KRAKÓW

Tatry. Zamknięte szlaki turystyczne

Utrudnienia na szlaku do Morskiego Oka

W Tatrach wieje silny wiatr, który może utrudniać poruszanie się, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu.

Na szlakach jest miejscami mokro i ślisko. W wyższych partiach Tatr, w miejscach zacienionych po stronie północnej, występują oblodzenia. Na leśnych odcinkach szlaków występuje gdzieniegdzie błoto.

Na szlakach w Dolinie Białego, w Staników Żlebie oraz na odcinku: Hala Kondratowa – Przełęcz pod Kopą Kondracką występują utrudnienia związane z remontem. W tych miejscach należy zachować szczególną ostrożność.

Uwaga, 4 października utrudnienia na szlaku do Morskiego Oka

W poniedziałek 4 października planowane są prace na drodze do Morskiego Oka na odcinku pomiędzy drugim a trzecim skrótem powyżej leśniczówki „Wanta”. W tym dniu przez kilka godzin (prawdopodobnie od 8 do 16, w zależności od postępu prac wykonawcy) droga będzie zamknięta dla pojazdów. Dojście do Morskiego Oka będzie jednak możliwe, choć wystąpią utrudnienia. Na odcinku, gdzie będą prowadzone prace (ok. 300 m) ruch odbywał się będzie tzw. „skrótem” (szlakiem prowadzącym przez las, kamienisty). To duże utrudnienie szczególnie dla osób planujących w tym dniu wycieczkę z wózkiem lub na wózku. Zalecamy przełożenie wycieczki na inny dzień.

Od soboty zamknięcia w rejonie Orlej Perci

Ze względu na prace remontowe szlaku (wymiana sztucznych ułatwień) od soboty 2 października do odwołania zamknięte będą następujące odcinki szlaków turystycznych:

– czerwono znakowany szlak na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową (w obu kierunkach);
– czarno znakowany szlak na odcinku: Przełączka nad Dolinką Buczynową – Kozia Dolinka (w obu kierunkach);
– żółto znakowany szlak na odcinku: Dolina Pięciu Stawów – Kozia Przełęcz (w obu kierunkach).

Od 2 października do odwołania zostają również zamknięte drogi taternickie w obrębie grani i leżących poniżej ścian (we wszystkich kierunkach), od Koziej Przełęczy do Przełączki nad Dolinką Buczynową.

Zamknięcie szlaku na Rysy

Od 1 września do odwołania (nie dotyczy sobót i niedziel) z powodu remontu zostaje zamknięty czerwony szlak na odcinku: Czarny Staw pod Rysami – Rysy (w obu kierunkach).

Dla taterników:
Zamknięte zostaną również drogi taternickie w obrębie grani i leżących poniżej ścian od Ciężkiej Przełączki przez Niżne Rysy, Rysy do Żabiej Przełęczy (ściana północna i północno-zachodnia). Zamknięcie nie dotyczy Czołówki Kopy Spadowej.

Zagrożenia

  • Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
  • Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.
  • W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.

Zamknięcia szlaków pieszych

  • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
  • Czarno znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego – Przełączka nad Dolinką Buczynową zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
  • Żółto znakowany szlak turystyczny na odcinku: Dolina Pięciu Stawów – Kozia Przełęcz zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
  • Od 4 października 2021 r. do odwołania zostaje zamknięty fragment Ścieżki nad Reglami na odcinku: Polana Kalatówki – do skrzyżowania z żółtym szlakiem z Doliny Białego (w obu kierunkach).
  • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Psia Trawka – Rówień Waksmundzka zostaje zamknięty (w obu kierunkach) z powodu remontu od 29 września 2021r. do odwołania.
  • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Czarny Staw pod Rysami – Rysy zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 1 września 2021r. do odwołania z wyłączeniem sobót i niedziel. W przypadku wybierania się w weekend na Rysy należy zachować szczególną ostrożność. Na szlaku znajduje się sporo luźnych skał, a oznaczenie szlaku na niektórych odcinkach może być niewidoczne.
  • Niebiesko znakowany szlak turystyczny prowadzący górą Polany Kalatówki na odcinku od schroniska na Polanie Kalatówki  – do końca Polany Kalatówki  (do odejścia na Halę Kondratową) zostaje zamknięty w obu kierunkach od 20 września 2021 r. do odwołania, z powodu prac remontowych.
    Dojście na Halę Kondratową możliwe tzw. dolnym szlakiem prowadzącym przez Dolne Kalatówki .
  • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
  • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022r.).

Zalecenia

  • Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie www.tpn.pl.
  • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by powrócić przed zmrokiem. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.
  • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr. Kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza, czapka i rękawiczki w plecaku mogą okazać się niezbędne.
  • Unikaj samotnych wyjść w góry. Wyjdź w góry odpowiednio wyposażony (odzież, obuwie, sprzęt, prowiant, naładowany telefon, mapa i in.) i odpowiednio wcześnie.
  • Nie wahaj się zawrócić w przypadku problemów zdrowotnych, zmiany pogody czy wątpliwości co do wybranej trasy.
  • Schroniska ograniczyły swoją działalność, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. O szczegóły należy pytać bezpośrednio obsługę schronisk. Planując wycieczkę, należy mieć to na uwadze.
  • W celu zminimalizowania zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 prosimy o przestrzeganie następujących zasad na terenie parku:1. Zachowaj dystans 1,5 m od innych turystów. Idź na wycieczkę w towarzystwie osób, z którymi przebywasz na co dzień.

    2. Unikaj gromadzenia się na szlakach i w strefach wypoczynkowych.

    3. Szlaki i infrastruktura turystyczna nie są dezynfekowane. Unikaj kontaktu z ławami, ławostołami, barierkami, ogrodzeniami bez zabezpieczenia, np. rękawiczek, ze względu na ryzyko zakażenia.

    4. Po powrocie do domu umyj ręce. Wszelkie odpady zabierz ze sobą.

    5. Kup bilet on-line. Rekomendujemy zakup biletów wstępu drogą elektroniczną przez stronę tpn.pl lub w aplikacjach SkyCash i mPay (szczegóły: www.tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety).

    6. Jesteś w parku narodowym. Przestrzegaj zasad i stosuj się do poleceń pracowników Parku. Poruszaj się tylko wyznaczonymi i udostępnionymi szlakami.

    7. Aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa w Polsce, w tym o sposobach ochrony przed zakażeniem można znaleźć pod adresem: www.gov.pl/web/koronawirus      

Informacje dodatkowe

  • Lapidarium przy ulicy Karłowicza jest nieczynne do odwołania.
  • Przy wejściu do Doliny Strążyskiej trwają prace remontowe związane z budową węzłów sanitarnych.
  • Punkt Informacji Turystycznej przy ulicy Chałubińskiego 44 (przy rondzie Jana Pawła II) jest czynny w godzinach 7.30 – 16.30. Informacji udzielamy stacjonarnie, mailowo (infotur@tpn.pl) oraz telefonicznie (18 20 23 300).
  • Od poniedziałku 2 sierpnia wszyscy turyści chcący dojechać własnym samochodem na Łysą Polanę bądź Palenicę Białczańską, gdzie rozpoczyna się szlak m.in. do Morskiego Oka, muszą wykupić e-bilet za pośrednictwem strony tpn.pl. Nie ma możliwości zapłaty u obsługi parkingu, nawet jeśli będą wolne miejsca. Więcej informacji: https://tpn.pl/nowosci/parkingi-w-rejonie-morskiego-oka-wylacznie-z-e-biletem.
  • Wystawy w Wozowni oraz w Spichlerzu  („Zamoyscy i ich dzieło”) są zamknięte do odwołania (Kuźnice).
  • Informacje o zasadach udostępniania dla turystyki pieszej Tatr Słowackich można znaleźć na stronie internetowej: tanap.sopsr.sk/navstevnici

 Zasady zwiedzania Tatrzańskiego Parku Narodowego

  • Wędruj tylko po szlakach turystycznych. Ich gęsta sieć pozwala zobaczyć niemal każdy zakątek Parku.
  • W Tatrach znajdują się schroniska turystyczne, w których możesz odpocząć i spędzić noc. Nie biwakuj – to zabronione.
  • Nie niszcz wyposażenia szlaków. Każdy zniszczony element infrastruktury turystycznej może doprowadzić do zagrożenia zdrowia bądź życia innego turysty.
  • Kwiaty, owoce, fragmenty skał itp. są w Parku pod ochroną. Nie zbieraj ich.
  • Nie pal ognisk ani tytoniu, nie używaj otwartego ognia z wyjątkiem wyznaczonych i oznakowanych miejsc.
  • Nie hałasuj. W sąsiedztwie szlaków mieszkają zwierzęta – nie powinno się ich niepokoić.
  • Spotkanie dzikiego zwierzęcia w Parku nie należy do rzadkości. Jeśli tak się zdarzy, w miarę możliwości spokojnie się oddal. Nigdy nie podchodź do zwierzęcia, np. aby zrobić mu zdjęcie. Pamiętaj, że dzikie zwierzęta bywają niebezpieczne dla człowieka.
  • Dokarmianie zwierząt nie poprawi ich losu. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka.
  • W Parku nie znajdziesz koszy na śmieci. Wszelkie odpadki zabierz ze sobą i wyrzuć w domu, hotelu czy pensjonacie. Pozostawione śmieci stanowią zagrożenie dla zwierząt, które – skuszone zapachem – czasami je zjadają. Może to doprowadzić do choroby, a nawet śmierci dzikiego zwierzęcia.
  • Nie zabieraj psa na szlak. Dzikie zwierzęta doskonale go wyczuwają. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie ich narodzin i prowadzenia młodych przez matki. Turysta zabierający psa naraża na niebezpieczeństwo siebie i swojego pupila. Na czas wycieczki w góry lepiej go zostawić pod fachową opieką w hotelu dla psów. Z psem można wędrować jedynie Drogą pod Reglami  i szlakiem biegnącym dnem Doliny Chochołowskiej ( z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej). Pies musi być prowadzony na smyczy.
  • W zbiornikach wodnych i górskich rzekach nie można pływać, myć się ani płukać brudnych naczyń. To źródło wody pitnej dla schronisk i miejsce życia rzadkich gatunków zwierząt.
  • Wszystkie zorganizowane wycieczki piesze, w których biorą udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych (liceum, technikum, szkoła branżowa), muszą znajdować się pod opieką przewodnika tatrzańskiego.
  • Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W sezonie na tatrzańskich szlakach panuje bardzo duży ruch turystyczny, szczególnie na drodze do Morskiego Oka. Jadąc w dół na takiej hulajnodze, można rozwinąć bardzo duże prędkości, co w połączeniu z bezgłośną jazdą stwarza zagrożenie dla pieszych i samych użytkowników hulajnóg czy innych urządzeń transportu osobistego. W takich warunkach może łatwo dojść do wypadku.

(TPN)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button