– Dziękujemy za to, że ostatni punkt naszej wizyty w Afryce Wschodniej możemy spędzić z naszymi rodakami – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Polonii i środowisk związanych z Polską w Tanzanii.
Wspomniał, że wizyta w krajach Afryki Wschodniej była kilka razy przekładana, co tym bardziej cieszy, że spotkanie doszło do skutku.
Prezydent zwrócił uwagę, że Polacy od dawna przebywają w Tanzanii, ponieważ tysiące polskich uchodźców z okresu drugiej wojny światowej znalazło schronienie w tym kraju i zostali tutaj dobrze przyjęci. Jak dodał, wielu z nich zostało i osiedliło się na stałe.
– To Państwo tworzycie tą polską wspólnotę w Tanzanii, która jak myślę będzie się rozrastała – mówił prezydent.
Wskazał, że jako państwo stajemy się bardziej zamożni, co przyczyni się do rozwoju turystyki. – Jestem przekonany, że odwiedzających z naszego kraju będzie coraz więcej oraz, że będzie tutaj więcej przedsiębiorców, tworzących atrakcyjną ofertę turystyczną – mówił.
– Wierzę, że te działania będą się też przyczyniały do rozwoju Tanzanii. Dzisiaj bardzo dużo na ten temat rozmawiałem z Panią Prezydent, o przyszłych możliwościach współpracy gospodarczej – wskazywał.
Andrzej Duda mówił, że ma nadzieję na obecność polskich firm na rynku tanzańskim, nie tylko z branży turystycznej, ale również przemysłu cyfrowego, z zakresu ochrony danych, ochrony środowiska, które przyczyniają się do rozwoju państwa.
W czasie pobytu w Dar es Salaam prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą odwiedzili Szpital Aga Khan, gdzie Polska realizuje programy wsparcia z obszaru medycyny ratunkowej oraz prowadzi szkolenia w tym zakresie.
W Tanzanii ratownictwo medyczne jest nowym zawodem. Aby wspomóc działania w tej dziedzinie medycyny Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej prowadzi w regionie Dar es Salaam programy wsparcia sprzętowego oraz szkoleniowego dla systemu ratownictwa medycznego.
– Powiem ze wzruszeniem: w tym miejscu, gdzie kiedyś przyjęto 7 tys. Polaków, którzy nie mieli wtedy swojej ojczyzny, którzy tułali się po świecie zwolnieni z sowieckiej niewoli; w Tanzanii do której, zwłaszcza na Zanzibar przyjeżdżają w ostatnich latach dziesiątki tysięcy Polaków, żeby wypoczywać, cieszyć się cudowną przyrodą i pogodą – dzisiaj Polska wspiera ratowanie życia; dzisiaj Polska szkoli po to, by skuteczniej życie było chronione – mówił Duda.
Wizyta Pierwszej Damy w przedszkolu w Kurasini
Agata Kornhauser–Duda odwiedziła przedszkole w Kurasini w Dar es Salaam w Tanzanii, prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej.
Pierwsza Dama została ciepło przywitana przez prowadzące przedszkole Siostry i podopiecznych placówki, którzy zaprezentowali przygotowany dla małżonki prezydenta występ artystyczny.
Wizyta była okazją do rozmów z dziećmi na temat ich zainteresowań, ulubionych zabaw, zajęć i nauki. Agata Kornhauser–Duda w towarzystwie Sióstr zwiedziła przedszkole, a także wzięła udział w lekcji poświęconej nauce alfabetu.
Pierwsza Dama zapoznała się również z efektami projektu prowadzonego w Tanzanii przez polską siostrę Monikę Kowarsz. Dzięki jej zabiegom placówka zakupiła autobus szkolny. Pojazd został sfinansowany z środków polskiej pomocy i ułatwia dzieciom dostęp do edukacji, docierając do miejsc, na trasie dom–szkoła, gdzie nie ma innej komunikacji.
Agata Kornhauser–Duda w ostatnich dniach odwiedziła w Rwandzie m.in. Ośrodek dla Dzieci Niewidomych w Kibeho i Ośrodek Wczesnego Rozwoju Dziecka w Kigali, zaś w Kenii szkołę Don Bosco Boys Town w Karen i Dom Dziecka w Limuru.