Na nieco ponad 2 miesiące przed kolejnym finałem, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaprezentowała skarbonki.
Do nich trafiać będą środki mające wesprzeć cel zbliżającej się akcji – walkę z sepsą. Tylko w tym roku wydrukowano 225 tys. puszek.
Mimo wprowadzenia rozmaitych form zbiórek elektronicznych, tekturowe skarbonki wciąż stanowią nieodłączny element Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja WOŚP już od ćwierćwiecza przekazuje na ręce wolontariuszy niezwykle kolorowe i solidne puszki. Zobaczyć można je zarówno na ulicach tysięcy polskich miast, jak i w setkach lokalizacji poza granicami kraju – wszędzie tam, gdzie działają Sztaby WOŚP.
Z myślą o 31. edycji akcji, po raz pierwszy w historii, powstały aż trzy szaty graficzne puszek – odrębne dla wolontariuszy oraz dla dwóch sieci handlowych, które angażują się w działania Orkiestry i będą prowadzić zbiórkę w swoich sklepach.
Już po raz 25. pokazaliśmy nasze kolorowe i radosne projekty na puszki, które w grudniu pojawią się w dwóch sieciach handlowych i z którymi w styczniu kwestować będą tysiące wolontariuszy. Grają z nami Sztaby z całego świata! Jesteśmy wszędzie tam, gdzie bije polskie serce!
– Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP
Charakterystyczne puszki o podstawie sześciokąta produkowane są z surowców odnawialnych, wykorzystując tekturę na bazie papieru makulaturowego. Dzięki temu skarbonka służy nie tylko ludziom, a także całej planecie. To szczególnie istotne podczas 31. Finału WOŚP, podczas którego Fundacja apeluje: żyj zdrowo w zdrowym świecie!
Finałowe skarbonki – ciekawostki
- Początkowo wolontariusze Finału WOŚP pieniądze zbierali do różnorodnych, własnoręcznie wykonanych, pudełek i pojemników. Prototyp słynnej dziś skarbonki z tektury powstał 25 lat temu, a jej wymiary wynosiły wówczas 210 x 60 mm. Ze względu na hojność darczyńców, w 2005 roku puszkę powiększono o 13% (do wymiaru 230 x 60 mm) i tak pozostaje do dziś.
- Sama konstrukcja skarbonki przez ćwierć wieku produkcji praktycznie nie uległa modyfikacji. W pierwszych latach produkcji modyfikowana była jedynie forma otworu, przez który wrzucane są pieniądze. W poszukiwaniu najlepszej formy kształtu, otwory wrzutowe zmieniały się od tych z pofalowanym brzegiem, poprzez formę z podwójnymi klapkami, aby na 8. Finale wrócić do formy z pełnym wycięciem. Kolejne Finały to już wyłącznie otwory z klapką, zapewniające bezpieczeństwo wrzucanych do skarbonek środków pieniężnych.
- Produkcja skarbonki to proces wieloetapowy, który rozpoczyna się od wydruku skarbonki na papierze. Wydrukowany arkusz jest następnie wklejany do tektury 2-warstwowej z odkrytą falą, w wyniku czego powstaje materiał 3-warstwowy. Kolejnym, najbardziej widowiskowym, a zarazem ostatnim, elementem produkcji jest sztancowanie, czyli wycinanie skarbonki z zadrukowanych arkuszy, które trwa 16 godzin. Średnia prędkość wykrawania skarbonki to 5 000 szt. na godzinę, w cały proces przygotowania i produkcji finałowej skarbonki zaangażowanych jest 30 osób.
- Skarbonki produkowane są z materiałów odnawialnych i w 100% nadają się do recyklingu. W użytych farbach do nadruku stosuje się oleje roślinne, które są neutralne w procesie recyklingu.
31. Finał WOŚP odbędzie się 29 stycznia 2023 roku. Celem zbiórki jest walka z sepsą poprzez zakup nowoczesnego sprzętu dla laboratoriów mikrobiologicznych.
Już w grudniu cel akcji zasilić będzie można poprzez kanały elektroniczne, a tradycyjna kwesta, w trakcie której wolontariusze korzystać będą z tekturowych skarbonek, przypada na ostatnią niedzielę stycznia.