Po raz kolejny stolica Wielkopolski stanie się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie.
Wszystko to w ramach startującego w piątek, 9 grudnia, Poznań Ice Festival. W tym roku rywalizację zawodników i stworzone przez nich arcydzieła będzie można oglądać w nowej lokalizacji – na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wstęp bezpłatny.
Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w drugi weekend grudnia (9-11.12). Udział potwierdziło 24 rzeźbiarzy z całego świata. Wśród nich są reprezentanci m.in. Kanady, Filipin, Indonezji, Meksyku, USA, Ukrainy, Hiszpanii, Niemiec, Czech oraz Polski.
Wydarzenie odbędzie się w ramach Betlejem Poznańskiego na pl. Powszechnej Wystawy Krajowej. W piątek widzowie będą mogli zobaczyć konkurs małej rzeźby. Uczestnicy zawodów otrzymają bryłę lodu i 2,5 godziny, aby zobrazować tegoroczny temat konkurencji jakim jest „kino”. Początek o godz. 16.
Na sobotę zaplanowano najbardziej widowiskową konkurencję festiwalu – Speed Ice Carving. Rywalizujący pojedynczo rzeźbiarze będą mieli kilkadziesiąt minut na odtworzenie konkursowego wzoru (każdy w identycznej bryle lodu). Wygra zawodnik, który zrobi to najwierniej. Zmagania uczestników „na czas” można będzie oglądać w godz. 12-18:30.
W niedzielę odbędzie się natomiast konkurs główny. Dwanaście drużyn dostanie kilkanaście ton lodu i osiem godzin na stworzenie rzeźb na dowolny temat. Zmagania rozpoczną się o godz. 9:00 i potrwają do 17:00. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród nastąpi ok. godz 18:00.
Na ostatni dzień festiwalu przygotowano także warsztaty dla dzieci. W godz. 12:00-15:00 najmłodsi będą mogli stworzyć swoje własne lodowe arcydzieła i zobaczyć, jak pracować w tym nie najłatwiejszym materiale.
Poznański festiwal znajduje się na liście Światowego Stowarzyszenia Rzeźbienia w Lodzie jako jeden z konkursów w kalendarzu Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie.
Świąteczne atrakcje na targach
Odwiedzając festiwal rzeźbienia w lodzie, można także skorzystać z wielu atrakcji, jakie czekają na terenie MTP w ramach jarmarku świątecznego. Wśród nich są: domek Świętego Mikołaja, zjazdy pontonowe, karuzela wenecka, świąteczna kolejka, mirror cube – mobilny pawilon artystyczno-rozrywkowy, gadający Łoś Marcin, Młyńskie Koło czy symulator lotu saniami. Do tego dostępna jest również bogata oferta gastronomiczna i stoiska z rękodziełem.
Tegoroczne Betlejem Poznańskie jest największe w historii tej imprezy. Odbywa się w czterech miejscach – na placach: Kolegiackim i Wolności, rynku Łazarskim, a także Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wszystkie lokalizacje łączy świąteczna bimba.
(UMP)