POLSKA

Spotkanie z „Prokuratorem Krajowym” Dariuszem Barskim. Andrzej Duda: Mamy do czynienia z bezprawiem Tuska i Bodnara

Pałac Prezydencki

Prezydent Andrzej Duda spotkał się kilka dni temu w Pałacu Prezydenckim z „niby” Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim.

Po spotkaniu prezydent przekazał, że obecne działania premiera Donalda Tuska i Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara zagrażają wszystkim postępowaniom prowadzonym przez prokuratorów i stabilności systemu sprawiedliwości. Podkreślił, że Dariusz Barski został powołany na stanowisko Prokuratora Krajowego zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami i konstytucją.

Prokurator pojawił się przed siedzibą Prokuratury Krajowej w Warszawie, jednak nie został wpuszczony do gmachu, gdzie miał pełnić swoje obowiązki. – Wiemy, że nie wpuszczono Pana Prokuratora do siedziby Prokuratury Krajowej. Rozważamy w tej chwili, jakie działania możemy podjąć, żeby przywrócić praworządność – tego między innymi dotyczyła dzisiejsza rozmowa – wskazał Andrzej Duda. – Trzeba w jak największym stopniu pomóc obywatelom, bo to jest najważniejsze – podsumował.

Prokurator Krajowy. Jacek Bilewicz zastąpi Dariusza Barskiego

Andrzej Duda podkreślił, że „mamy do czynienia z ewidentną uzurpacją, czyli z bezprawiem, które jest realizowane przez rząd”. – Od samego początku moje stanowisko w tej sprawie jest jednoznaczne: próba usunięcia Dariusza Barskiego ze stanowiska Prokuratora Krajowego była w istocie prawnie bezskuteczna, nie było ku temu podstaw. Powoływanie później na „pseudoprokuratora krajowego” Dariusza Korneluka odbyło się całkowicie niezgodnie z prawem – zaznaczył.

– Jest to absolutnie rażące, skandaliczne naruszenie zasady praworządności, skandaliczne naruszenie ustawy o prokuraturze i samej Konstytucji – co potwierdził zresztą w ostatnim czasie Sąd Najwyższy, a wcześniej wskazywał na to także Naczelny Sąd Administracyjny – mówił prezydent, zaznaczając, że Dariusz Barski został powołany na Prokuratora Krajowego zgodnie z obowiązującym prawem, „co podkreśliła Izba Karna SN, której jakiekolwiek aspekty prawne nie były do tej pory kwestionowane”.


– Rozważamy, jakimi metodami, zgodnymi z obowiązującym prawem, możemy przywrócić praworządność, czyli że funkcja Prokuratora Krajowego będzie mogła być sprawowana przez Dariusza Barskiego – podkreślił Andrzej Duda. Zwrócił też uwagę, że „mamy do czynienia z hipokryzją” w zachowaniu Komisji Europejskiej.

Sąd Najwyższy zdecydował. Dariusz Barski powołany prawidłowo?

– Ponieważ pan premier jest kolegą partyjnym większości członków Komisji Europejskiej, na czele z jej przewodniczącą, KE udaje, że tego nie widzi – ocenił, dodając, że to „w jednoznaczny sposób podważa legitymację KE do zajmowania się praworządnością w państwach członkowskich”.

Wojciech Kolarski, Marcin Mastalerek, Andrzej Dera i Małgorzata Paprocka

Minister KPRP Wojciech Kolarski przekazał też, że nie ma wątpliwości, że Prokuratorem Krajowym jest dziś Dariusz Barski. Zwrócił uwagę, że takie samo stanowisko wyraziły już NSA, Izba Karna Sądu Najwyższego, taką opinię miał też sam Minister Adam Bodnar jeszcze dzień przed próbą odwołania Dariusza Barskiego.

– Wszystkim nam powinno zależeć na tym, by w Polsce panowała praworządność, bo dziś mamy z tym problem. Dziś mamy brutalne łamanie prawa, czego sytuacja w prokuraturze jest najlepszym przykładem. Wiele instytucji państwa zaczyna ulegać paraliżowi – powiedział.

Szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek. – Prezydent jest konsekwentny. Uważa, że Dariusz Barski nigdy nie przestał być Prokuratorem Krajowym, tak stwierdził Sąd Najwyższy. Wcześniej stwierdził tak Naczelny Sąd Administracyjny. Również Minister Sprawiedliwości uważał, że Dariusz Barski jest Prokuratorem Krajowym wtedy, kiedy było mu to na rękę – zauważył.

– Co się stało dzień przed tym, jak minister sprawiedliwości stwierdził, że pan Dariusz Barski już nie jest Prokuratorem Krajowym? Wystąpił do Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego o to, żeby do Prokuratury Krajowej powołał prokuratora Jacka Bilewicza – wskazał Marcin Mastalerek.

– Problem z dzisiejszą niepraworządnością polega na tym, że rząd uznaje tylko te werdykty i wyroki, które mu odpowiadają. Jak w soczewce widać też hipokryzję i obłudę instytucji europejskich. Gdy rządzi kolega z ich frakcji, EPP, czyli Donald Tusk, to można łamać prawo, wchodzić siłowo do telewizji, robić najgorsze rzeczy. I co będzie? Cisza. W Europie jest wielka cisza. Musimy o tym mówić, bo to ostatecznie pokazało, że nie chodziło o praworządność. – podkreślił.

Minister Andrzej Dera: W świetle prawa Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski

– Od samego początku Prezydent Andrzej Duda mówił, że Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski. Prokurator Generalny swoje działania opierał na opiniach prawnych, które zostały podważone i dzisiaj mamy orzeczenie Izby Karnej Sądu Najwyższego, której nikt nie podważa, nawet TSUE – mówił minister Andrzej Dera. W ten sposób skomentował uchwałę Izby Karnej Sądu Najwyższego, która stwierdziła, że powołanie Dariusza Barskiego na Prokuratora Krajowego w 2022 roku było prawnie skuteczne.

Prok. Dariusz Barski pojawił się przed siedzibą Prokuratury Krajowej w Warszawie, jednak nie został wpuszczony do gmachu, gdzie miał pełnić swoje obowiązki. O taką możliwość wnioskował wczoraj w liście otwartym do Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara.

Andrzej Dera wskazał, że mamy poważny kryzys konstytucyjny, ponieważ państwo nie działa w należyty sposób, a obecnie występujący chaos prawny spowodowany jest działaniami premiera Donalda Tuska i ministra Adama Bodnara. – Każdy prawnik, który w tej chwili uczciwie patrzy na to, co się dzieje musi to stwierdzić, że panuje kryzys konstytucyjny, bo nie są przestrzegane elementarne zasady, które powinny obowiązywać w państwie prawa. A także kryzys związany z wymiarem sprawiedliwości, który doprowadza do anarchii – mówił.

Wyjaśnił, że jeśli prawo nie będzie przestrzegane przez instytucje państwowe, które stoją na straży przestrzegania porządku prawnego, to cały system będzie niewiele znaczył. Dodał, że nie można dopuścić do sytuacji, w której prawo respektowane jest w sposób wybiórczy.

Zapowiedział, że Andrzej Duda podejmie w tej sprawie konkretne kroki. – Prezydent jest strażnikiem konstytucji. Myślę, że w najbliższych godzinach, dniach Pan Prezydent podejmie takie działanie w celu uratowania elementarnego porządku konstytucyjnego w naszym kraju – mówił. Zwrócił uwagę, że w tym momencie podważana jest prerogatywa głowy państwa dotycząca powoływania sędziów.

– Pierwsze to wezwanie do przestrzegania konstytucji i fundamentów funkcjonowania naszego państwa, a jeżeli te działania będą potęgowane i będzie to groziło rozchwianiem naszego państwa, to są inne możliwości demokratyczne, które spowodują, że ta władza zostanie odsunięta. Decyzje w naszym kraju zgodnie z konstytucją podejmuje suweren i to on ostatecznie decyduje – ocenił.

Minister przypomniał, że „każdy z ministrów włącznie z premierem ślubował wierność Rzeczypospolitej, przestrzeganie konstytucji i prawa, które są nałożone”. – Jeśli [premier i minister] tego nie robi, to łamie elementarną rzecz na podstawie, której został powołany – zauważył.

Szef Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka komentując chaos w wymiarze sprawiedliwości związany m.in. z bezprawnym powołaniem Prokuratora Krajowego w sytuacji, gdy właściwy Prokurator Krajowy nie został odwołany i jego mandat do pełnienia rzędu potwierdziła ostatnio Izba Karna Sądu Najwyższego, Szef KPRP przypomniała, że żadna władza nie trwa wiecznie. – Odpowiedzialność za ten stan rzeczy będzie osądzona – zapowiedziała.

– Dzisiaj naszą rolą jest tłumaczenie, jakie będą skutki łamania praworządności dla każdego obywatela – podkreśliła. – Nie są na przykład publikowane wyroki Trybunału Konstytucyjnego, rzekomo nieistniejącego, rzekomo nieprawidłowo orzekającego, rzekomo niekonstytucyjnego, w tym takie wyroki, które dotyczą emerytur i rent.

– To, że jest konieczność wybrnięcia z tej sytuacji, przyznania, że sędziowie wybrali w ostatnich latach są sędziami i powinni spokojnie orzekać i wykonywać służbę dla obywateli jest dla mnie rzeczą oczywistą, to że przed wymiarem sprawiedliwości stoi konieczność reform jest rzeczą oczywistą, tylko dzisiaj – patrząc z perspektywy Kancelarii Prezydenta – nie ma po drugiej stronie partnera do rozmów. Nie ma żadnych propozycji reform – dodała Małgorzata Paprocka.

Jak powiedziała, Andrzej Duda oczekuje dziś na odpowiedzialne reformy w wymiarze sprawiedliwości. – Tymczasem parlamentu z tak małą liczbą ustaw nie było od lat. Na posiedzeniach Senatu rozpatrywane są jedna – dwie ustawy dwa razy w miesiącu – przekazała. – Mamy nowy rząd, wiele obietnic, a nic się w tych sprawach nie dzieje.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button