Europejska Konfederacja Siatkówki CEV oficjalnie ogłosiła, że w tym sezonie faza grupowa Ligi Mistrzów odbędzie się w formie turniejów.
W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników Ligi Mistrzów CEV, w porozumieniu z federacjami oraz przy konsultacji z władzami klubów uczestniczących w siatkarskiej Lidze Mistrzów, podjął decyzję o odejściu od tradycyjnej formuły. Dotychczas mecze fazy grupowej rozgrywane były na zasadzie meczów domowych i wyjazdowych (podzielonych na dwie rundy), w ramach konsensusu uznano, że kluczowe będzie ograniczenie wyjazdów. I tak czeka nas zmiana formatu rozgrywek, dla każdej z grup zorganizowane zostaną po dwa turnieje, w których zespoły rywalizować będą w systemie każdy z każdym. Pojedynczy turniej rozłożony będzie w czasie, tak aby zespoły rywalizowały ze sobą przez trzy dni. Zmagania wystartują początkiem grudnia, ostatnie turnieje rozegrane zostaną pod koniec lutego.
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle uniknie jakichkolwiek wyjazdów zagranicznych, pierwszy turniej zmagań grupy A rozegrany zostanie bowiem w Kędzierzynie-Koźlu. Turniej w HWS „Azoty” zaplanowano na termin 8-10 grudnia. Również w przypadku turnieju rewanżowego podopieczni Nikoli Grbicia mogą mówić o dogodnej lokalizacji, organizatorem turnieju zaplanowanego na termin 26-28 stycznia będzie bowiem PGE Skra Bełchatów. Przypomnijmy, że w grupie A obok Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i bełchatowian znalazły się Fenerbahce Stambuł (Turcja) oraz Lindemans Aalst (Belgia).
Jak przyznał Sebastian Świderski kompromis i decyzja CEV w obecnej sytuacji jest najlepszym z możliwych rozwiązań.
– Cieszymy się, że mamy możliwość zorganizowania turnieju w Kędzierzynie-Koźlu. Gra we własnym obiekcie to duży atut, a w momencie, w jakim się znajdujemy tym większy, bowiem unikamy podróżowania po Europie. Liczymy i wierzymy, że sytuacja związana z epidemią do tego czasu uspokoi się na tyle, że organizacja turnieju nie będzie zagrożona. Ze swojej strony zapewniamy, że dostosujemy się do wszystkich wytycznych i wymogów, jakie zostaną przed nami postawione zarówno przez Europejską Federację Siatkówki, jak i organy sanitarne w Polsce – powiedział prezes naszego klubu, podkreślając, że turniej w Kędzierzynie-Koźlu ma być pierwszym krokiem w stronę celu, jaki stawia sobie ekipa Nikoli Grbicia. – Mamy nadzieję, że ten turniej będzie początkiem naszej drogi ku awansowi do kolejnej rundy Ligi Mistrzów.
Zmieniona formuła Ligi Mistrzów! Jeden z turniejów w Bełchatowie
W związku z trwającą pandemią Europejska Konfederacja Siatkówki CEV zdecydowała się zmienić formułę rozgrywania fazy grupowej Ligi Mistrzów. Wiadomo, że rozgrywki na pewno zawitają do Bełchatowa i to w rozszerzonej formie.
Jak wiadomo, w dobie koronawirusa podróżowanie po świecie jest znacznie utrudnione, a poza tym niezalecane ze względów bezpieczeństwa. Dlatego CEV Europejska Konfederacja Siatkówki CEV wpadła na pomysł rozgrywania turniejów, a idea spotkała się z aprobatą klubów.
Po ogłoszeniu decyzji federacji, PGE Skra automatycznie przystąpiła do konkursu na organizatora jednego z takich turniejów. Doświadczenie, a także popularność siatkówki w naszym kraju miały ogromne znaczenie i ostatecznie oferta bełchatowskiego klubu przekonała włodarzy CEV. Oznacza to, że w dniach 26-28 stycznia w hali Energia odbędzie się turniej z udziałem wszystkich czterech drużyn grupy A, czyli, oprócz gospodarzy, Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Fenerbahce Stambuł i Lindemans Aalst.
Wcześniej bełchatowianie wezmą udział w podobnym turnieju, który zorganizuje Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (8-10 grudnia).
Przypomnijmy, że PGE Skra wcześniej trzykrotnie organizowała turnieje Final Four Ligi Mistrzów w Łodzi: w 2008, 2010 i 2012. Największym osiągnięciem klubu w tych rozgrywkach jest srebrny medal (2012).
Eliminacje LM: Jastrzębski Węgiel zagra w Rumunii
Walka o awans do LM z kwalifikacji rozstrzygnie się nad Dunajem, w Gałaczu. Turniej zostanie rozegrany w terminie 10-12 listopada. Na razie nie podano dokładnych godzin rozpoczęcia poszczególnych spotkań. Wiadomo tylko, że JW ma przystąpić do rywalizacji w drugim dniu turnieju, mierząc się z Fino Kaposvar VC. Natomiast w ostatnim dniu zawodów dojdzie do starcia Pomarańczowych z gospodarzami rumuńskiego turnieju.
Chemik zorganizuje turniej Ligi Mistrzyń
Tegoroczne rozgrywki fazy grupowej Ligi Mistrzyń, ze względu na pandemię koronawirusa, rozegrane zostaną w nowym systemie. Zamiast klasycznych mecz-rewanż, czyli każdy gra z każdym na wyjeździe i w roli gospodarza, Europejska Konfederacja Siatkówki zdecydowała się na rozegranie dwóch turniejów. Organizację drugiego z nich CEV przyznała Grupa Azoty Chemikowi Police. Pierwszy rozegrany zostanie we włoskiej Novarze.
– Trzy kluby z naszej grupy ubiegały się o organizację. Cieszymy się, że CEV wybrała nas. Dołożymy wszelkich starań, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, a siatkarki miały jak najlepsze warunki do rywalizacja na najwyższym, europejskim poziomie. Od początku rekomendowaliśmy formułę turniejową. Nawet w minionym sezonie, grając w Pucharze CEV, wspominaliśmy o dokończeniu rozgrywek w ten sposób. Naszym zdaniem to najrozsądniejsza metoda na trudne czasy koronawirusa – mówi Paweł Frankowski, prezes klubu Grupa Azoty Chemik Police.
Nowa formuła rozgrywek grupy E zakłada dwa turnieje. Jeden we Włoszech, drugi w Polsce. Trzy zespoły stawią się w jednym mieście i dzień po dniu rozegrają trzy spotkania.
Termin turnieju organizowanego przez Novarę: 24-26.11.2020
Termin turnieju organizowanego przez Chemik: 2-4.02.2021
– Formuła turniejów każdej z grup jest indywidualna. Włodarze CEV organizowali wideokonferencje z przedstawicielami drużyn wszystkich grup. My ustaliliśmy takie zasady, przyznano nam organizację, z czego bardzo się cieszymy. Pozostałe grupy mogą ustalić inne warunki, zgodne z sytuacją pandemiczną w ich krajach – tłumaczy Radosław Anioł, dyrektor zarządzający Chemika.
Turniej organizowany przez Chemik Police jak zwykle odbędzie się przy wsparciu Grupy Azoty, głównego partnera drużyny. Przypomnijmy, że policzanki zmierzą się z włoską Igor Gorgonzola Novara, rosyjskim Dynamo Kazań i czeskim SK UP Ołomuniec.
– Jako właściciel Klubu Piłki Siatkowej „Chemik Police” S.A. finansujemy drużynę i wspieramy ją. Dbamy o to, aby zawodniczki i kadra szkoleniowa skupiali się wyłącznie na treningach i zdobywaniu tytułów. Liga Mistrzyń, w której zmierzą się już wkrótce policzanki to nie lada gratka dla miłośników siatkówki. Dlatego ogromnie się cieszę, że mecze odbędą się u nas. A możliwe to będzie m.in. dzięki wsparciu wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej pana Ryszarda Czarneckiego, za co w imieniu Grupy Azoty Police serdecznie dziękuję – podkreśla dr Wojciech Wardacki, prezes Zarządu spółki.
Turniej Ligi Mistrzyń w Łodzi
Europejska Konfederacja Siatkówki (CEV) w porozumieniu z klubami zdecydowała się na zmianę formuły rozgrywania fazy grupowej Ligi Mistrzyń. Zamiast pojedynczych spotkań odbędą się dwa turnieje. ŁKS Commercecon Łódź będzie gospodarzem takiego turnieju w grupie C w lutym 2021 roku.
W każdej z grup decyzja o przyznaniu roli organizatora turnieju była podejmowana indywidualnie podczas videokonferencji, które odbyły się na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni.
ŁKS Commercecon Łódź zdążył pokazać się z bardzo dobrej strony – organizacyjnie, sportowo i kibicowsko. Organizacja turnieju, w którym zmierzą się cztery ekipy grupy C – VakifBank Stambuł, Marica Płowdiw, ASPTT Mulhouse i ŁKS Commercecon – będzie wyzwaniem, które podejmą z nadzieją, że w lutym w łódzkiej Sport Arenie będą mogli zasiąść już kibice.
(org.)