Prezydent Andrzej Duda na zaproszenie prezydenta Petera Pellegriniego przebywa z dwudniową wizytą w Republice Słowackiej.
Głównym tematem rozmów przywódców Polski i Słowacji są relacje polsko–słowackie, współpraca naszych państw w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz sprawy bezpieczeństwa, w kontekście prezydenckiej propozycji podniesienia poziomu wydatków na obronność wśród państw Sojuszu Północnoatlantyckiego do 3 proc. PKB.
Tym razem Duda odbywa bliżej swoją kolejną wycieczkę na koszt podatników. Jak zwykle ta wizyta nic nie wnosi dla Polski.
Przypominamy jeszcze, że Słowacja to kraj mafijny oraz jest przyjacielem Putina.
Podczas spotkania odbyły się rozmowy „w cztery oczy” prezydentów Polski i Słowacji. Następnie liderzy przewodniczyli rozmowom delegacji.
Andrzej Duda podziękował swojemu słowackiemu odpowiednikowi za budowanie dobrych relacji pomiędzy naszymi państwami. Podkreślił, że ta współpraca widoczna jest w ramach różnych formatów: Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza czy Bukaresztańskiej Dziewiątki, a także wschodniej flanki NATO.
Przypomniał, że pod koniec kwietnia odbędzie się w Warszawie szczyt Inicjatywy Trójmorza, na który zaproszenie przyjął prezydent Peter Pellegrini.
– Dla mnie to będzie z jednej strony podsumowanie mojej dziesięcioletniej służby prezydenckiej nie tylko dla Rzeczypospolitej, ale także dla budowania więzi w naszej części Europy, budowania systemu bezpieczeństwa – wskazał Andrzej Duda, dodając, że ma nadzieję na kontynuację i rozwój tego formatu.
Prezydent zauważył, że obszar Inicjatywy Trójmorza to najdynamiczniej rozwijający się region Europy, z prognozowanym wzrostem PKB o 35 proc. do 2030 roku. – Mam nadzieję, że w najbliższych latach będzie to zachęcało inwestorów do przybywania tutaj – dodał.
Podkreślił, że dla rozwoju naszego regionu kluczową inwestycją pozostaje budowa szlaku Via Carpatia. – Powinniśmy rozwijać te połączenia [infrastrukturalne] pomiędzy nami. Nie tylko myśleć o tej Europie – wschód, zachód, ale także tej przestrzeni północ, południe, która pozwala nam podróżować znad Morza Bałtyckiego nad Morze Czarne poprzez wszystkie kraje, pozostające w wielkiej historycznej wspólnocie – mówił Andrzej Duda.
Rozmowy przywódców dotyczyły także spraw bezpieczeństwa, w kontekście zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz zwiększania wydatków na obronność wśród państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Andrzej Duda przypomniał, że na początku marca złożył na ręce Sekretarza Generalnego NATO Marka Rutte propozycję, aby temat podniesienia wydatków do 3 proc. PKB był przedmiotem rozmów podczas zbliżającego się szczytu w Hadze.
2 kwietnia przypada 20. rocznica śmierci polskiego Papieża. Z tej okazji Duda wraz z prezydentem Peterem Pellegrinim zwiedzą wystawę poświęconą 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Republice Słowackiej.

Stary Smokowiec. Wystawa poświęcona 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Republice Słowackiej
W Starym Smokowcu Andrzej Duda i Peter Pellegrini obejrzeli wystawę poświęconą 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Republice Słowackiej. Dziś przypada 20. rocznica śmierci papieża Polaka.
Przypominamy, że papież ten wiedział i ukrywał księży pedofilów.
W ostatnim czasie prezydenci Polski i Słowacji: Andrzej Duda i Peter Pellegrini spotkali się przy okazji grudniowego Spotkania prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej w Wiśle. Wcześniej, w październiku 2024 roku liderzy widzieli się w Krakowie podczas Szczytu Grupy Arraiolos, którego gospodarzem był Duda. Rozmowy dotyczyły prezydencji Polski w Radzie UE, w tym zacieśnianie relacji transatlantyckich w obliczu globalnych wyzwań, a także kwestii bezpieczeństwa.
W lipcu 2024 roku Peter Pellegrini złożył wizytę roboczą w Warszawie – była to pierwsza wizyta słowackiego prezydenta w Polsce od czasu jego zaprzysiężenia. – Bardzo dziękujemy, że ta druga bilateralna wizyta po Czechach, co naturalne, jest wizytą w Polsce, bo to pokazuje, jak dla Pana Prezydenta ważne są nasze relacje – mówił Andrzej Duda po rozmowach w Belwederze.