Ukraina każdego dnia odpiera brutalną rosyjską agresję, dlatego najważniejszym zadaniem wspólnoty międzynarodowej jest zapewnienie jej wsparcia.
Równolegle musimy myśleć o przyszłości, czyli o odbudowie Ukrainy i jej integracji z Unią Europejską.
Premier Donald Tusk wziął udział w Konferencji Odbudowy Ukrainy, której tegoroczna edycja została zorganizowana w Rzymie. Odbudowa Ukrainy nie jest wyłącznie aktem pomocy, to również szansa na rozwój wspólnych projektów, które niosą za sobą realną i obopólną korzyść. W przyszłym roku to Polska stanie się centrum rozmów o odbudowie Ukrainy i miejscem kolejnej edycji Konferencji Odbudowy Ukrainy.
Transport, handel, inwestycje – filary polskiego modelu zaangażowania
Polska od pierwszych dni rosyjskiej inwazji pozostaje jednym z najaktywniejszych sojuszników Ukrainy. Do tej pory przeznaczyliśmy już ponad 25 miliardów euro na pomoc humanitarną, wojskową oraz dla uchodźców. Premier Donald Tusk przedstawił spójny model zaangażowania Polski w odbudowę Ukrainy oparty na trzech strategicznych filarach.
Transport, handel, inwestycje – to jest ten trójkąt, na którym chcemy budować. Bo odbudowa Ukrainy oznacza również połączenie jej z Europą. Właśnie to jest to głębokie znaczenie połączenia. Budujemy podstawy dla przyszłego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej
– powiedział premier Donald Tusk w swoim wystąpieniu podczas sesji inauguracyjnej.
Jak widać na tym nagraniu obecna władza zachowuje się tak samo jak PiS. Zabiera ze sobą pseudotwory i rozmawia z patodziennikarzynami. Żenujące i skandaliczne!
W obszarze transportu Polska zamierza inwestować w rozwój swojej infrastruktury drogowej, kolejowej oraz łączności. Już dziś to właśnie polskimi drogami i torami transportowane jest 90 procent sprzętu wojskowego do Ukrainy. W najbliższych latach tymi samymi szlakami będą przesyłane materiały i towary potrzebne do jej odbudowy.
Będąc – Polska i ja osobiście – orędownikiem wsparcia dla Ukrainy w wojnie z Rosją, równocześnie chcemy, aby polskie firmy na dużą skalę uczestniczyły i żeby też zarabiały w tym wielkim projekcie odbudowy Ukrainy. Te rozmowy są bardzo obiecujące
– mówił Donald Tusk podczas briefingu w Rzymie.
Silna pozostaje również rola Polski w wymianie handlowej – 30 procent całego eksportu z Unii Europejskiej na Ukrainę pochodzi właśnie z naszego kraju. Wraz z rozwojem handlu rosną więc także możliwości inwestycyjne.
Spotkania bilateralne i międzynarodowe ustalenia polskiej delegacji
Premier Donald Tusk wziął udział także w spotkaniu tzw. Koalicji Chętnych z udziałem europejskich liderów: Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Niemiec, Danii, a także prezydenta Ukrainy, szefowej Komisji Europejskiej i Sekretarza Generalnego NATO.

Szef polskiego rządu spotkał się również z Premier Włoch Giorgią Meloni oraz Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W trakcie spotkania rozmawiano m.in. o ułatwieniach dla dużych przedsięwzięć z udziałem np. Orlenu, LOT-u, polskich banków będących spółkami Skarbu Państwa, a także innych prywatnych podmiotów, które potrzebują rządowego wsparcia.
Ustaliliśmy z Prezydentem Zełenskim, że na pewno część biznesów powinna być otoczona taką wspólną opieką, która może wynikać z porozumienia rządu z rządem. Jest ta formuła government to government, która pozwala na uproszczenie procedur i uznanie za wspólną strategię między rządami
– mówił Donald Tusk.
Donald Tusk rozmawiał także z Prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Odile Renaud-Basso.
Równolegle w Rzymie odbyły się m.in. rozmowy ministrów aktywów państwowych, finansów oraz rozwoju i technologii z wicepremier Ukrainy Julią Swyrydenko oraz przedstawicielami spółek z Grupy PFR. Tematem rozmów było bezpośrednie wsparcie dla inwestycji polskich firm w Ukrainie.
Ważnym efektem konferencji było podpisanie wspólnej deklaracji Polski i Wielkiej Brytanii o pogłębieniu partnerstwa na rzecz odbudowy Ukrainy. Dokument zakłada ścisłą współpracę w zakresie inwestycji, reform i modernizacji Ukrainy oraz wspólne działania zmierzające do przyciągania kapitału prywatnego. Obie strony zapowiedziały również m.in. organizację forum biznesowego w Rzeszowie.
Polska gospodarzem Konferencji Odbudowy Ukrainy w 2026 roku
Kolejna edycja Konferencji Odbudowy Ukrainy ma odbyć się w Polsce. To wyraz międzynarodowego uznania dla roli jaką nasz kraj odgrywa w regionie oraz realnego wkładu w działania wspierające Ukrainę. Jutro włoski wicepremier Antoni Tajani przekaże organizację projektu na ręce ministra Pawła Kowala – pełnomocnika do spraw Odbudowy Ukrainy.
Jeśli cały świat jest zainteresowany odbudową Ukrainy to powinien być też zainteresowany, żeby rzeszowskie drogi, przejścia graniczne – to wszystko co jest na terenie Polski – było w jak najlepszym stanie, żeby też to doinwestować. Więc to jest jeden z wymiarów, jeden z powodów, dla których warto tę konferencję organizować
– mówił premier.
Zdaniem premiera zorganizowanie takiej konferencji ma podkreślić, że polskie wsparcie dla Ukrainy to nie tylko działania humanitarne czy militarne, ale także konkretna infrastruktura – jak drogi, linie kolejowe, hub logistyczny w Rzeszowie czy lotnisko w Jasionce. To wszystko już dziś realnie wspiera Ukrainę, a w przyszłości będzie kluczowe dla jej odbudowy.
Konferencja Odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference) to najważniejsze międzynarodowe forum poświęcone powojennej odbudowie naszego wschodniego sąsiada. Gromadzi przedstawicieli rządów, instytucji finansowych, organizacji międzynarodowych, firm, samorządów i NGO, by wspólnie analizować potrzeby Ukrainy i tworzyć konkretne mechanizmy ich realizacji. Dotychczas konferencje odbyły się w Lugano (2022), Londynie (2023), Berlinie (2024) oraz Rzymie (2025).

Wspólna produkcja uzbrojenia i wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej: Wołodymyr Zełenski spotkał się z Donaldem Tuskiem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem.
Głowa państwa podziękowała Polsce za wsparcie obronne i udział Donalda Tuska w Konferencji na temat Odbudowy Ukrainy. Prezydent zaznaczył, że Polska wraz z Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Francją, Niemcami i Włochami przystąpiła do nowo utworzonego Europejskiego Funduszu Flagowego na rzecz Odbudowy Ukrainy. Pozwoli to na przyciągnięcie dużych inwestycji, które pomogą w odbudowie kraju.
Wołodymyr Zełenski wyraził również nadzieję, że Polska pozostanie kluczowym węzłem logistycznym i tranzytowym dla międzynarodowej pomocy dla Ukrainy.

Przywódcy omówili sytuację na polu walki i potrzeby obronne Ukrainy, niedawne rosyjskie ostrzały ukraińskich miast oraz potrzebę wzmocnienia obrony powietrznej.
Prezydent zaznaczył, że priorytetem Ukrainy jest rozwój produkcji obronnej. Jego kraj jest zainteresowany współpracą z Polską w ramach unijnego instrumentu pożyczkowego SAFE oraz innych programów dotyczących wspólnych zakupów i produkcji uzbrojenia i sprzętu wojskowego.