Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podał termin wyborów prezydenckich w 2025 roku.
Pierwszą turę wyborów prezydenckich zaplanowano w niedzielę 18 maja. Druga tura jak zwykle odbędzie się dwa tygodnie później.
Marszałek Sejmu zarządzi wybory oficjalnie dopiero 15 stycznia.
Andrzej Duda zakończy swoje urzędowanie 6 sierpnia.
4 kwietnia minie termin zgłaszania kandydatów na prezydenta RP. Kandydaci muszą dostarczyć do PKW co najmniej 100 tys. podpisów.
Kandydaci – stan na 8 stycznia:
- prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (KO),
- szef IPN Karol Nawrocki (PiS),
- marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050),
- wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat (Klub Parlamentarny Lewicy),
- lider Nowej Nadziei Sławomir Mentzen (Konfederacja),
- poseł koła Wolni Republikanie Marek Jakubiak.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że zarządzi wybory prezydenta RP na 18 maja. Jeśli niezbędne będzie ponowne głosowanie, odbędzie się ono dwa tygodnie później, tj. 1 czerwca.
– Nie muszę mówić, jak ważny jest to moment, wybieramy zwierzchnika sił zbrojnych, wybieramy kogoś, kto będzie kierował nawa państwową w tych bardzo trudnych czasach przez następne pięć lat – zaznaczył. Formalnie postanowienie ws. zarządzenia wyborów prezydenckich zostanie wydane 15 stycznia.
Zgodnie z art. 128 Konstytucji wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.
Jak poinformował marszałek Sejmu podczas konferencji prasowej, z przepisu Konstytucji wynika, że postanowienie o zarządzeniu wyborów powinno zostać ogłoszone między 6 stycznia a 6 lutego.
– Zadeklarowałem wcześniej, ze chciałbym odejść od przykrego w mojej ocenie zwyczaju ogłaszania postanowienia o wyborach prezydenckich, tak jak to miało miejsce poprzednim razem, przedostatniego dnia, aby kampania była jak najkrótsza – podkreślił. – Powiedziałem, ze wydam to postanowienie pierwszego możliwego dnia. Ze względu na ogłoszony na części naszego kraju stan wyjątkowy pierwszym dniem, w którym mogę wydać to postanowienie, będzie 15 stycznia, tego dnia to postanowienie wydam – zadeklarował. Jak zaznaczył, zgodnie ze swą wcześniejszą zapowiedzią, informację o terminie wyborów ogłosił już dziś, „aby ten proces był przejrzysty, żeby wszyscy równe szanse i żeby mogli już przygotowywać się do tego bardzo ważnego wydarzenia”. Szymon Hołownia poinformował, że wyboru dnia głosowania dokonał po konsultacjach m.in. z Państwową Komisją Wyborczą.
– Cieszę się bardzo, że ten proces się zaczyna, bo każde wybory to jest naprawdę święto demokracji. Za trochę ponad cztery miesiące pójdziemy wszyscy do urn, wybierając kolejnego prezydenta Rzeczypospolitej – stwierdził Szymon Hołownia.
Załącznikiem do postanowienia Marszałka Sejmu w sprawie zarządzenia wyborów prezydenta RP będzie kalendarz wyborczy, wskazujący terminy poszczególnych czynności wyborczych (np. zawiadamiania o utworzeniu komitetu wyborczego, powoływanie komisji wyborczych czy zgłaszanie kandydatów na prezydenta). Z chwilą ogłoszenia postanowienia formalnie ruszy kampania wyborcza na urząd Prezydenta RP.