INNESPORTY WALKI

Szermierka. ME w Bazylei. Julia Walczyk-Klimaszyk i Zuzanna Cieślar z brązowymi medalami

Szermierstwo

Po środowym sukcesie Julii Walczyk-Klimaszyk w Bazylei mamy nowy powód do dumy.

Tym razem wysoką formą popisała się Zuzanna Cieślar (Zagłębiowski Klub Szermierczy), która wywalczyła brązowy medal w rywalizacji szablistek. Świetnie spisał się także nasz szpadzista Damian Michalak – ósmy zawodnik Mistrzostw Europy.

Zuzanna stoczyła w Bazylei kilka bardzo emocjonujących pojedynków. W walce tabeli z 32 pokonała Niemkę Larissę Eifler 15:13, następnie Jolyen Corteyn z Belgii 15:13 a medal nasza reprezentantka zapewniła sobie wygrywając 15:13 z Francuzką Sarah Noutchą. I było bardzo blisko walki o złoty medal, w półfinale jednak Polka uległa jednym punktem Hiszpance Celii Perez Cuenca.

Ostatecznie więc Zuzanna odebrała brązowy medal, w towarzystwie innej Hiszpanki Aracelli Navarro, natomiast Perez Cuenca w finale pokonała Węgierkę Lizę Pusztai i wywalczyła tytuł Mistrzyni Europy w szabli. Dwie Polki musiały uznać wyższość swoich przeciwniczek w tabeli z 64: Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa) uległa Annie Marton (Węgry) 7:15, takim samym wynikiem skończyła się walka Darii Skoniecznej (UKS Szabla Ząbki) z Niemką Lisą Gette. Ostatnia z naszych szablistek, Sylwia Matuszak (KKSz Konin) odpadła po walkach grupowych.

Świetną dyspozycją wykazał się Damian Michalak (Piast Gliwice), który wywalczył miejsce w najlepszej ósemce zawodów szpadzistów. Gliwiczanin odprawił Niemca Lucasa Bellmana 15:12, następnie okazał się lepszy od Czechów Michala Cupra 15:11 i Martina Rubesa 15:14. Damiana zatrzymał dopiero świetnie tego dnia dysponowany Francuz Luigi Midelton (6:15), który wygrywał już do końca turnieju i zdobył tytuł Mistrza Europy. Srebro dla Węgra Gergely Siklosi a skład podium uzupełnili inny Węgier Tibor Andrasfi i zawodnik gospodarzy – Ian Hauri.

W 32 zameldował się Maciej Bielec (AZS Wratislavia Wrocław), który najpierw pokonał Brytyjczyka Benjamina Andrewsa 15:12, później jednak lepszy okazał sie Mate Tamas Koch z Węgier (15:7). Pozostali Polacy odpadli po walkach tabeli z 64 – Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice) uległ Portugalczykowi Filipe Frazao 11:15 a Wojciech Kolańczyk (AZS Wratislavia Wrocław), choć w pierwszej walce wygrał z Czechem Jakubem Jurką 15:10 w kolejnej nie sprostał jego rodakowi, Martinowi Rubesowi (9:15).

ME w Bazylei: Julia Walczyk-Klimaszyk z brązowym medalem

Pierwszego dnia zmagań naszych szermierzy w Bazylei było bardzo blisko medalu, ale wywalczyć się go udało dopiero drugiego dnia Mistrzostw Europy. Swój życiowy sukces osiągnęła florecistka Julia Walczyk-Klimaszyk (KU AZS-UAM Poznań), która stanęła na najniższym stopniu podium.

Droga do strefy medalowej Julii zaczęła się od pokonania Węgierki Flory Pasztor 15:13 w tabeli z 32, w kolejnej rundzie Polka była lepsza od Francuzki Paulinę Ranvier 15:11. Zwycięstwo nad Katą Kondricz (Węgry) 15:8 zapewniło naszej reprezentantce miejsce w półfinale.

Niestety, tego dnia świetną dyspozycją popisała się Ukrainka Dariia Myroniuk, która wygrała z Julią 15:11. Myroniuk w finale została pokonana przez Włoszkę Ariannę Errigo, a wraz z Julią brązowy medal odebrała Carolina Stutchbury (Wielka Brytania). Trzy pozostałe Polki odpadły w walkach o czołową 16, Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań), choć wcześniej lepsza od Brytyjki Kate Beardmore 15:3, nie sprostała Włoszce Martinie Batini 9:15, Hannę Łyczbińską (KU AZS-UAM Poznań) także wyeliminowała Włoszką – Alice Volpi 9:15 a Martyna Jelińska (AZS AWF Poznań) przegrała z Katą Kondricz 7:15.

Florecistka Julia Walczyk-Klimaszyk (fot. PZSzerm/Eva Pavía/BizziTeam)

Druga bronią walcząca w środę na planszach w Bazylei była męska szabla. Większość miejsc na podium należała do Włochów – Mistrzem Europy został Michelle Gallo po zwycięstwie nad Lucą Curatollim, brązowe medale wywalczyli zaś Luigi Samele i Francuz Jean-Philippe Patrice. Inny reprezentant trójkolorowych zatrzymał najlepszego z naszych szablistów – Krzysztofa Kaczkowskiego (Zagłębiowski Klub Szermierczy), który ostatecznie zajął 15. lokatę. Krzysztof wcześniej pokonał Benedykta Denkiewicza (UKS Szabla Ząbki) 15:12 i takim samym stosunkiem trafień Ukraińca Andryia Yagodkę. Olaf Stasiak (KKSz Konin) musiał uznać wyższość przeciwnika walki o awans do 16 – Rumuna Razvana Ursachi 6:15 a rundę wcześniej odpadł Szymon Hryciuk (AZS AWF Katowice) pokonany przez Hiszpana Santiago Madrigala 15:11.

ME w Bazylei: dwa razy o krok od medalu

Tak blisko było, by dwoje z naszych reprezentantów na szermierczych Mistrzostwach Europy seniorów w Bazylei odebrało medale. Najpierw jednym punktem walkę ćwierćfinałową przegrała szpadzistka Aleksandra Jarecka (AZS AWF Kraków), za chwilę podobny los spotkał florecistę Leszka Rajskiego (KS Wrocławianie).

Za nami pierwszy dzień zmagań szermierzy w ramach tegorocznych Mistrzostw Europy. Na pierwszy ogień do walk przystąpiły szpadzistki. Nasze panie świetnie poradziły sobie w eliminacjach grupowych i w komplecie przystąpiły do walk tabeli z 64. Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice) pokonała Brytyjkę Susan Sicę 15:8, Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków) nie dała szans Annie Vourinen (Finlandia) wygrywając 15:9, Alicja Klasik (RMKS Rybnik) była lepsza od Hiszpanki Marii Mateos 15:7 a Aleksandra Jarecka odprawiła jej rodaczkę, Sofię Cisneros 15:11. W kolejnej rundzie swoje walki wygrały Martyna (z Gruzinką Ariną Korneevą 15:12), Renata (z Włoszką Marą Navarią 11:9) oraz Aleksandra (z Izraelką Dar Hecht 15:14). Z turnieju odpadła natomiast Alicja, która musiała uznać wyższość utytułowanej Włoszki Roselli Fiamingo (4:15) zajmując ostatecznie 20. miejsce. Do ćwierćfinału weszła Aleksandra, która w następnej walce okazała się lepsza od Czeszki Veroniki Bieleszovej 15:14. Na tym etapie zmagania zakończyły Martyna, po porażce w walce z Francuzką Auriane Mallo-Breton 6:15, i Renata, która nie sprostała innej trójkolorowej – Marie Florence Candassamy 9:15. Walka Oli o wejście do strefy medalowej była wyrównana i emocjonująca. Niestety, ostatni punkt zdobyła przeciwniczka – Estonka Irina Embrich i to ona cieszyć się mogla z miejsca na podium. Jak się później okazało, była tego dnia nie do pokonania i wywalczyła tytuł Mistrzyni Europy w finale wygrywając z Mallo-Breton. Na najniższym stopniu podium stanęły Włoszką Alberta Santuccio i Angeline Favre ze Szwajcarii. Ola zaś została 7 zawodniczką naszego kontynentu.

Drugą szansę na medal dla polskiej reprezentacji tego dnia wywalczył sobie florecista Leszek Rajski. On również przegrał pojedynek ćwierćfinałowy tylko jednym trafieniem (14:15), i też z zawodnikiem, który ostatecznie został Mistrzem Europy. Był nim Włoch Tommaso Marini. Wcześniej Leszek okazał się lepszy od Austriaka Johannesa Poscharinga 15:7, Ukraińca Dmytro Chuchukalo 15:7 i Węgra Andora Mihalyi 15:11. Reszta naszych reprezentantów odpadła z rywalizacji na etapie walk tabeli z 32. Michał Siess (AZS AWFiS Gdańsk) i Jan Jurkiewicz (Toruńska Akademia Floretu), zwolnieni z pierwszych pojedynków, ulegli kolejno Razowi Gorenowi z Izraela 12:15 i Stefowi van Campenhout z Belgii 9:15. Adrian Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) najpierw był lepszy od Turka Alpa Eyupoglu 15:9, ale nie sprostał Brytyjczykowi Jamiemu Cook 8:15. Marini w finale wygrał ze swoim rodakiem Alessio Foconi a brązowe medale wywalczyli Francuz Maxime Pauty i Czech Alexander Choupenitch. Leszek ostatecznie sklasyfikowany został na 8. pozycji.