RÓŻNOŚCI

Stoltenberg: Wspieramy Ukrainę. Sondaż: silne poparcie dla NATO i zwiększenie wydatków na obronę

We are NATO

Sekretarz Generalny NATO: „Naszym najpilniejszym zadaniem na Szczycie będzie wsparcie Ukrainy”.

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg zapowiedział szczyt w Waszyngtonie, podkreślając, że wsparcie dla Ukrainy będzie „najpilniejszym zadaniem NATO”.

„Oczekuję, że szefowie państw i rządów uzgodnią znaczny pakiet dla Ukrainy” – powiedział Stoltenberg. „NATO przejmie koordynację i zapewnianie większości międzynarodowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa” pod dowództwem trzygwiazdkowego generała i kilkusetosobowym personelem pracującym w kwaterze głównej NATO w Niemczech oraz w węzłach logistycznych we wschodniej części Sojuszu” – powiedział. Dodał, że sojusznicy uzgodnią zobowiązanie finansowe dla Ukrainy i że spodziewa się także pilniejszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, więcej dwustronnych umów o bezpieczeństwie oraz prace nad pogłębioną interoperacyjnością wojskową. Sekretarz Generalny powiedział, że wszystkie te elementy „stanowią pomost do członkostwa w NATO i bardzo mocny pakiet dla Ukrainy na Szczycie” i dodał: „Ukraina zbliża się do NATO”.

„Odstraszanie i obrona będą kolejnym ważnym tematem naszego szczytu” – powiedział Stoltenberg, stwierdzając, że w ciągu ostatniej dekady NATO przeszło fundamentalną transformację, w tym obecność 500 000 żołnierzy w stanie wysokiej gotowości, ulepszone zdolności, grupy bojowe gotowe do walki i przystąpienie nowych członkowie. Na szczycie sojusznicy mają zatwierdzić zobowiązanie do wzmocnienia transatlantyckiej współpracy w zakresie przemysłu obronnego w celu zwiększenia produkcji. Dodał, że NATO będzie w dalszym ciągu wzmacniać obronę przeciwrakietową dzięki nowej bazie Aegis Ashore w Polsce. Z zadowoleniem przyjął fakt, że 23 członków Sojuszu wydaje obecnie co najmniej 2% swojego PKB na obronę.

Trzecim tematem Szczytu będą globalne partnerstwa. Sekretarz Generalny zaprosił na Szczyt przywódców Australii, Japonii, Nowej Zelandii i Republiki Korei w celu dalszego pogłębienia współpracy, m.in. w zakresie wsparcia dla Ukrainy, cyberprzestrzeni i nowych technologii. „Im bardziej zbliżone są podmioty autorytarne, tym ważniejsza jest ścisła współpraca z naszymi przyjaciółmi w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział.

Wyniki sondaży przeprowadzonych przed szczytem wskazują na silne poparcie dla NATO i zwiększone wydatki na obronę

Przed szczytem NATO w Waszyngtonie w 2024 r. NATO zleciło przeprowadzenie badania opinii publicznej we wszystkich 32 państwach członkowskich NATO. W badaniu poproszono ponad 30 000 respondentów o podzielenie się opiniami w kilku obszarach, m.in. poparciu dla członkostwa ich kraju w NATO, zaangażowaniu w obronę zbiorową sojuszników ich kraju oraz zgodzie na zwiększone wydatki na obronność. Ogólnie rzecz biorąc, poparcie dla NATO pozostaje duże, podobnie jak poparcie dla zwiększonych wydatków na obronę.

Większość respondentów w Sojuszu w dalszym ciągu zgadza się, że ich kraj powinien bronić Sojusznika w przypadku ataku (63 procent), a 70 procent zagłosowałoby w referendum za pozostawieniem ich kraju w NATO.

Poparcie dla utrzymania lub zwiększenia wydatków na obronność wynosi 76 proc. Poparcie dla zwiększonych wydatków na obronę stale rośnie i jest najczęstszą odpowiedzią na preferencje dotyczące wydatków (41 proc.).

Przychylność wobec Rosji i Chin pozostaje niska, a większość respondentów w Sojuszu ma nieprzychylne zdanie o Rosji (62 procent) i Chinach (48 procent).

Podobnie jak w poprzednich ankietach przedszczytowych, nie zabrakło pytań dotyczących wojny Rosji z Ukrainą. Około dwie trzecie respondentów Sojuszu uważa, że ​​wojna Rosji z Ukrainą wpłynęła na bezpieczeństwo ich kraju (63 proc.). Wśród respondentów zdecydowana większość jest zgodna co do tego, że ich kraj powinien w dalszym ciągu udzielać wsparcia Ukrainie (61 proc.).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button