W sezonie 2022/2023 nie będzie szczepień publicznych przeciw grypie finansowanych z budżetu Ministra Zdrowia.
Bezpłatnej szczepionki nie dostaną pracownicy ochrony zdrowia.
Zmianie nie ulegną zasady dostępu do szczepionek refundowanych. Szczepionki przeciw grypie będą dostępne bezpłatnie osobom w wieku 75+ oraz kobietom w ciąży.
Farmaceuci w aptekach dostosowywanych do wykonywanych szczepień będą mogli wykonywać szczepienia z zachowaniem odpłatności pacjenta za wykonaną usługę. Dla pacjenta oznacza to łatwiejszy i szybszy dostęp do szczepienia. W celu usprawnienia realizacji szczepienia przedstawiciele Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, aby wprowadzić powszechne e-skierowania na szczepienia przeciw grypie.
Badanie kwalifikacyjne do szczepienia przeciw grypie będą mogli wykonywać: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta.
Szczepienia przeciw grypie powinny być zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy, nie ma podstaw medycznych i wskazań do ograniczania wykonywania szczepień wyłącznie na początku sezonu grypowego.
W sezonie 2021/2022 bezpłatnie szczepionkę przeciw grypie mogli dostać wszyscy dorośli Polacy. Zaszczepiło się ok. 7% populacji.