POLSKA

Sejm wprowadził standardy ochrony małoletnich. O komisji do spraw pedofilii

Sprawy Polski

14 sierpnia szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki podpisał i wprowadził do stosowania Standardy ochrony małoletnich.

Ich nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim małoletnim przebywającym na terenie Sejmu i biorącym udział w organizowanych przez Kancelarię Sejmu projektach edukacyjnych.

Do 15 sierpnia br., zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, wszystkie organizacje, instytucje i placówki pracujące z dziećmi, w tym organizujące działalność edukacyjną, oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich, zostały zobowiązane do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Wymóg ten spełniła również Kancelaria Sejmu.

Jak tłumaczy prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Renata Szredzińska „standardy ochrony małoletnich to m.in. konieczność weryfikacji personelu, który ma styczność z dziećmi, pod kątem niekaralności za przestępstwa na szkodę dzieci. To też ustalenie zasad bezpiecznych relacji pomiędzy personelem danej instytucji a dziećmi, które w niej przebywają. To także konieczność stworzenia procedur interwencji, czyli działań, które będą podejmowane krok po kroku jeżeli będziemy podejrzewali, że dziecku stała się krzywda”.

„Standardy ochrony dzieci są bardzo ważne, gdyż stanowią wyraźny sygnał, że stawiamy wreszcie na profilaktykę, czyli staramy się, żeby wszystkie miejsca były dla dzieci bezpieczne, uwrażliwiamy i szkolimy personel, który ma styczność z dziećmi, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia i jak reagować i opracowujemy procedury interwencji” – podkreśla Renata Szredzińska.

Podsumowanie

– Z dużym zaskoczeniem i zadowoleniem przyjąłem fakt, że zostało zgłoszonych w terminie aż siedmioro kandydatów do państwowej komisji do spraw pedofilii przez różne ugrupowania polityczne. Pamiętacie państwo, że dwie członkinie tej komisji zostały odwołane, a termin zgłoszeń upłynął w ubiegły piątek – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. – To bardzo mocne postaci, wśród których są m. in. prof. Wojciech Dragan, przewodniczący Komitetu Psychologii PAN, który został zgłoszony przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, dr Aleksandra Krasowska, psychiatra i seksuolożka zgłoszona przez Naczelną Izbę Lekarską, dr Konrad Ciesiołkiewicz, psycholog oraz działacz społeczny aktywny w obszarze praw dzieci zgłoszony przez m.in. grupę posłów z Koalicji Obywatelskiej i Krajową Radę Prokuratorów, mec. Katarzyna Komoniewska zgłoszona przez PSL i dr Marta Flis-Świeczkowska, radczyni prawna zatrudniona w Centrum Pomocy Dzieciom „Dajemy dzieciom siłę” – wymieniał marszałek Hołownia. – To naprawdę są bardzo mocne nazwiska bardzo merytorycznych osób. Sejm będzie miał z czego wybierać – podkreślił.

Marszałek dodał, że poszczególne kandydatury do Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, będą rozpatrywane przez Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisję do Spraw Dzieci i Młodzieży. Wyraził również sugestię, że przewodniczący obu Komisji podejmą ideę zorganizowania wysłuchania publicznego ws. tych kandydatur. – Każdy będzie mógł się zapoznać z ich dorobkiem. Każdy będzie się mógł dowiedzieć, co sobą reprezentują. To nam się sprawdza, te wysłuchania publiczne kandydatów do różnych instytucji. Myślę, że to może być istotny krok naprzód w działalności tej komisji, której tak bardzo potrzebujemy – stwierdził.

Szymon Hołownia poruszył także temat Trybunału Konstytucyjnego. Jak zapowiedział, na początku września wspólnie z marszałek Senatu i premierem w parlamencie zostanie zorganizowana konferencja z udziałem polityków i ekspertów poświęcona tej instytucji. – Będziemy wspólnie zastanawiać się, co dalej z Trybunałem Konstytucyjnym. Myślę, że dzisiaj takiego planu, takiej mapy drogowej wobec tego kaskadowo opadającego kryzysu, który mamy w Trybunale, bardzo potrzebujemy – powiedział.

Marszałek Hołownia odniósł się również do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy ws. skierowania do TK w trybie kontroli prewencyjnej nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. – To przykre, że prezydent konsekwentnie pod koniec swojej kadencji odgrywa rolę głównego hamulcowego zmian w Rzeczypospolitej Polskiej. Nie wiem, jak można odwlekać i nic nie robić z tematem Krajowej Rady Sądownictwa w sytuacji, w której w niektórych sądach nie ma już komu orzekać ze względu na wątpliwości dotyczące statusu sędziów, którzy w tych sądach zasiadają. Ten bałagan nie służy Polsce, niszczy ją, doprowadzając wszystkich Polaków na skraj prawnej przepaści. Ten marsz trzeba jak najszybciej przerwać – ocenił.

Szymon Hołownia zwrócił także uwagę na zmiany w Regulaminie Sejmu, zwiększające przejrzystość procesu legislacyjnego. – To są rewolucyjne zmiany: obowiązkowe konsultacje społeczne wszystkich poselskich projektów ustaw. Jak dodał, Prezydium Sejmu opracuje specjalny formularz uzasadnienia dla poselskich projektów ustaw, umożliwiający sporządzenie oceny skutków regulacji.

Ponadto marszałek Hołownia przedstawił szereg projektów ustaw, które w ostatnim czasie wpłynęły do Sejmu, a wśród nich projekt wprowadzający udogodnienia dla sołtysów, projekt dot. wychowania patriotycznego, projekt nowelizujący Kodeks karny w kierunku zwiększenia ochrony prawnej żołnierzy i funkcjonariuszy, a także ponownie złożony projekt ustawy dekryminalizującej pomoc w aborcji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button