CIEKAWOSTKI

Święto Flagi Kaszubskiej 2021/ Swiãto Kaszëbsczi Fanë 2021. Geneza i znaczenie barw kaszubskich

Góra Gradowa w Gdańsku

18 sierpnia 2021 roku na Górze Gradowej w Gdańsku ponownie zawiśnie największa kaszubska flaga, która ma wymiary 5 na 8 metrów, czyli 40 m2.

To forma obchodów Święta Flagi Kaszubskiej organizowanych przez Fundację Kaszuby.

Od kilkunastu lat 18 sierpnia w różnych miejscach na Kaszubach powiewają kaszubskie flagi. Dzieje się tak za sprawą Święta Flagi Kaszubskiej, obchodzonego na pamiątkę pierwszego, publicznego wywieszenia kaszubskich flag podczas zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów w 1929 roku.

Barwy kaszubskiej flagi to kolory czarny i złoty (oddawany na tkaninie jako żółty), pochodzą one od kaszubskiego godła: czarnego Gryfa na złotym polu.

Kaszubskie flagi można spotkać tego dnia m.in. w Gdańsku, w tym na największym maszcie znajdującym się na Górze Gradowej, gdzie odbywają się oficjalne obchody. Flagi obecne są też tego dnia w wielu miejscowościach na Kaszubach, można je zauważyć na budynkach samorządowych i prywatnych. W obchody święta bardzo chętnie angażują się też Kaszubi mieszkający poza granicami Polski. W mediach społecznościowych możemy znaleźć wiele zdjęć, które udostępniają Kaszubi mieszkający w USA, Niemczech czy też w Hrabstwie Renfrew w Kanadzie, gdzie żyje największa kaszubska diaspora.

– Cieszymy się, że od kilku lat dzięki uprzejmości i pomocy Hevelianum możemy w ten sposób świętować jedno z ważniejszych kaszubskich świąt właśnie tutaj, w naszej stolicy. – mówi Jacek Słomion z Fundacji Kaszuby. – Dziękujemy też samorządowcom z całych Kaszub, którzy przyczyniają się do popularyzowania naszej historii i kultury wywieszając tego dnia kaszubskie flagi przed urzędami, przy drogach i na budynkach samorządowych.

W tym roku Fundacja Kaszuby przygotowała także podarunki – kaszubskie flagi dla pierwszych 30 osób, które wezmą udział w uroczystościach na Górze Gradowej. Wciągnięcie największej czarno-złotej flagi na maszt zaplanowano na godzinę 12:00, w trakcie podnoszenia flagi na maszt będzie odgrywany kaszubski hymn „Zemia Rodnô” (Ziemio Ojczysta) autorstwa Jana Trepczyka.

Święto Flagi Kaszubskiej (Swiãto Kaszëbsczi Fanë) obchodzone jest co roku w dniu 18 sierpnia. Inicjatorami Święta byli członkowie stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota: Mateùsz Titës Meyer i Adam Hebel. Pierwsze oficjalne obchody zorganizowano w 2012 roku w Kartuzach, jednak już wówczas flagi kaszubskie wywieszono w wielu gminach na Kaszubach, a także w Hrabstwie Renfrew w Kanadzie, gdzie żyje największa kaszubska diaspora.

Datę 18 sierpnia wybrano na pamiątkę pierwszego publicznego wywieszenia kaszubskich flag w Kartuzach podczas zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, które miało miejsce w 1929 roku.

Barwy kaszubskiej flagi: czarna i złota (oddawana na tkaninie jako żółta) pochodzą od kaszubskiego godła: czarnego Gryfa na złotym polu. Mają one znaczenie symboliczne: czarny kolor może oznaczać ziemię i ciężką pracę, natomiast złoty to wyrastające z ziemi zboża, czyli owoc ciężkiej pracy. Wielu kaszubskich działaczy wiąże to z pracą nad zachowaniem i rozwojem języka i kultury Kaszubów i z efektami tej pracy. Znane są też humorystyczne wersje interpretacji barw kaszubskiej flagi: czarno-złota flaga wiązać ma się z czarnymi podniebieniami i złotymi sercami. Te pierwsze dawniej uważano za obraźliwe – czarne podniebienia Kaszubom przypisywali Polacy przybywający na Kaszuby po 1920 roku. Dziś Kaszubi śmieją się z tego stereotypu, twierdząc, że za sprawą obecności morza wcześniej poznali czekoladę niż Polacy. Kaszubskie flagi wywiesza się dziś z okazji dwóch kaszubskich świąt: Dnia Jedności Kaszubów (19 marca) i Święta Flagi Kaszubskiej (18 sierpnia), ale także przy okazji świąt państwowych: 3 maja i 11 listopada. Na co dzień można ją spotkać także w wielu miejscach na Kaszubach, np.: przy urzędach, muzeach, restauracjach, sklepach, ośrodkach wypoczynkowych oraz na prywatnych posesjach. W ten sposób wiele osób podkreśla silny związek z kaszubską ojczyzną.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button