Fontanny, skatepark, strefa do ćwiczeń i więcej zieleni – to niektóre atrakcje wyremontowanego odcinka bulwarów przy moście Świętokrzyskim.
Nowy fragment nadwiślańskiej promenady jest już dostępny dla warszawiaków i turystów.
– Otwieramy ostatni z trzech odcinków modernizowanego nabrzeża na wysokości ul. Tamka do ul. Boleść. Miłośnicy odpoczynku nad Wisłą mogą już korzystać z wyremontowanej promenady. Pojawiły się tu ławki, śmietniki i stojaki na rowery – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni. – Szczególnie ważna jest dla nas kwestia bezpieczeństwa, dlatego zamontowaliśmy monitoring i dodatkowe oświetlenie.
Pod mostem Świętokrzyskim na Powiślu miłośnicy sportu mogą skorzystać ze strefy street workoutu oraz skateparku. Fani wypoczynku nad Wisłą mają do dyspozycji cztery hamaki, które powstały w ramach projektu z budżetu partycypacyjnego. Przy deptaku, po kaskadowej fontannie płynie woda. Warszawscy ogrodnicy uruchomili także kraniki wypuszczające orzeźwiającą mgiełkę przy pomniku Syreny. Podpory mostu udekorowane są artystyczną mozaiką. Skwer u zbiegu ul. Tamka, Wybrzeża Kościuszkowskiego i ul. Zajęczej ozdobiły dęby, cisy i kwiaty. Goście bulwarów zauważą też nową trawiastą skarpę, która doskonale wpisuje się w naturalny charakter rzeki.
– Warszawiacy mają tu również dostęp do bezpłatnej sieci bezprzewodowej WiFi – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – Zbudowaliśmy miejsce dla wodnej jednostki. Specjalna przystań wyposażona jest w przyłącze wodne, kanalizacyjne i elektryczne.
Trzeci odcinek, o długości 175 m, był remontowany jako ostatni, ze względu na prace przy budowie II linii metra oraz stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Łączny koszt inwestycji na bulwarze im. B. Grzymały-Siedleckiego to ok. 21 mln zł.
Bezpieczniej nad Wisłą
W planach Warszawy jest zwiększenie liczby patroli Straży Miejskiej kontrolujących nadrzeczną promenadę. Większe bezpieczeństwo zapewni także dodatkowy monitoring i oświetlenie. W połowie marca inwestorzy będą mogli wziąć udział w konkursie na dzierżawę klubokawiarni nad Wisłą. Popularne punkty zachowają swój nieformalny, unikalny charakter, jednak najemcy zostaną też zobowiązani do zachowania porządku i przyjaznej atmosfery. Jesienią, podczas podsumowania sezonu, miasto oceni skuteczność wprowadzonych rozwiązań.
(UMW)