W tym roku leśnicy wraz z mieszkańcami posadzili ponad 35 tys. drzew i krzewów.
W warszawskich lasach można zobaczyć też wyremontowane ścieżki, trasy biegowe oraz nowe miejsca do rekreacji. Już wkrótce leśne tereny powiększą się o dodatkowe hektary.
Lasy Miejskie – Warszawa podliczyły efekty tegorocznych prac. Leśnicy we współpracy z mieszkańcami zasadzili 32 030 drzew i 3 390 krzewów. Nowe rośliny odświeżyły oblicze lasu na Bielanach, Bemowie, Białołęce oraz w Wawrze.
– Zależy nam, by zieleń towarzyszyła warszawiakom na każdym kroku. Przekażemy dodatkowe hektary ziemi pod opiekę Lasów Miejskich – Warszawa, w których pojawią się tysiące nowych drzew. Więcej roślin w stolicy sprawi, że mieszkańcy będą oddychać czystszym powietrzem. Będziemy otwierali też kolejne skwery, w których dzieci i dorośli mogą odpocząć czy też aktywnie spędzić wolny czas w otoczeniu natury. Kolejne nowości w stołecznych lasach zobaczymy już wiosną – zapowiada Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.
W Lesie Bemowskim, na polanie rekreacyjnej przy ul. Kutrzeby pojawiły się drewniane stoły i ławy oraz nowe urządzenia do ćwiczeń. Mieszkańcy mogą również przejść się tam ułożonym pomostem, który jest doskonałym punktem widokowym. Podobne zestawy są ustawione w Lesie Bielańskim w pobliżu ul. Marymonckiej, w lesie przy ul. Wóycickiego, przy ul. Klasyków, Ebro i Korkowej. Wraz z większą liczbą rekreacyjnych miejsc poprawia się dostępność leśnych ścieżek. Obok rezerwatu im. Króla Jana Sobieskiego pojawiła się wyremontowana nawierzchnia, która szczególnie przypadła do gustu miłośnikom biegania. W trosce o bezpieczeństwo leśnicy odnowili też drogę pożarową w Lesie Bemowskim. Z kolei w Lesie Kabackim zostały wyremontowane dwie leśniczówki, które od następnego roku staną się również placówką z warsztatami edukacyjnymi.
Pielęgnacja i kontrola
Latem i jesienią miejscy leśnicy usuwali suche konary leżące przy ścieżkach a także martwe bądź uszkodzone drzewa. W kilku miejscach ścięte drewno pozostawiono na miejscu, by mogło naturalnie zasilić ziemię w cenne minerały. Prace dotyczyły 3517 drzew.
– Na bieżąco oceniamy stan roślin. Wycinki są ostatecznością, gdy zagrożone jest życie bądź mienie warszawiaków. W tym roku reagowaliśmy na zniszczenia spowodowane silnym wiatrem a także szkodnikami, takimi jak korniki. W miejscu, gdzie byliśmy zmuszeni usunąć drzewa pojawią się nowe sadzonki – mówi Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich – Warszawa.
Od listopada trwają specjalistyczne badania 380 drzew rosnących przy duktach, ulicach i w pobliżu budynków. Dendrolodzy analizują wygląd roślin i oceniają ich stan zdrowia za pomocą tomografu, rezystografu i prób obciążeniowych. Specjaliści ustalają, czy stare drzewa są stabilne, jednocześnie dobierając odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.
– W ramach działań o dobrą kondycję lasów wykonujemy też cięcia pielęgnacyjne – to standardowe działania, by zapobiec zamieraniu roślin. W 2018 roku wykonaliśmy trzebieże na 152,47 ha, a dochód ze sprzedaży pozyskanego drewna zasili budżet miasta – mówi Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich – Warszawa.
Zielona edukacja
Najmłodsi warszawiacy odkrywają świat warszawskiej przyrody podczas edukacyjnych warsztatów Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ul. Rydzowej 1a. Zajęcia cieszą się coraz większą popularnością – w tym roku udział w nich wzięło ponad 22 tysiące uczniów i przedszkolaków. Poznawali tajemnice lasu podczas lekcji stacjonarnych i zajęć w terenie.
Pomoc dzikim mieszkańcom
W Warszawie nie tylko można spotkać sarny i dziki, ale także łosie, bobry, kuny, lisy czy borsuki. Dlatego, poza dbałością o drzewostan, leśnicy troszczą się również o miejskie ssaki i ptaki. Szczególną opiekę sprawuje Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt „Marysieńka”. Weterynarze i opiekunowie zajmują się tam dzikimi zwierzętami, które z powodu wypadków i innych zdarzeń losowych wymagają opieki, leczenia i rehabilitacji. W 2018 roku miasto udzieliło pomocy 705 podopiecznym, w tym 1 łosiowi, 32 sarnom, 18 lisom, 37 zającom, 34 kunom, 127 wiewiórkom, 218 jeżom i 231 nietoperzom. Od początku swojego istnienia ośrodek odwiedziło 5862 pacjentów. Pracownicy Lasów Miejskich uczestniczyli w blisko 2,5 tys. interwencji związanych z pojawieniem się leśnych zwierząt na ulicach bądź w pobliżu osiedli.
(UMW)