POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Szczyt Rady Europejskiej. Budżet UE. Kompromitacja PiS. Morawiecki wojował szabelką i… nic

Kolejna przegrana PiS

Unijny szczyt w Brukseli. Rada Europy doszła do porozumienia w sprawie unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy.

Przypominamy, że Polska i Węgry groziły wetem związanym możliwością otrzymania środków z praworządnością. I jednak przestraszyły się jak zawsze opinii publicznej. Polska mogła stracić miliardy euro z powodu nie do końca zrozumiałej dla wielu „zabawy” z Unią Europejską. PiS prawdopodobnie wojował z nią po to, by pokazać jakie jest ich miejsce w Europie. I pokazał! Znów przegrali i nie osiągnęli nic nowego.

Zapisy o praworządności zostały. PiS nic nie zmienił w tej sprawie. Zapewne przestraszył się swoich obywateli, bo nie darowaliby im przepuszczenia 64 miliardów euro!

„Warszawa i Budapeszt poparły kompromis po miesiącach napięć i destabilizujących awantur” – pisze „The Guardian.

Kompromis stał się faktem, bo mechanizm ten obwarowany został wieloma warunkami ws. „pieniędzy za praworządność”. Dlatego Polska i Węgry wycofały sprzeciw.

– Problem z tak zwaną praworządnością nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu sankcyjnego – uważa premier Morawiecki, który ogłosił sukces „negocjacji”.

Kraje te chcą zaskarżyć do unijnego Trybunału Sprawiedliwości rozporządzenie wprowadzające mechanizm warunkowości.

„Cała prawda o prężeniu muskułów przez Morawieckiego na jednym zdjęciu (szefowie rządów: Polski, Węgier, Niemiec i Francji, a także szef RE Charles Michel). Tylko co tu pokazuje Macron?” – napisała posłanka KO Agnieszka Pomaska.


– Przez wiele tygodni rząd PiS prowadził antyunijną krucjatę, obrażał kolejne kraje, osłabiał pozycję Polski w UE, by na końcu zgodzić się na wszystko, co było ustalone już w lipcu. Morawiecki najpierw był marionetką w rękach Ziobry, a potem Orbana. Niezłomny. Do kwadratu – stwierdził przewodniczący PO Borys Budka.

Solidarna Polska rozważy wyjście z koalicji

Solidarna Polska rozważa wyjście z koalicji Zjednoczonej Prawicy. Wg nich konkluzje ogłoszone przez Radę Europejską nie zmieniają rozporządzenia o warunkowości „nawet o przecinek”.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ciągle mówi o „utracie suwerenności”.

– Presja ma sens! Brak weta to sukces i dobra wiadomość dla wszystkich Polaków, chcących silnej, suwerennej i demokratycznej Polski w zjednoczonej Europie. Radykałowie, którzy swoim nieodpowiedzialnym krzykiem chcieli zepchnąć naszą Ojczyznę na europejski margines ponieśli klęskę” – napisał szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef rządu chwali negocjacje z UE. Tylko w tym problem dla PiS-u, że nie było żadnych. Partia ta jak zawsze każdą porażkę pokazuje w pozytywny sposób.

Premier Mateusz Morawiecki:

„Jest to ważny dzień. Ustaliliśmy dobry rozdział tematów praworządności, budżetu i mechanizmów w UE, które mają to zagwarantować. Są zapisy, na których nam zależało. Walczymy o nasze prawa i jasność prawa. To wszystko było możliwe dzięki współpracy V4.

Za nami trudne negocjacje, jednak udało nam się osiągnąć porozumienie w sprawie budżetu i funduszu odbudowy. Polityka europejska to sztuka łączenia obrony interesów swojego kraju i możliwości rozwoju.

Konkluzje wymagają jednomyślności, więc tak długo, jak my nie zgodzimy się na zmianę tych konkluzji, które dzisiaj przyjęliśmy, to również rozporządzenie, które musi być w zgodzie z tymi konkluzjami nie może być zmienione.

Mamy budżet razem z Funduszem Odbudowy, czyli duże srodki inwestycyjne na wsparcie gospodarki Polski i na jej innowacyjność. To 770 mld zł dla Polski – to bardzo dobry budżet

Fundusz Odbudowy. Komisja Europejska wręcz zaleca wykorzystanie tego budzetu w sposób jak najszybszy, żeby impuls dla gospodarki był wyraźny.

Doszło do porozumienia dzięki negocjacjom, które były trudne, żmudne i to takiego porozumienia, które zaakceptowało wszystkie nasze warunki, które były wcześniej wymienione.

Temat, który zajął nam kilka godzin to kwestie klimatyczne. Zależało nam, żeby wypracować dobre pozozumienie, żeby Polska mogła mieć środki na sprawiedliwą transformację klimatyczną.

Będziemy mieli odpowiednią legislację, która będzie dawała nam środki na transformację energetyczną. Już dziś to jest 220-230 mld zł – to dotyczy też termomodernizacji i kwestii ciepłowniczych.

Dyskusja dot. relacji transatlantyckich, czyli bezpieczeństwa i bliskiej współpracy z USA to również ważny temat u progu nowej prezydentury, budujemy plany bliskiej współpracy z USA. Zależy nam też, aby stabilizować relacje z Turcją.

Zaapelowałem o to, aby Europejska Agencja Leków jak najszybciej przystąpiła do kwestii certyfikacji pierwszych dost. szczepionek. Wierzymy, że ten wynegocjowany budżet wraz z FO i program szczepienia doprowadzi do szybkiego odbicia gospodarki.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button