– Niech ta chwila będzie początkiem tworzenia koalicji na rzecz odbudowy – prezydent Zełenski na Konferencji URC 2025.
Rosja wystrzeliwuje setki dronów i pocisków każdej nocy, dlatego Ukraina musi zwiększyć inwestycje w obronę powietrzną i stworzyć koalicję krajów na rzecz odbudowy. Oświadczył to prezydent Wołodymyr Zełenski podczas otwarcia Konferencji URC 2025 na temat Odbudowy Ukrainy, która odbywa się w Rzymie.
Głowa państwa zauważyła, że Rosja wystrzeliła ponad 700 dronów i pocisków nad Ukrainę poprzedniej nocy, a ponad 400 dzisiaj. W wyniku ostatniego ataku na Kijów zginęły dwie osoby, 16 zostało rannych, całkowicie zniszczone zostało laboratorium medyczne, uszkodzone zostały budynki mieszkalne, centrum handlowe, klinika weterynaryjna i podstawowa infrastruktura miejska.
Prezydent zaapelował do partnerów o zwiększenie dostaw obrony powietrznej i inwestycji w drony przechwytujące, systemy obrony powietrznej i pociski.
„W obliczu narastających ataków ze strony Rosji nie powinno nam brakować środków na produkcję dronów. Obecnie na tej konferencji reprezentowanych jest ponad 30 krajów i setki firm. Powinniśmy osiągnąć poziom, na którym ukraiński przemysł obrony powietrznej i dronów będzie wspierany przez ponad 30 krajów i setki firm nie tylko z Ukrainy, ale także z Europy, Stanów Zjednoczonych i innych krajów” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.
Prezydent zauważył, że Ukraina dysponuje jednymi z najnowocześniejszych technologii dronów na świecie, zarówno do celów ofensywnych, jak i defensywnych, którymi jest gotowa podzielić się z partnerami.
Głównodowodzący podziękował krajom uczestniczącym w koalicji dronów i koalicji lotniczej, zaznaczając, że teraz konieczne jest utworzenie koalicji na rzecz odbudowy. Według niego konieczne jest zidentyfikowanie krajów i firm, które wezmą w niej udział, oraz opracowanie jasnego planu odbudowy.
„Potrzebujemy podejścia w stylu Planu Marshalla i powinniśmy je wspólnie rozwijać. Odbudowa Ukrainy dotyczy nie tylko naszego kraju, ale także waszych krajów, waszych firm, waszych technologii, waszych miejsc pracy – sposób, w jaki odbudowujemy nasz kraj, może również przyczynić się do modernizacji waszej infrastruktury i przemysłu” – powiedział Wołodymyr Zełenski.
Podkreślił również, że zamrożone rosyjskie aktywa powinny zostać wykorzystane do odbudowy Ukrainy. Ponadto nasze państwo potrzebuje jasnego systemu odbudowy – specjalnego funduszu odbudowy i finansowania na różnych poziomach: dla budżetu państwa Ukrainy i lokalnych społeczności.
Głowa państwa podkreśliła również, że Ukraina już przygotowuje się do zimy. Prezydent podziękował wszystkim, którzy pomogli przetrwać poprzednie trzy zimy i zaapelował o dalszą współpracę.
Według prezydenta, na konferencji we Włoszech reprezentowanych jest ponad 500 firm, a do podpisania gotowych jest około 200 umów o wartości ponad 10 miliardów euro.
„I proszę: skupmy się również na energetyce. Putin ma tylko dwóch prawdziwych „sojuszników” – terror i zimę. Musimy stawić czoła obu” – podsumował Wołodymyr Zełenski.
Konferencja na temat odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w dniach 10-11 lipca w Rzymie, jest czwartym międzynarodowym wydarzeniem wspierającym odbudowę naszego kraju po skutkach pełnowymiarowej rosyjskiej agresji. Poprzednie konferencje odbyły się w Lugano (2022), Londynie (2023) i Berlinie (2024).
W wydarzeniu bierze udział około 4000 przedstawicieli rządów, przedsiębiorstw i społeczeństwa obywatelskiego. Wśród nich jest ponad 100 szefów państw i rządów oraz szefów organizacji międzynarodowych.
Po konferencji zostaną podpisane nowe umowy finansowe i inwestycyjne, uruchomione zostaną platformy przyciągające kapitał prywatny, a partnerstwa między rządami, przedsiębiorstwami, organizacjami międzynarodowymi i społecznościami ukraińskimi zostaną pogłębione.

Odbudowa Ukrainy, pomoc obronna i zaostrzenie sankcji UE wobec Rosji: prezydent spotykał się z premier Włoch
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premier Włoch Giorgią Meloni.
Głowa państwa podziękowała za zorganizowanie konferencji na temat odbudowy Ukrainy w Rzymie. W wydarzeniu bierze udział ponad 500 włoskich firm, a podpisanych zostanie około 200 umów dwustronnych o wartości ponad 10 miliardów euro.
„To ważny sygnał zaufania do Ukrainy, do naszej zdolności nie tylko do przetrwania tej wojny, co jest najważniejsze, ale także do wzmocnienia naszej wspólnej europejskiej stabilności” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.
Prezydent zaznaczył, że potrzebne jest szeroko zakrojone i systematyczne podejście do odbudowy naszego kraju. Ukraina liczy na aktywny udział Włoch w opracowaniu i realizacji planu odbudowy. Włochy objęły już patronatem odbudowę dziedzictwa kulturowego Odessy i zamierzają rozszerzyć swój wkład na inne obszary.
Giorgia Maloney zapewniła, że Włochy są gotowe inwestować na Ukrainie i jej przyszłość.
„Na konferencji podpisujemy szereg umów, a także instrumenty gwarancji finansowych dla przedsiębiorstw, firm gotowych do inwestowania, co jest niezwykle ważne. Ale także dla bezpośrednich inwestycji naszych przedsiębiorstw przemysłowych” – powiedziała.
Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na wsparcie obronne ze strony Włoch. Przywódcy omówili również pilną potrzebę wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy.
Giorgia Maloney potępiła rosyjskie ataki na ludność cywilną i obiekty infrastruktury krytycznej. Premier złożył również kondolencje w związku ze śmiercią Ukraińców.
Według prezydenta drony, a przede wszystkim myśliwce przechwytujące, są obecnie priorytetem ukraińskiej produkcji obronnej. Podkreślił, że ważne jest inwestowanie w ukraiński przemysł zbrojeniowy i rozwijanie wspólnej produkcji obronnej.
Szef włoskiego rządu zauważył, że tylko Ukraina wykazuje gotowość do prawdziwych negocjacji pokojowych, dlatego konieczne jest dalsze udzielanie jej wsparcia, a także zwiększanie presji na Rosję.
Wołodymyr Zełenski i Giorgia Maloni rozmawiali o przygotowaniu 18. pakietu sankcji UE wobec Rosji i pokonywaniu sztucznych przeszkód politycznych utrudniających członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
Przywódcy zwrócili również uwagę na uruchomienie Specjalnego Trybunału ds. zbrodni rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dla Ukrainy ważne jest, aby włoski parlament jak najszybciej ratyfikował umowę o utworzeniu trybunału.
Osobnym tematem spotkania jest powrót ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję. Ukraina liczy na dalszą pomoc ze strony Włoch i Watykanu.
Wołodymyr Zełenski i Friedrich Merz rozmawiali o zwiększeniu inwestycji w ukraińską produkcję dronów
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Kanclerzem Federalnym Niemiec Friedrichem Merzem.
Główny przedstawiciel państwa podziękował Niemcom za europejskie przywództwo w zakresie wsparcia wojskowego dla Ukrainy, a także odnotował wkład Niemiec we wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej – dostawę systemów Patriot i IRIS-T.
Wołodymyr Zełenski wyraził wdzięczność Friedrichowi Merzowi za udział w Konferencji Ukraińskiej Rady ds. Odbudowy Ukrainy (URC 2025) i za ważne sygnały wsparcia dla naszego kraju, które zostały przekazane w jego przemówieniu.
Kanclerz Niemiec zauważył, że pomyślna integracja europejska Ukrainy również przyczyni się do odbudowy i zapewnił Niemcy o pełnym wsparciu w tym zakresie. Ponadto wezwał Słowację do zaprzestania blokowania 18. pakietu sankcji UE wobec Rosji.
Główny przedstawiciel państwa poinformował o masowych ostrzałach ze strony Federacji Rosyjskiej i rosyjskiej taktyce zastraszania ludności.
Przywódcy omówili kwestię rozszerzenia współpracy obronnej. Prezydent mówił o wykorzystaniu dronów przechwytujących, za pomocą których dziesiątki „szahidów” można zestrzelić już podczas jednego rosyjskiego ataku, i wezwał do zwiększenia inwestycji w ich produkcję.
Kanclerz Niemiec potępiła masowe rosyjskie ataki na ludność cywilną, przeprowadzane przez Rosję niemal każdej nocy.
Sytuacja na polu bitwy została omówiona oddzielnie. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że rosyjscy okupanci nie czynią obecnie postępów na froncie i płacą wysoką cenę za swoje próby ofensywne.
Prezydent podziękował Niemcom za gotowość do pomocy w zakupie skutecznej amerykańskiej broni ratującej życie.
Koalicja chętnych omawia dalsze wsparcie dla Ukrainy, gwarancje bezpieczeństwa i zwiększoną presję na Rosję
W Rzymie odbyło się spotkanie liderów koalicji chętnych i organizacji międzynarodowych z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 32 krajów.
W spotkaniu uczestniczyli również senatorowie USA Lindsey Graham i Richard Blumenthal oraz specjalny przedstawiciel prezydenta USA ds. Ukrainy Keith Kellogg.
Przywódca Ukrainy podziękował wszystkim obecnym osobiście, zaznaczając jednocześnie, że po raz pierwszy przedstawiciele Stanów Zjednoczonych są obecni na spotkaniu w takiej formule.
„Dziękuję prezydentowi Trumpowi. Jego sygnały są bardzo, bardzo ważne i liczymy na nie. Jestem przekonany, że w przyszłości będziemy wspólnie rozwijać koalicję chętnych, a to jest ważne” – zauważył Wołodymyr Zełenski.
Podczas spotkania omówiono możliwości zakupu pakietu broni do ochrony życia, finansowania Sił Obronnych Ukrainy oraz zwiększenia inwestycji w produkcję uzbrojenia, w tym dronów.
„Dzisiaj bardzo merytorycznie pracowaliśmy nad kwestią finansowania dronów. Drony przechwytujące i wszystko, co potrzebne do ataków dalekiego zasięgu, to oczywisty priorytet” – podkreślił prezydent.
Brytyjski premier Keir Starmer i prezydent Francji Emmanuel Macron, którzy dołączyli do spotkania online z Londynu, zrelacjonowali wyniki dyskusji na temat planów rozmieszczenia międzynarodowych sił wsparcia na Ukrainie po zakończeniu działań wojennych.
Keir Starmer i Emmanuel Macron potępili rosyjski ostrzał ukraińskich miast. Federacja Rosyjska nie demonstruje gotowości do powstrzymania agresji, dlatego koalicja chętnych musi przyczynić się do osiągnięcia pokoju poprzez wsparcie Ukrainy i dalszą presję na Moskwę, w tym sankcje.
Giorgia Maloney podkreśliła, że ważne jest, aby połączyć siły ze Stanami Zjednoczonymi, aby osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy. Premier Włoch jest przekonany, że to odstraszanie i wywieranie presji na Rosję pomogą zakończyć wojnę.
„To właśnie musimy zapewnić i tego oczekują od nas niewinne ofiary, ich rodziny i ludzie, którzy dążą do odbudowy. Ale tego oczekują również nasi obywatele, zmęczeni konsekwencjami bezsensownej agresji, która po raz kolejny sprowadziła wojnę w samo serce Europy” – powiedziała Giorgia Maloney.
Wołodymyr Zełenski rozmawiał z przewodniczącymi Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej o odbudowie Ukrainy, integracji europejskiej i sankcjach wobec Federacji Rosyjskiej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Antonio Costą.
Główny prezydent podziękował Komisji Europejskiej za ogłoszenie nowego pakietu wsparcia w wysokości ponad 2 miliardów euro w ramach Platformy Inwestycyjnej dla Ukrainy. Umożliwi to mobilizację do 10 miliardów euro inwestycji w odbudowę i odbudowę kraju.
Prezydent odnotował również utworzenie Europejskiego Funduszu Flagowego na rzecz Odbudowy Ukrainy z udziałem Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Francji, Niemiec, Włoch i Polski. Fundusz ten przyczyni się do rozwoju rynku inwestycji prywatnych na Ukrainie.
Podczas spotkania szczególną uwagę poświęcono integracji europejskiej Ukrainy. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina jest gotowa do otwarcia wszystkich klastrów negocjacyjnych podczas duńskiej prezydencji w Radzie UE. Dlatego niezwykle ważne jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli odblokować węgierskie weto.
Strony omówiły również potrzebę pilnego zatwierdzenia 18. pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, co zwiększy presję na rosyjski sektor energetyczny i bankowy.

Prezydent Ukrainy spotyka się z prezydentem Włoch
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Republiki Włoskiej Sergio Mattarellą.
Głowa państwa ukraińskiego podkreśliła, że spotkanie to jest potwierdzeniem szczerej przyjaźni i wzajemnego szacunku między narodami ukraińskim i włoskim.
„Dziękuję za słowa poparcia dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Pragnę podziękować całemu narodowi włoskiemu, Panu Premierowi i Panu, Panie Prezydencie, za pomoc udzieloną naszemu krajowi. I za pryncypialne uznanie, że ta wojna, którą sprowadził Putin, jest wielkim złem” – powiedział Wołodymyr Zełenski.
Podkreślił, że Ukraina robi wszystko, co możliwe, aby osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój. W zamian Federacja Rosyjska odrzuca wszelkie konstruktywne propozycje i demonstruje jedynie chęć kontynuowania agresji. Dlatego postęp w kierunku pokoju jest możliwy jedynie poprzez zaostrzenie sankcji i presji na Rosję oraz wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy.
Prezydenci omówili wsparcie wysiłków Ukrainy na rzecz powrotu ukraińskich dzieci nielegalnie deportowanych do Federacji Rosyjskiej.
Podczas spotkania omówiono również kwestię powołania Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Rosyjskiej Agresji na Ukrainie. Głowa państwa wezwała Włochy do ratyfikacji Porozumienia o utworzeniu Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Rosyjskiej Agresji na Ukrainie, aby Włochy mogły uczestniczyć we wszystkich tych działaniach i aby trybunał mógł rozpocząć pracę w najbliższej przyszłości.
Wołodymyr Zełenski podziękował Włochom za zorganizowanie międzynarodowej konferencji pt. „Odbudowa Ukrainy”. Według niego odbudowa naszego kraju powinna być również jego głęboką transformacją. Ukraina jest zainteresowana udziałem włoskiego biznesu w odbudowie kraju.
Prezydent Włoch zaznaczył, że w konferencji pt. „Odbudowa Ukrainy” weźmie udział ponad 500 włoskich firm. Zapadną konkretne porozumienia i decyzje.
Przywódcy państw omówili drogę Ukrainy do UE, w szczególności spełnienie przez nią wszystkich warunków rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych, zaangażowanie partnerów w rozmowy pokojowe oraz potrzebę wywierania większej presji na Rosję, aby pozbawić agresora narzędzi ekonomicznych do prowadzenia wojny.
Wołodymyr Zełenski i Keith Kellogg omówili dostawy amerykańskiej broni na Ukrainę oraz sankcje wobec Federacji Rosyjskiej
W Rzymie prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się ze specjalnym przedstawicielem prezydenta USA ds. Ukrainy Keithem Kelloggiem.
Głowa państwa podziękowała za udział w konferencji na temat odbudowy Ukrainy: generał przewodniczy delegacji amerykańskiej.
Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina w pełni popiera pokojowe inicjatywy prezydenta Trumpa. Bezwarunkowe, kompleksowe zawieszenie broni i spotkanie na szczeblu przywódców są niezbędne, aby negocjacje w sprawie pokoju były autentyczne i skuteczne.
Strony omówiły wyniki niedawnej rozmowy telefonicznej między przywódcami Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. W szczególności jednym z priorytetów było wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej w obliczu masowego ostrzału ukraińskich miast przez Rosję.
Prezydent podkreślił znaczenie sygnałów z Waszyngtonu dotyczących wznowienia pomocy wojskowej dla Ukrainy. Podczas spotkania omówiono również wzmocnienie Sił Obronnych Ukrainy, perspektywy zakupu amerykańskiej broni, ukraińsko-amerykańską produkcję obronną, w tym wspólne projekty produkcji dronów, oraz lokalizację produkcji na Ukrainie.
Wołodymyr Zełenski i Keith Kellogg zwrócili szczególną uwagę na kontynuację presji sankcyjnej na Federację Rosyjską. W szczególności omówili ustawę Grahama-Blumenthala oraz zaostrzenie sankcji wobec sektora energetycznego i bankowego oraz rosyjskiej floty cieni, a także sankcje wtórne wobec nabywców rosyjskiej ropy.