18 lutego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odbył wizytę w Helsinkach, gdzie spotkał się z prezydentem Aleksandrem Stubbem, przedstawicielami władz państwowych i samorządowych.
Głównymi tematami rozmów w stolicy Finlandii były bezpieczeństwo i obrona cywilna.
Świetna rozmowa z fińskim ministrem obrony @anttihakkanen. Resort obrony w Finlandii jest kluczowy z punktu widzenia organizacji obrony cywilnej. Między innymi to ministerstwo w ścisłej współpracy z samorządem odpowiada za edukację obywatelek i obywateli pod kątem zachowania w… pic.twitter.com/jUubQ9QXOw
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) February 18, 2025
Prezydent Warszawy wraz z ekspertami z Miejskiego Centrum Bezpieczeństwa oraz Straży Miejskiej wzięli udział w serii spotkań ze swoimi odpowiednikami w Helsinkach. Mieli również okazję wizytacji systemu obiektów schronienia.
Ten imponujący obiekt to schron Merihaka w Helsinkach. Gigantyczna, ulokowana kilka pięter pod ziemią przestrzeń pełni na co dzień mnóstwo funkcji – są tu boiska sportowe, przestrzenie edukacyjne, siłownia, kawiarnia.
Finowie kapitalnie to zaplanowali, bo obiekty te służą… pic.twitter.com/VopkMEqDJW
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) February 18, 2025
Ponadto, prezydent stolicy kontynuował dyskusje o bezpieczeństwie rozpoczęte podczas Konferencji w Monachium. Podczas wizyty odbył spotkania z prezydentem Alexandrem Stubbem oraz ministrem obrony Antti Häkkänenen.
#NaŻywo: Podsumowanie wizyty w Helsinkach – konferencja prasowa. https://t.co/CRSg9k65J5
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) February 18, 2025
– Kontynuuję swoją pracę, jako prezydent Warszawy. Rozpocząłem wiele miesięcy temu program, który dla mnie jest fundamentalny, który mówi o wzmocnieniu naszych zdolności do bycia gotowym właściwie na każdy kryzys, ta wizyta jest elementem tego programu. Z prezydentem Finlandii będę rozmawiał o tym, w jaki sposób Finlandia zabezpiecza ludność i buduje swoje zdolności, jeżeli chodzi o obronę cywilną, bo Finlandia jest tu wzorem dla całej Unii Europejskiej – powiedział Rafał Trzaskowski.
Ciąg dalszy rozmów z Warszawy i Monachium
24 stycznia Warszawa gościła u siebie burmistrzów i przedstawicieli stolic państw UE oraz Londynu podczas 14. Edycji Dialogu Bezpośredniego z Komisją Europejską.
Konkluzje posiedzenia zostały przekazane w formie deklaracji na ręce Komisarza Piotra Serafina, który reprezentował podczas warszawskiego spotkania Komisję Europejską.
Podczas @MunSecConf spotkałem się z przedstawicielami silnej delegacji USA – między innymi z byłym Sekretarzem Stanu Johnem Kerrym, republikańskim kongresmenem @RepMikeTurner oraz demokratyczną senatorką Elissą Slotkin @SenatorSlotkin.
Wśród wszystkich moich rozmówców panuje… pic.twitter.com/39LpAtOIZd
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) February 16, 2025
Oprócz postulatów dotyczących przyszłości polityki spójności głównym tematem debaty były zagadnienia gotowości miast na sytuacje kryzysowe, w tym obrona cywilna.
Witalij Kliczko – mer Kijowa, mój przyjaciel, a od dziś także laureat nagrody im. Pawła Adamowicza.
To wyróżnienie symbolizuje
niezwykłe wartości – odwagę, solidarność, wolność i bohaterstwo dnia codziennego. To nagroda od unijnych samorządowców, od wolnego miasta Gdańska dla… pic.twitter.com/iIbNeSyWhr— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) February 20, 2025
Warszawa realizuje kompleksowy program w obszarze bezpieczeństwa i odporności na kryzysy „Warszawa Chroni”. Wizyta prezydenta i przedstawicieli miasta w słynącej z rozbudowanego systemu obrony cywilnej Finlandii będzie okazją do wymiany doświadczeń i dalszego doskonalenia stołecznego programu.
Rola Warszawy
Warszawa prezentuje podczas międzynarodowych spotkań osiągnięcia w zarządzaniu kryzysowym i przygotowaniu na sytuacje nadzwyczajne. Od wybuchu wojny w Ukrainie, miasto przyjęło ponad milion uchodźców, z czego około 150 tysięcy wciąż mieszka w Warszawie. Miasto pokazało, jak lokalne samorządy mogą przewodzić w zarządzaniu kryzysowym – od zapewniania pomocy materialnej po wzmacnianie środków obrony cywilnej.