W Egipcie prezydent Andrzej Duda bierze udział w 27. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP27.
Polski przywódca mówi m.in. o wpływie rosyjskiej agresji na Ukrainę na klimat.
– Napaść Rosji na Ukrainę wywołała olbrzymie problemy na rynku energetycznym. My na szczęście zdążyliśmy zbudować interkonektory, alternatywne źródła dostaw gazu, mamy Baltic Pipe – mówił Duda. – Gdy Rosja zakręciła kurki gazowe, byliśmy w stanie zabezpieczyć się sami. To także budowanie bezpieczeństwa i realizacja polityki Trójmorza. Jesteśmy zabezpieczeni energetycznie dzięki współpracy – podkreślał.
W niedzielę w egipskim Sharm El–Sheikh otwarto Konferencję stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP27). Na tegorocznej konferencji dyskusja ma koncentrować się na potrzebach i zobowiązaniach finansowych, w tym na kształtowaniu narzędzi potrzebnych do reakcji na szkody, jakie powstają w związku ze zmianami klimatu. Polskę reprezentuje delegacja, której przewodzi prezydent Andrzej Duda.
Wizyta polskiego prezydenta w Egipcie rozpoczęła się w niedzielę i potrwa do wtorku.
W poniedziałek Andrzej Duda wziął udział w ceremonii otwarcia spotkania wysokiego szczebla głów państw i szefów rządów podczas Konferencji COP27, a także w dyskusji okrągłego stołu „Just transition”. Na marginesie szczytu prezydent RP rozmawiał także m.in z premier Włoch Giorgią Meloni, premierem Czech Petrem Fialą i królem Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego Abdullahem II.
We wtorek polski przywódca wygłosił przemówienie podczas sesji plenarnej Konferencji COP27. Prezydent weźmie również udział w dyskusji okrągłego stołu „Water Security” oraz w dyskusji wysokiego szczebla „Promoting Climate Change Education”.
W harmonogramie wizyty zaplanowano także spotkania dwustronne – m.in. z Prezesem Equinor ASA Andersem Opedalem, Prezydentem Kenii Williamem Ruto oraz Prezesem Microsoft Corporation Bradem Smithem.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podkreślił, że udział prezydenta w szczycie pokazuje, iż Polska bardzo poważnie podchodzi do spraw przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Tym bardziej – jak podkreślił – że w składzie delegacji są zarówno Stały Przedstawiciel RP przy ONZ prof. Krzysztof Szczerski, jak i doradca prezydenta ds. klimatu i ochrony środowiska Paweł Sałek.
– Prezydent zamierza bardzo jasno upomnieć się o prawa konsumentów w Polsce i Europie, którzy padają ofiarą rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jego zdaniem, walka ze zmianami klimatycznymi pozostaje istotna, ale najistotniejsza jest pomoc milionom polskich i europejskich rodzin w przetrwaniu tej i następnej zimy – oznajmił Jakub Kumoch.
Drugi dzień konferencji COP27 z udziałem Andrzeja Dudy
W egipskim Sharm El–Sheikh trwa 27. konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu COP27. Dyskusja ponad 100 szefów państw i rządów, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda koncentruje się na potrzebach i zobowiązaniach finansowych, w tym na kształtowaniu narzędzi potrzebnych do reakcji na szkody, jakie powstają w związku ze zmianami klimatu.
– Transformacja, która stawia w centrum przemian człowieka musi być racjonalna kosztowo i służyć bezpieczeństwu energetycznemu – przekonywał polski przywódca.
Dziś prezydent RP wygłosił oświadczenie narodowe podczas sesji plenarnej.
– Polska osiągnęła przyjęte cele ograniczenia emisji gazów do 2020 r., aktywnie rozwija system odnawialnych źródeł energii oraz program niskoemisyjnej cywilnej energetyki jądrowej. Promuje elektromobilność i efektywność energetyczną, rozwija nowe technologie. Działa aktywnie po to, by sprostać postawionym nam wszystkim celom – podkreślał Andrzej Duda w swoim wystąpieniu.
„Pamiętajmy, że to transformacja jest dla człowieka, a nie człowiek dla transformacji. Mówię to w imieniu milionów swoich współobywateli, którzy nadchodzącej zimy nie zapytają nas, ile naszych ambitnych celów klimatycznych osiągnęliśmy. Zapytają nas, dlaczego surowce energetyczne są tak drogie i dlaczego poziom ich życia drastycznie spadł.”
We wtorek, podczas drugiego dnia konferencji, prezydent weźmie również udział w dyskusji okrągłego stołu „Water Security” oraz w dyskusji wysokiego szczebla „Promoting Climate Change Education”.
W harmonogramie wizyty zaplanowano także spotkania dwustronne – m.in. z prezesem Equinor ASA Andersem Opedalem, prezydentem Kenii Williamem Ruto oraz prezesem Microsoft Corporation Bradem Smithem.