INNEWODNY

St. Catharines. Dwa złote medale mistrzostw świata dla polskich wioślarzy

Kanada

To był wspaniały dzień w St. Catharines.

W Młodzieżowych Mistrzostwach Świata (U23) w wioślarstwie po złote medale sięgnęły dwie polskie osady: dwójka podwójna mężczyzn i czwórka podwójna mężczyzn.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata

Jakub Woźniak i Konrad Domański (BM2x) zaprezentowali się fenomenalnie w swoim finale. Prowadzili praktycznie od startu do mety, nie dając rywalom najmniejszych szans na podjęcie walki. Czas Polaków – 06:11.09. Srebro wywalczyli Australijczycy (06:13.09), a brąz – Irlandczycy (06:15.80).

Jeszcze więcej emocji było w biegu czwórek podwójnych. Mikołaj Kulka, Michał Rańda, Cezary Litka i Daniel Gałęza (BM4x) również mocno zaczęli, ale Czesi trzymali się blisko naszej osady. Na ostatnich metrach rywale zaatakowali, ale Polacy wybornie odparli ten atak i wywalczyli złoty medal, jednocześnie bijąc rekord świata w tej kategorii wiekowej (05:39.53). Czesi byli drudzy z niewielką stratą (05:39.90), a na najniższym stopniu podium stanęli Włosi (05:40.19).

Wiktoria Kalinowska (BW1x) zajęła drugie miejsce w finale B (07:39.74) i ostatecznie uplasowała się na ósmym miejscu w swojej konkurencji.

Kinga Stałęga, Martyna Jankowska, Weronika Ludwiczak i Julia Hakobyan (BW4-) uplasowały się na piątym miejscu w finale B (06:44.06), co oznacza, że zakończyły zmagania na 11. miejscu.

Mistrzostwa Świata Seniorów

Martyna Radosz (LW1x) minimalnie przegrała walkę o awans do finału A. Polka zajęła czwarte miejsce w półfinale (07:33.97), a do trzeciej Austriaczki Lary Tiefenthaler straciła 0,7 sekundy (07:33.27). Zawodniczka Bydgostii na koniec regat powalczy w finale B.

Polscy wioślarze mistrzami świata (fot. Julia Kowacic/Polskie Wiosła PZTW)