W weekend obchodziliśmy Święto Straży Granicznej. 16 maja w 1991 roku formacja rozpoczęła służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
W Straży Granicznej służbę pełni 14 392 funkcjonariuszy (w tym 4026 kobiet). Większość z nich, ponad 11 tysięcy, wykonuje swoje zadania na pierwszej linii: na przejściach granicznych, na granicy zielonej i w placówkach SG wewnątrz kraju.
Co czwarty z nich reprezentuje płeć piękną, a przedstawicielki pań piastują najróżniejsze stanowiska od szeregowych strażników granicznych poprzez różne stanowiska dowódcze aż do z-ców komendantów jednostek i Z-cy Kdta Głównego SG.
Struktury Straży Granicznej tworzą: Komenda Główna, Biuro Spraw Wewnętrznych, dziewięć oddziałów (Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański, Bieszczadzki, Karpacki, Śląski, Nadodrzański, Morski, Nadwiślański) oraz trzy ośrodki szkolenia (w Koszalinie, Kętrzynie i Lubaniu).
Zgodnie z ustawą do głównych zadań Straży Granicznej należy ochrona granicy państwowej na lądzie i na morzu, kontrola ruchu granicznego., przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz zwalczanie przestępczości o transgranicznym charakterze.
Straż Graniczna w liczbach:
- SG wspiera 264 psich nosów, wyszkolone do wykrywania m.in. tytoniu, narkotyków, materiałów wybuchowych i broni oraz do tropienia.
- W Bieszczadach jest 8 wierzchowców, umożliwiających patrole w rejonach trudno dostępnych i cennych przyrodniczo.
- Polskie wybrzeże strzeżone jest przez około 50 jednostek pływających SG. Są to zarówno szybkie jednostki pontonowe, jak i duże patrolowce.
Jednym z nietypowych zadań Morskiego OSG jest wspieranie morskich służb poszukiwawczo-ratowniczych w niesieniu pomocy rozbitkom.
- W służbie SG korzysta między innymi z 335 samochodów terenowych, 1140 samochodów patrolowych, 379 motocykli, 261 quadów, a nawet 178 rowerów, które pozwalają na dyskretną obserwację granicy w rejonach, gdzie nie można wykorzystywać pojazdów spalinowych.
- Morza i lądu strzeże z powietrza siedem śmigłowców i osiem samolotów, wyposażonych w najwyższej jakości sprzęt optoelektorniczny do prowadzenia obserwacji bez względu na porę dnia i warunki atmosferyczne.
- W służbie funkcjonariuszy wspiera sprzęt optoelektroniczny, umożliwiający obserwację za dnia i w nocy, w każdych warunkach atmosferycznych, zainstalowany na 82 pojazdach i 36 wieżach obserwacyjnych.