20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ.
W wielu miastach Europy, także w Polsce, coraz częściej zakłada się miejskie pasieki! Także w Bielsku-Białej powstanie pasieka edukacyjna we współpracy Klubu Gaja, Miasta Bielsko-Biała i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku Białej. Pasieka stanie w Tajemniczym Ogrodzie, który powstaje na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej. Właśnie zakupiono ule, które posłużą edukacji o pszczołach i pszczelarstwie naturalnym oraz różnorodności biologicznej i zmianach klimatu.
Pasieka w Tajemniczym Ogrodzie, w której zamieszkają 3 pszczele rodziny (ok. 150-180 tysięcy pszczół), będzie służyć aktywnej edukacji w szczególności dzieci i młodzieży, na temat pszczół i ich roli w przyrodzie i życiu człowieka. Poprzez poznawanie pszczelich rodzin i ich zwyczajów edukatorzy Klubu Gaja mówić będą o tym, że pszczoły to nie tylko miód ale przede wszystkim podtrzymywanie życia na ziemi.
Jacek Bożek z Klubu Gaja, podkreśla – „Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z potrzeby ochrony pszczół i wszelkich zapylaczy. To nasi mali ale tak naprawdę wielcy sprzymierzeńcy. Jesteśmy zależni od ich pracy i dobrostanu. Wspaniale, że dzięki tej współpracy będziemy mogli gościć pszczoły w Tajemniczym Ogrodzie i edukować obywateli o znaczeniu pszczół dla ekosystemu. Przy ulach będziemy mogli rozmawiać nie tylko o miodzie ale i o różnorodności biologicznej oraz wpływie ludzi na zmiany klimatu. Naszymi nauczycielami będą pszczoły i ich związki z przyrodą”.
Pasieka powstaje w ramach programu Święto Drzewa Klubu Gaja. W tym roku Klub Gaja planuje pierwsze wydarzenia w pasiece min. warsztaty pszczelarskie podczas których uczestnicy będą mogli poznać rodzinę pszczelą, jej potrzeby i zwyczaje oraz warsztaty ogrodnicze, które będą kolejnym krokiem do poznawania pszczół i zdobywania wiedzy jak zapewnić im pożywienie. Warsztaty odbędą się w ramach Festiwalu Ekodzieło dofinansowanego ze środków Miasta Bielsko-Biała.
Warszawa chroni pszczoły
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Owady te odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. Ze względu na wzrost czynników im zagrażających Warszawa podejmuje coraz więcej działań, by je chronić.
– Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin. W samej Europie uzależnionych jest od nich wiele gatunków i odmian roślin, w tym warzywa. Gdyby owady zapylające zniknęły, oznaczałoby to dla świata nie tylko katastrofę ekologiczną, ale również ekonomiczną – załamałaby się produkcja żywności. W Warszawie realizowanych jest coraz więcej inicjatyw mających na celu ochronę zapylaczy, w tym właśnie pszczół – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.
Stolica co roku zwiększa liczbę łąk miejskich. W parkach zarządzanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy znajduje się niemal 90 ha łąk naturalnych i terenów z ograniczonym koszeniem (1-2 razy w roku). Natomiast w pasach drogowych w tym sezonie jest 130 ha łąk miejskich. Zarząd Zieleni utrzymuje również drzewa alejowe z nasadzeniami przyjaznymi pszczołom m.in. w al. Ujazdowskich czy na ul. Marszałkowskiej. Tam, gdzie pozwalają na to warunki, sadzone są drzewa będące pożytkiem dla pszczół, m.in. klony, kasztanowce, lipy. Na terenie Jazdowa znajduje się pasieka „Miejskie Pszczoły”, która składa się z 9 uli. A na dachu Pałacu Kultury i Nauki ustawionych zostało 6 uli.
Dzielnice również są aktywne na tym polu. Ich przykładowe działania to:
- tworzenie miejskich pasiek,
- budowa domków dla owadów zapylających,
- używanie nawozów mineralnych, które nie są szkodliwe dla owadów,
- sadzenie różnych kwitnących, miododajnych gatunków drzew, krzewów, zakładanie rabatek kwietnych,
- warsztaty edukacyjne dla dzieci ze szkół i przedszkoli,
- zaprzestanie używania środków ochrony roślin szkodliwych dla owadów,
- tworzenie plansz edukacyjnych i umieszczanie ich na terenach zieleni,
- kampanie informacyjne w mediach społecznościowych.
Działania tego typu prowadzą również inne jednostki miejskie. Metro Warszawskie na swoich terenach wysiało ponad 50 gatunków miododajnych roślin, stworzyło łąki kwietne i ustawiło w pobliżu domki dla owadów. W październiku 2019 r. na STP Kabaty zamieszkało 50 000 pszczół z gatunku Carnica. Już w kwietniu ubiegłego roku uzyskano około 50 litrów miodu wielokwiatowego, a niedługo potem pojawił się miód akacjowy i lipowy.
Również Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji założyło pasiekę – osiem uli zostało ustawionych w październiku 2020 r. na terenie Zakładu Północnego w Wieliszewie. Wyprodukowany przez tę pasiekę miód będzie najprawdopodobniej akacjowy lub wielokwiatowy. Planowane jest także założenie drugiej pasieki na terenie Stacji Filtrów, gdzie w 2020 roku zostały założone dwie łąki kwietne. Trzecia została zasiana na terenie Zakładu Północnego. W sumie łąki MPWiK mają łączną powierzchnię blisko 9000 m2.
Łódź przyjazna pszczołom
Według naukowców, przetrwanie gatunku ludzkiego jest ściśle powiązane z przetrwaniem pszczół. Dlatego też, chcąc zatroszczyć się o te pożyteczne owady żyjące w miejskim ekosystemie, ogłoszono dziś – w Światowy Dzień Pszczoły, jakie plany ma łódzki samorząd.
– Pszczoły i bioróżnorodność to temat, który nie schodzi z myśli tak mieszkańców, jak i władz miasta – zapewnia Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.
Motywem przewodnim konferencji prasowej było uruchomienie programu „Łódź przyjazna pszczołom.” To kolejny projekt pilotowany przez Departament Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi, w ramach którego kładziony jest nacisk na kojarzenie przez miasto partnerów zewnętrznych, zarówno firm, instytucji, jak i osób prywatnych, którzy chcą na terenie Łodzi przyczynić się do poprawy warunków bytowych pszczół.
Pierwszy przejaw takiej współpracy właśnie zaczął funkcjonować, cukiernia COCOart’s Darii i Adama Marszałków ustawiła na dachu Centrum Dialogu im. Marka Edelmana cztery ule, z których pozyskiwany miód będzie wykorzystywany w codziennej działalności cukierni.
Kolejne ule powstaną dzięki współpracy miasta ze start-upem Intelligent Hives. To co najmniej 10 uli w Zespole Szkół Rzemiosła, Bałuckim Ośrodku Kultury i parafii Naświętszego Zbawiciela.
– System inteligentnych uli ułatwia pracę w pasiece. Inteligentne ule monitorują parametry panujące w ulu, takie jak: temperatura, wilgotność, waga, częstotliwość dźwięku i wiele więcej. Dodatkowo aplikacja ułatwia wykrywanie chorób i nie tylko – mówi Sebastian Górecki z Intelligent Hives.
To nie wszystkie działania. Jak dodaje dyrektor Maciej Riemer, – w tym roku ustawionych w mieście zostanie co najmniej 40 uli, a mamy nadzieję na więcej w wyniku współpracy z kolejnymi partnerami. Z budżetu obywatelskiego zakupimy 20 uli i wyposażenie pracowni pszczelarskiej, które pozwolą nam na przeprowadzenie w sierpniu lub wrześniu szkoleń dla mieszkańców.
Ostatnim elementem planowanych działań będzie ustanowienie standardów dla pszczelarstwa miejskiego, które zostaną ujęte w Katalogu Dobrych Praktyk Pszczelarstwa Miejskiego. Dokument ten powstanie w ramach współpracy z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Łodzi, którego obecny na konferencji wiceprezes Kamil Staroń zapewnia, że – miejski klimat wcale nie jest gorszy dla pszczół, dlatego warto współpracować na rzecz rozwoju pszczelarstwa w Łodzi.