POLSKA

Trwa walka z żywiołem, powodzie. Donald Tusk na Opolszczyźnie

Pogoda w Polsce

Premier Donald Tusk udał się na Opolszczyznę, gdzie sytuacja hydrologiczna jest najtrudniejsza.

Wziął udział w odprawie służb w Nysie i zapoznał się z trudną sytuacją w Głuchołazach. Szef rządu zapewnił, że służby są w pełni zmobilizowane, a państwo jest przygotowane na walkę z żywiołem lepiej niż w przeszłości. Premier podkreślił, że poszkodowani otrzymają niezbędną pomoc, zarówno w trakcie, jak i po ustąpieniu zagrożenia. Pojawił się także apel do mieszkańców o współpracę – zwłaszcza w przypadku zalecenia ewakuacji. W związku ze zmieniającą się sytuacją noc z soboty na niedzielę będzie kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Zmagania z żywiołem

Władze państwowe, a także samorządowcy, strażacy, żołnierze i policjanci są zaangażowani w walkę z żywiołem. Najbardziej zagrożone są tereny województw opolskiego i dolnośląskiego. Jeszcze w nocy, dla bezpieczeństwa mieszkańców, rozpoczęła się ewakuacja w niektórych miejscowościach.

Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach nyskim i prudnickim w województwie opolskim oraz w powiecie kłodzkim na Dolnym Śląsku.

Premier Donald Tusk wziął udział w odprawie ze służbami w Nysie. Następnie spotkał się ze strażakami i lokalnymi władzami w Głuchołazach. Jeszcze w drodze na Opolszczyznę szef rządu informował, że cały czas odbiera meldunki od dowodzących akcjami.

Premier podkreślił, że wszystkie służby państwowe są w pełni zaangażowane w walkę z powodzią.

– Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w akcje przeciwpowodziowe. Jestem pod dużym wrażeniem determinacji i profesjonalizmu wszystkich służb. Wszyscy są skoncentrowani na swoich zadaniach – mówił już po odprawie Prezes Rady Ministrów.

– Sygnały jakie mamy z Czech są bardzo niepokojące. Można spodziewać się, że w wielu miejscach woda będzie jeszcze wyżej – dodał.

Sytuacja jest trudna, jednak państwo jest przygotowane na walkę żywiołem znacznie lepiej niż w przeszłości.

– Widać wyraźnie, że państwo polskie przez te lata, począwszy od 2010 r., jest wyraźnie lepiej przygotowane do tego typu działań – zarówno jeśli chodzi o ludzi, służby, koordynację, jak i o infrastrukturę – zapewniał premier.

Planowane jest także jak najszybsze uruchomienie pomocy dla poszkodowanych.

W spotkaniach sztabów kryzysowych, odprawach służb i spotkaniach ze służbami w Kłodzku, Nysie, Jarnołtówku, Morowie i Głuchołazach udział wzięli również Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak oraz Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak.

Apel do mieszkańców o współpracę ze służbami

W obliczu wciąż zmieniających się warunków hydrologicznych kluczowe będzie natychmiastowe reagowanie na wszelkie zagrożenia. Premier Donald Tusk podkreślił, że służby są w pełni zmobilizowane i przygotowane do działania. Jednocześnie zwrócił się do mieszkańców z prośbą o współpracę, zwłaszcza w przypadku ewentualnych zarządzeń o ewakuacji.

– Chciałbym dzisiaj prosić wszystkich, żeby podporządkowywali się poleceniom i prośbom straży pożarnej oraz policji. […] Tak jak wszystkie inne służby, mają one na celu wyłącznie ochronę ludzi i ich dobytku – powiedział Donald Tusk.

Współpraca mieszkańców jest niezbędna, aby zminimalizować ryzyko zarówno dla ludności jak i dla osób zaangażowanych w działania ratunkowe.

Długofalowa pomoc dla poszkodowanych

Pomoc ze strony służb nie skończy się wraz z ustąpieniem wód. Mieszkańcy mogą być pewni, że nie zostaną pozostawieni samym sobie w obliczu tej trudnej sytuacji.

– Otrzymałem zapewnienie, że kiedy już poradzimy sobie bezpośrednio z żywiołem, kiedy wody opadną, służby zostaną razem z ludźmi – przekazał Donald Tusk.

Te słowa mają szczególne znaczenie dla osób, które doświadczyły poprzednich klęsk żywiołowych. Wsparcie będzie kontynuowane – mieszkańcy będą mogli liczyć na pomoc także po tym, jak woda opadnie.

Śląsk. O sytuacji w regionie i działaniu służb

14 września pod przewodnictwem Wojewody Śląskiego Marka Wójcika odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wojewoda odebrał bieżące meldunki o sytuacji w regionie i działaniach służb w związku z intensywnymi opadami deszczu. Raporty złożyli m.in. Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damian Legierski, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Artur Bednarek oraz Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Paweł Piątkowski.  

Także odbyła się odprawa kierownictwa MSWiA, Ministerstwa Infrastruktury oraz RCB ze służbami i wojewodami. Podczas spotkania w formule wideokonferencji wojewoda Marek Wójcik raportował obecną sytuację i stan przygotowań w naszym regionie do nadchodzących warunków atmosferycznych. W naradzie wzięli udział m.in.: Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak oraz Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz.

Wojewoda poinformował, że najwięcej zgłoszeń strażacy mieli w powiatach: cieszyńskim, pszczyńskim i wodzisławskim. – Generalnie rzecz biorąc najgorszą sytuację mamy na południu województwa. Spodziewamy się, że w dalszym ciągu opady będą powodowały, że ta sytuacja może się pogarszać – powiedział wojewoda. Jak zaznaczył, doszło do lokalnych podtopień i innych utrudnień. – Natomiast te podtopienia też na razie nie skutkowały koniecznością przeprowadzania ewakuacji – podkreślił wojewoda.

Działania w terenie prowadzi kilkaset zastępów strażaków z PSP i OSP. – Nasze działania polegają na pompowaniu wody, układaniu worków z piaskiem, usuwaniu zatorów, udrażnianiu studzienek i kanałów – powiedział Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damian Legierski. Poinformował, że w sobotę po południu w sześciu miejscach na rzekach w woj. śląskim są przekroczone stany alarmowe – na dwóch wodowskazach na Odrze, w dwóch punktach na Brynicy, a także na Pszczynce i Gostyni.

– W tym momencie spodziewamy się, że ta sytuacja związana z intensywnymi opadami deszczu będzie trwała jeszcze do godzin porannych, w związku z czym służby w dalszym ciągu są w gotowości. W dalszym ciągu wszystkie instytucje również czuwają nad tym, żeby ewentualne skutki jakichś utrudnień związanych z intensywnymi opadami deszczu były w miarę szybko usuwane” – zapewnił wojewoda Wójcik.

O gotowości żołnierzy do działań zapewnił Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Paweł Piątkowski. – Jesteśmy w pełnej gotowości, mamy kilkuset ludzi przez cały czas na miejscu oraz ponad 500 ludzi, którzy w ten weekend są na ćwiczeniach, również gotowi do pomocy – oświadczył.

Z kolei Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Artur Bednarek zaznaczył, że obecnie mundurowi skupiają się przede wszystkim na kierowaniu ruchem i informowaniu mieszkańców o zagrożeniach związanych z pogodą.

W przypadku zagrożenia podtopieniem: 

  • słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,
  • przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
  • zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
  • pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca,
  • zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button