POLSKA

„Siemianówka 2025”. Ćwiczenia ratownicze polskich służb mundurowych przy granicy z Białorusią

Służby podległe MSWiA

– Kiedy patrzymy na sytuację, jaką mamy na granicach naszego kraju, to wiemy o tym, że państwo musi być przygotowane na wszelkie okoliczności, stąd organizacja tych ćwiczeń – mówił 2 kwietnia w Siemianówce wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz.

W dniach 31 marca – 2 kwietnia br. w pobliżu granicy polsko-białoruskiej odbyły się krajowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „Siemianówka 2025”.

W działaniach wzięły udział służby podległe MSWiA – Policja, Straż Graniczna i Państwowa Straż Pożarna. Towarzyszyły im także Siły Zbrojne RP oraz przedstawiciele innych służb państwowych. Na miejscu ćwiczeń był obecny podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz.

Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz mówił w Siemianówce o tym jak kluczowe jest sprawne współdziałanie wielu służb i wzajemne wykorzystanie swoich predyspozycji oraz posiadanego sprzętu. Przypomniał, że służby na co dzień wykorzystują możliwości sprzętu i umiejętności funkcjonariuszy  przy okazji ochrony granicy polsko-białoruskiej. Wiceminister zwrócił uwagę na konieczność budowania odporności społeczności lokalnej w kontekście udziału samorządowców w ćwiczeniach.

– Siłą państwa jest wspólne działanie różnych służb i inspekcji. Staramy się coraz lepiej przygotowywać nasze państwo na wszelkie okoliczności – powiedział podsekretarz stanu w MSWiA.

Ćwiczenia, w których współdziałano także z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz przedstawicielami samorządów, odbywały się w gminach Narewka i Michałowo przy granicy z Białorusią.

Policjanci m.in. ćwiczyli postępowanie w przypadku pożaru w budynku z zakładnikami i uzbrojonym napastnikiem. Testowano także działania w przypadku zainscenizowanej eksplozji ładunku wybuchowego. Łącznie uczestniczyło w ćwiczeniach 124 funkcjonariuszy Policji, w tym 4 z personelu śmigłowca Black Hawk.

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, oprócz współpracy z innymi służbami, ćwiczyli neutralizowanie skutków skażenia bojowymi środkami trującymi. Zadania PSP byli nastawione także na to, aby sprawdzić ewentualne scenariusze np. działań wysokościowych, związanych z wypadkiem paralotniarza czy dużego wypadku kolejowo-drogowego. Przeprowadzali akcje z wykorzystaniem łodzi motorowej oraz przy śluzie zapory wodnej. Realizowane epizody uwzględniały działania specjalistycznych grup ratownictwa, jak: wodno-nurkowego, chemiczno-ekologicznego, technicznego, wysokościowego i sonarowego. Łącznie w  ćwiczeniach udział wzięło około 200 strażaków oraz około 70 pojazdów ratowniczych.

Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej m.in. doskonalili swoje umiejętności ewakuacji ludzi z bardzo trudnego terenu, jak np. z bagna czy wody. Testowali kierowanie wspomnianymi akcjami we współpracy z innymi służbami. W ćwiczeniach wzięło udział 20 funkcjonariuszy z Placówek SG w Narewce, Michałowie i z Wydziału Granicznego.

Wspólne ćwiczenia, które testowały scenariusze, inspirowane realnymi zdarzeniami z przeszłości, pozwoliły sprawdzić gotowość służb ratowniczych, ich zdolność do współdziałania oraz skuteczność procedur w różnych sytuacjach kryzysowych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button