Silne wichury w Polsce. Nie żyje pięć osób

Prognoza pogody i RCB

W Polsce na skutek wichur zginęło pięć osób.

W Zakopanem wiatr w porywach rozpędzał się do 94 km/h. Na Podhalu wichura łamała i wyrywała drzewa z korzeniami.

Do godz. 21 (1 kwietnia) strażacy PSP i OSP w kraju odnotowali 672 zdarzenia, najwięcej w woj. małopolskim – 320, śląskim – 201 i dolnośląskim – 53.


Od soboty do poniedziałku strażacy przeprowadzili ponad 4 tysiące interwencji.

Prognoza pogody na 2 kwietnia

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11°C do 15°C, chłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich około 9°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h. W Tatrach do 110 km/h.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wspólnie z IMGW ocenią procedury alarmowania po tragicznych zdarzeniach związanych z silnym wiatrem

W związku z wczorajszymi tragicznymi zdarzeniami, w których z powodu silnego wiatru życie straciło pięć osób, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wspólnie ocenią dotychczas obowiązujące procedury bezpieczeństwa.

Weekendowe działania związane z wysyłką Alertu RCB realizowano zgodnie z obowiązującymi procedurami, a prognozy meteorologiczne nie stanowiły podstawy do wysłania Alertu RCB, w związku z potencjalnie niebezpiecznymi warunkami pogodowymi.

Na polecenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, RCB i IMGW przeanalizują zasady i procedury bezpieczeństwa w kontekście ekstremalnych warunków atmosferycznych.

Celem jest opracowanie rekomendacji, które jeszcze bardziej zwiększą ochronę obywateli przed skutkami niesprzyjających warunków pogodowych. Analiza i ewentualne rekomendacje będą miały na celu zwiększenie efektywności systemu ostrzegania.

2 kwietnia 2024 r. OSTRZEŻENIA RCB

Ostrzeżenia meteorologiczne

Ostrzeżenia hydrologiczne

PROGNOZA ZAGROŻEŃ IMGW

PRZEKROCZENIA STANÓW ALARMOWYCH I OSTRZEGAWCZYCH

ALERT RCB

UTONIĘCIA

Wczoraj dwie osoby zmarły w wyniku utonięcia – Przyłęk, woj. podkarpackie i Borki, woj. warmińsko-mazurskie.

JAKOŚĆ POWIETRZA (PM10)

Stacje pomiarowe na terenie kraju (stan na godz. 9:00) odnotowały wartości:

STOPNIE ALARMOWE CHARLIE-CRP I BRAVO – przedłużenie obowiązywania do 31 maja

STOPIEŃ ALARMOWY BRAVO-CRP

Prezes Rady Ministrów Zarządzeniem nr 17 wprowadził drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – obowiązuje od 1 marca 2024 roku, od godz. 00:00 do dnia 31 maja 2024 roku, do godz. 23:59.

STOPIEŃ ALARMOWY BRAVO

Prezes Rady Ministrów Zarządzeniem nr 16 wprowadził drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – obowiązuje od 1 marca 2024 roku, od godz. 00:00 do dnia 31 maja 2024 roku, do godz. 23:59.

STOPIEŃ ALARMOWY BRAVO dla polskiej infrastruktury krytycznej poza granicami RP.

Prezes Rady Ministrów Zarządzeniem nr 18 wprowadził drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – obowiązuje od 1 marca 2024 roku, od godz. 00:00 do dnia 31 maja 2024 roku, do godz. 23:59.

Exit mobile version