowych działań prowadzonych przez grupy ratownicze z Polski i Bułgarii, działające w miejscowości Besni.
W bazie i w strefie prowadzonych działań HUSAR Poland, dowództwo grupy spotkało się z Team Leader EUCPT Pekka Tiainen, z którym rozmawiano o prowadzonej przez naszą grupę akcji poszukiwawczo-ratowniczej oraz możliwości wsparcia przez HUSAR Poland, Reception and Departure Centre (RDC), tworzonego na lotnisku w Gaziantep a także planach na kolejne dni.