POLSKA

Śledztwo dot. „wojny zgorzeleckiej”. Ustalono grono zabójców

Śledztwo ws. NCBIR

Decyzją Sądu, Rafał D. został tymczasowo aresztowany.

16 lipca 2024 r. na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej, funkcjonariusze CBŚP oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Wrocławia i Opola zatrzymali kolejną osobę powiązaną z zabójstwem mieszkańca Zgorzelca w 1997 r.

W wyniku skrupulatnego zbadania materiału dowodowego funkcjonariusze Zarządu we Wrocławiu CBŚP wraz z prokuratorem Dolnośląskiego Pionu Zamiejscowego Prokuratury Krajowej odtworzyli przebieg egzekucji wykonanej na Dariuszu Ch. i ustalili grono zabójców.

Materiał dowodowy pozwolił na zatrzymanie sprawców zbrodni i przedstawienie im zarzutów o czyn z art.148 d. k.k.

W tej samej sprawie w dniu 6 lutego 2024 r. na polecenie prokuratora funkcjonariusze z Zarządu we Wrocławiu CBŚP zatrzymali 3 osoby, które decyzją Sądu zostały tymczasowo aresztowane.

Śledztwo ws. „wojny spirytusowej” zwanej także „wojną zgorzelecką” dotyczyło działalności zorganizowanych grup przestępczych na terenie obecnych województw dolnośląskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego. Ich członkowie w latach 90-tych, walcząc o wpływy i dominację, popełnili wiele brutalnych przestępstw. Śledztwo jest nadal w toku.

Zatrzymano kolejną osobę w śledztwie ws. NCBIR

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali mężczyznę, w związku z działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej.

27 czerwca 2024 r., na terenie województwa wielkopolskiego, funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali mężczyznę, działającego w zorganizowanej grupie przestępczej, który pełnił funkcję prezesa zarządu spółki akcyjnej. W toku realizacji zabezpieczono dokumentację oraz elektroniczne nośniki danych, użytkowane przez podejrzanego.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie prowadzą śledztwo w sprawie przestępstw polegających na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Popełniano je w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, działającej w latach 2019-2020. Jej celem było osiąganie korzyści majątkowych pochodzących z oszustw polegających na wykorzystaniu spółki akcyjnej do wprowadzania środków pochodzących z dofinansowania celem nielegalnego zwrotu wkładu inwestora oraz uzyskania korzyści majątkowych.

W szczególności chodzi o fundusz wpisany na listę projektów BRIdgeAlfa, dysponujący środkami unijnymi pochodzącymi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dodatkowo wyprowadzano środki przyznane przez NCBIR na realizację grantu poprzez wystawianie fikcyjnych faktur przez siatkę powiązanych ze sobą podmiotów. W wyniku działań grupy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poniosło szkodę w wysokości 800 tys. złotych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button