ŚWIAT

Sikorski na Szczycie NATO. Wzmacnianie kolektywnej obrony sojuszników przed zagrożeniem ze strony Rosji

Waszyngton

Szef polskiej dyplomacji towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas spotkania szefów państw i rządów krajów NATO, które odbyło się w dniach 9-11 lipca br.

Decyzje podjęte w ramach Szczytu dotyczyły przede wszystkim wzmacniania kolektywnej obrony sojuszników przed zagrożeniem ze strony Rosji oraz wsparcia NATO dla Ukrainy. Po raz pierwszy w obradach Szczytu, jako pełnoprawny Sojusznik, uczestniczyła Szwecja.

W trakcie obrad Sojusznicy omówili z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim dalsze kroki w celu wzmocnienia możliwości obrony Ukrainy oraz odnotowali postępy na drodze Kijowa do integracji ze strukturami euroatlantyckimi. Sojusznicy rozmawiali też z przywódcami Australii, Japonii, Nowej Zelandii i Republiki Korei oraz z Przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, a także Wysokim Przedstawicielem UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Josepem Borrellem na temat możliwych wspólnych działań w odpowiedzi na zagrożenia i wyzwania, jakie dla porządku międzynarodowego stanowią działania Rosji i jej sprzymierzeńców.

Minister Radosław Sikorski wziął też udział, wspólnie z prezydentem RP, w ceremonii upamiętniającej 75. rocznicę podpisania Traktatu Waszyngtońskiego, powołującego do życia Sojusz Północnoatlantycki. Spotkanie było okazją do zamanifestowania trwałości zobowiązań sojuszniczych do wspólnej obrony oraz jedności i siły NATO wobec rosnących zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa jego członków.

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył także w uroczystej kolacji wydawanej przez Sekretarza Stanu USA, Antony’ego Blinkena, dla ministrów spraw zagranicznych państw NATO oraz państw partnerskich Sojuszu. Stanowiła ona podkreślenie wagi relacji Sojuszników z krajami nie należącymi do NATO dla wzmacniania wspólnego bezpieczeństwa.

Podczas wizyty w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji wystąpił na Forum Publicznym NATO, w ramach panelu dyskusyjnego poświęconego europejskiemu bezpieczeństwu i wojnie w Ukrainie. Omówił uwarunkowania sytuacji na froncie wojennym w Ukrainie oraz zakres praktycznego wparcia państw zachodnich dla wysiłków obronnych Kijowa. W kontekście zagrożeń ze strony Rosji dla bezpieczeństwa europejskiego, minister Sikorski podkreślił konieczność inwestowania w obronność. W tym kontekście przedstawił skalę polskich wydatków obronnych.

– Wydajemy ponad 4% PKB na obronność, mamy 14. największy budżet obronny na świecie, a w przyszłym roku pójdziemy dalej – mówił minister Sikorski, zapowiadając dalszy wzrost inwestycji Polski w sektorze obronnym.

Na marginesie szczytu Radosław Sikorski spotkał się także ze swoimi odpowiednikami z Albanii – ministrem Iglim Hasanim, Holandii – ministrem Casparem Veldkampem, Słowacji – ministrem Jurajem Blanárem, Stanów Zjednoczonych – sekr. Antonym Blinkenem oraz Republiki Korei – Cho Tae-yulem.

Służyły one omówieniu najważniejszych kwestii pozostających na agendzie współpracy dwustronnej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button