Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przedstawił planowany porządek dzienny 9. posiedzenia Izby.
W pierwszym dniu obrad Sejm rozpatrzył w drugim czytaniu m.in. projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, projekt ustawy dotyczącej wakacji kredytowych oraz wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Drugi dzień posiedzenia, jak poinformował Marszałek Sejmu, rozpocznie się od pytań w sprawach bieżących i informacji bieżącej na temat stanu przygotowań systemu obrony cywilnej do ochrony przed skutkami ewentualnego konfliktu zbrojnego. W czwartek w Sejmie rozpoczną się także prace nad projektami ustaw związanymi z prawem do przerywania ciąży złożonymi przez Kluby KO, Trzecia Droga i Lewica.
– Przeznaczamy dużo czasu na tę debatę, nie limitujemy pytań. Ta dyskusja musi wybrzmieć i każdy musi mieć poczucie, że się w niej wypowiedział – podkreślił Szymon Hołownia. Tego samego dnia odbędzie się też m.in. drugie czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
W ostatnim dniu 9. posiedzenia, 12 kwietnia, posłowie rozpoczną prace legislacyjne m.in. nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dotyczącym wakacji od składek ZUS. W trzecim dniu obrad zaplanowano także Informację Ministra Spraw Zagranicznych na temat śmierci Damiana Sobola podczas niesienia przez niego pomocy humanitarnej ofiarom konfliktu w Strefie Gazy.
Marszałek Sejmu poinformował, że w przypadku zgłoszenia wniosków o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów ustaw dotyczących aborcji, zostaną one rozpatrzone w piątkowym bloku głosowań.
– Jeżeli Sejm, na co mam szczerą nadzieję, zdecyduje, że projekty te zostaną skierowane do komisji nadzwyczajnej, to Izba jeszcze w piątek tę komisję powoła – zapowiedział Hołownia. Prezydium Sejmu na wniosek marszałka zdecydowało, że komisja nadzwyczajna będzie liczyła 27 członków, a w jej składzie znajdzie się 11 posłów klubu PiS, 9 posłów klubu KO, po dwóch przedstawicieli klubów Polska 2050-Trzecia Droga, PSL-Trzecia Droga i Lewica oraz 1 poseł reprezentujący klub Konfederacja.
Hołownia przedstawił również plany dotyczące ukazującego się od 1993 r. Przeglądu Sejmowego. – To poważne, naukowe wydawnictwo, które powinno być jednym z wiodących na rynku naukowym jeśli chodzi o prawo konstytucyjne, kwestie ustrojowe w Polsce. Liczę, że zacznie wyznaczać trendy jeśli chodzi o refleksję nad tym jak odbudować w Polsce porządek konstytucyjny. Potrzebujemy takiej debaty ustrojowej, potrzebujemy rozmowy o Konstytucji – zaznaczył.
Sejm. Wyjaśnienia dot. incydentu z 9 kwietnia 2024 r.
Incydent omyłkowego upublicznienia w sejmowej wewnętrznej sieci telewizyjnej obrazu jednej z sal komisyjnych, w której 9 kwietnia br. w godz. wieczornych miało miejsce posiedzenie Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem, Unia Pracy), jest przypadkiem odosobnionym i wyjątkowym.
Sytuacja powyższa została potraktowana przez Kancelarię Sejmu z najwyższym priorytetem. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki już 9 kwietnia w godzinach wieczornych wystosował przeprosiny na ręce przewodniczącej Klubu, posłanki Anny Marii Żukowskiej. Przekazał też na ręce pani przewodniczącej szczegółowe wyjaśnienia ze strony Ośrodka Informatyki, odpowiedzialnego za transmisje w sejmowym systemie telewizji wewnętrznej.
Obraz ten nie trafił do sejmowego systemu transmisji internetowych, nie był też dostępny na sejmowym kanale wideo w serwisie YouTube.
Incydent był spowodowany pracami testowymi i wdrożeniowymi nowego systemu usługi transmisji, której dostawca został niedawno zmieniony. W jego ramach są wdrażane nowe funkcjonalności, których uruchomienie produkcyjne wymaga gruntownego sprawdzenia.
Kancelaria Sejmu, przygotowując się do uruchomienia nowych rozwiązań, prowadzi m.in. testy obciążeniowe nowego systemu oraz automatyzacji procesów dotyczących rozpoczynania i kończenia transmisji. Rozwiązania te pozwolą w przyszłości na optymalne kosztowo zapewnianie osobom zainteresowanym przebiegiem procesu legislacyjnego dostępu do lepszych niż dotąd stosowane usług transmisyjnych.
Jednocześnie weryfikowane i uzupełniane są szczegółowe procedury dotyczące obsługi systemu transmisyjnego, by wyeliminować ryzyko wystąpienia podobnej sytuacji w przyszłości.
Z uwagi na okoliczność, że incydent jest opisywany w środkach masowego przekazu, w załączeniu publikujemy treść korespondencji skierowanej 9 kwietnia br. przez Szefa Kancelarii Sejmu do przewodniczącej klubu Lewicy wraz z wyjaśnieniami Ośrodka Informatyki.
Korespondencja Szefa Kancelarii Sejmu z 9 kwietnia br. do przewodniczącej klubu Lewicy