Rozpoczęła się jubileuszowa, trzydziesta edycja Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE – jedyna polska impreza filmowa rozpoznawalna także poza granicami naszego kraju.
W Toruniu do 19 listopada będzie można obejrzeć ponad 220 filmów w ponad dwudziestu pasmach tematycznych i konkursach. Obok projekcji, na uczestników wydarzenia czekają spotkania z twórcami, seminaria, warsztaty, panele dyskusyjne i prezentacje najnowszych technologii wykorzystywanych w branży filmowej.
Do Torunia przyjechali filmowcy z całego świata. Wśród nich zarówno autorzy zdjęć filmowych, którym przede wszystkim poświęcone jest to wydarzenie, ale także reżyserzy, aktorzy i olbrzymie grono studentów szkół filmowych.
Festiwal CAMERIMAGE to także święto wszystkich miłośników kina i filmu, którzy przez ponad tydzień mogą delektować się najważniejszymi produkcjami filmowymi tego roku. Otwierając Festiwal, jego pomysłodawca i dyrektor, Marek Żydowicz, podziękował wszystkim, którzy od lat identyfikują się z Festiwalem, i którzy są z nim na dobre i na złe. Zaprezentował też plany dalszego rozwoju imprezy, już w nowych przestrzeniach – w budowanym w Toruniu Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE.
Podczas uroczystej gali otwarcia Festiwalu nie tylko przedstawiono składy wszystkich festiwalowych konkursów, ale także wręczone zostały prestiżowe wyróżnienia.
Nagrody wręczone
Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego odebrał wybitny amerykański reżyser Sam Mendes, twórca m.in. American Beauty czy dwóch części serii filmów z Jamesem Bondem – Skyfall oraz Spectre. Nagrodę za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym odebrał Alex Gibney, okrzyknięty przez magazyn Esquire „najważniejszym dokumentalistą naszych czasów”. Do rąk niemieckiej reżyserki Ulrike Ottinger trafiło natomiast wyróżnienie za awangardowe osiągnięcia w sztuce filmowej. To jednak wciąż tylko przedsmak tego, co przed uczestnikami CAMERIMAGE, których czekają spotkania m.in. z Bazem Luhrmannem (Moulin Rouge, Wielki Gatsby, Elvis), Jeanem Jaquesem Annaudem (Imię róży, Siedem lat w Tybecie) czy Josephem Kosinskim i Claudio Mirandą – twórcami największego przeboju kinowego ostatnich miesięcy – Top Gun: Maverick.
Ważnym tematem, który wielokrotnie wybrzmiał na scenie była wojna w Ukrainie. Festiwal CAMERIMAGE zaprosił w tym roku do swojego programu dwa ukraińskie wydarzenia filmowe, które nie miały szansy odbyć się w Ukrainie. Wątek wojenny poruszany był też wielokrotnie w wystąpieniach festiwalowych gości i kuluarowych rozmowach.
Festiwal CAMERIMAGE
Festiwal CAMERIMAGE narodził się w Toruniu w 1993 roku. Po kilkunastu latach, w czasie których organizowany był najpierw w Łodzi a następnie w Bydgoszczy, w roku 2019 powrócił do miasta, gdzie jego historia się rozpoczęła. W uznaniu zasług Fundacji Tumult, która jest organizatorem wydarzenia, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski przekazał na ręce Marka Żydowicza, Prezesa Fundacji, Medal „Thorunium” – specjalną nagrodę przyznawaną w uhonorowaniu zasług dla miasta. Po zakończeniu gali wszystkim zebranym zaprezentowany został przedpremierowo najnowszy film Sama Mendesa Imperium słońca.
Festiwal CAMERIMAGE potrwa do 19 listopada.