RÓŻNOŚCI

Sieci widmo zabijają w oceanach. Bezbronne zwierzęta nie mają z nimi szans

Cisi zabójcy w morzach i oceanach

W oceanach czyhają cisi zabójcy. Nie widzimy ich, ukrywają się głęboko w toni wodnej i czekają na swoje ofiary.

Zwierzęta są bezbronne w starciu z nimi – 66% ssaków morskich, 50% ptaków morskich i wszystkie 7 gatunków żółwi morskich, cierpi każdego roku, rzadko uchodząc z życiem. O czym mowa? O sieciach widmo, czyli zagubionych lub porzuconych narzędziach, używanych w rybołówstwie. Sieci takie każdego roku zabijają setki tysięcy zwierząt żyjących w oceanach. Ryby, ptaki a także ssaki morskie zaplątują się w sieci, z których nie ma już ratunku. W Zatoce Kalifornijskiej, nielegalne połowy i porzucone sieci skrzelowe doprowadziły morświna Vaquita na skraj wyginięcia – obecnie pozostało tylko około 10 osobników.

Do oceanów trafia od 500 000 do nawet 1 mln ton takich sieci rocznie. Rybacy gubią lub wyrzucają ok. 6% wszystkich sieci, ok. 9% narzędzi pułapkowych oraz aż 29% żyłek rybackich używanych na świecie. Nowy raport WWF – Stop Sieciom Widmo – mówi, że utracony sprzęt rybacki jest „śmiertelnym zagrożeniem”, a rozwiązanie tego problemu, ma kluczowe znaczenie w walce z zanieczyszczeniem mórz i oceanów.

Zagubione sieci nadal robią to, do czego zostały wyprodukowane – łowią. Ich zdolność połowowa utrzymuje się na poziomie 20% przez pierwsze trzy miesiące od zagubienia, spadając do 6% w kolejnych miesiącach.

Stop sieciom widmom! (fot. WWF)

Plastikowy ocean

Sieci najczęściej zbudowane są z tworzyw sztucznych, dlatego ich rozkład trwa dziesiątki lat. Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z najszybciej postępujących globalnych problemów naszych oceanów. „Konsekwencje zalewania oceanów plastikiem wreszcie zaczynają być przedmiotem dyskusji w debacie publicznej, natomiast wciąż zbyt mało uwagi poświęca się katastrofalnym szkodom wyrządzanym przez sieci widma- mówi Sylwia Migdał, specjalistka do spraw ochrony ekosystemów morskichw Fundacji WWF Polska. „Sieci pozostają w naszych oceanach przez wieki, siejąc spustoszenie: zabijają zwierzęta morskie, w tym zagrożone gatunki ryb oraz ptaków i ssaków morskich, niszczą ich siedliska, uszkadzają koralowce, roślinność, zaburzają naturalny cykl gromadzenia się osadów i utrudniają dostęp do kluczowych ekosystemów” – dodaje Sylwia Migdał.

Sieci widmo polują na ludzi?

Sieci widmo mają też negatywny wpływ na życie człowieka. Tego typu odpady morskie to także ogromne zagrożenie nawigacyjne, powodujące kolizje, wypadki i opóźnienia w transporcie wodnym, zaś co za tym idzie, straty ekonomiczne, a w skrajnych przypadkach nawet obrażenia lub śmierć członków załogi lub pasażerów jednostek pływających. Dodatkowo, szacuje się, że ponad 90% gatunków ryb schwytanych w pozostawionych narzędziach połowowych to gatunki o znaczeniu gospodarczym.

Globalny problem wymaga globalnego rozwiązania

Dlatego, Fundacja WWF przygotowała raport – Stop Sieciom Widmo, który pokazuje zarówno wpływ, jak i ogromną skalę problemu sieci widmo- niewidzialnego zabójcy w naszych oceanach. Opracowanie wyraźnie pokazuje, że obecne ramy prawne, dotyczące zanieczyszczeń morza plastikiem oraz zagubionymi narzędziami połowowymi są fragmentaryczne i przez to nieskuteczne.

Sieci widmo to problem globalny, który wymaga globalnej reakcji. WWF wzywa rządy do podjęcia działań mających na celu utworzenie nowego traktatu ONZ w sprawie zanieczyszczenia środowiska morskiego tworzywami sztucznymi, który pomoże nam zażegnać ten kryzys środowiskowy.

WWF nie tylko kieruje swój apel do rządzących, do zaangażowania się, ale zachęca również kraje do przyłączenia się do Global Ghost Gear Initiative (GGGI) – jedynej światowej międzysektorowej inicjatywy, zaangażowanej w opracowywanie rozwiązań problemu sieci widmo. Przystępując do GGGI, kraje uzyskują dostęp do wsparcia technicznego, koniecznego do adresowania problemu sieci widmo na poziomie krajowym. Przyczyniają się także do wzmocnienia siły wpływu GGGI i jego członków na świecie oraz wspierając tworzenie globalnych zasobów, niezbędnych do rozwiązania tego problemu w całym oceanie.

Stop sieciom widmom! (fot. WWF)

Zaangażuj się

Średnia ilość czasu spędzanego na portalach społecznościowych w ciągu dnia wynosi 2 godziny i 22 minuty. A ile wynosi czas potrzebny do podjęcia choć minimalnych działań? Mniej niż 5 minut.

Dołącz do WWF i działaj na rzecz czystych oceanów

Jak to zrobić?

1. Podziel się zdjęciem zwierzęcia morskiego i użyj #StopGhostGear i #StopSieciomWidmo

Nie musisz jechać nad morze! Rozejrzyj się, zwierzęta morskie są wszędzie – na okładce książki, na plakacie, a nawet na ubraniu.

2. Podpisz petycję! Pomóż nam zdobyć 2 miliony podpisów! Zaproś swoich przyjaciół do podpisania petycji #StopPlasticPollution już dziś! – www.wwf.pl/sieci-widmo
(WWF)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button