Przelewy, zakupy, e-recepty – coraz więcej spraw załatwiamy online.
Coraz więcej też zagrożeń czyha na każdego z nas w Internecie. Nieustannie spotykamy się z nowymi metodami oszustw w sieci. – Aby przeciwdziałać wyłudzeniom, kradzieży, różnego rodzaju atakom i cyberzagrożeniom – tworzymy służbę, która będzie dedykowana do tych problemów – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Nowa jednostka policji – Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – będzie odpowiedzialne za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberzagrożeń.
– W 2000 roku utworzone zostało Centralne Biuro Śledcze Policji, żeby walczyć z przestępczością zorganizowaną. Odegrało ono bardzo pozytywną rolę w walce z tą przestępczością. W 2006 roku powołane zostało Centralne Biuro Antykorupcyjne i ono też bardzo pomogło w walce z tą zmora III Rzeczypospolitej – korupcją. W 2017 roku powołaliśmy Krajową Administrację Skarbową w Ministerstwie Finansów, żeby walczyć z mafiami vatowskimi – ona też stanęła na wysokości zadania. Dziś nadszedł czas, żeby powołać służbę, która odpowie na szerzące się cyberataki – poinformował szef rządu.
Cyberprzestępczość – zagrożenie czyhające w sieci
Świat wokół nas nieustannie się zmienia. Coraz więcej spraw załatwiamy przez Internet. A co za tym idzie – rozwija się cyberprzestępczość. Oszustwa w sieci są bardzo groźne. Nasza czujność to podstawa. Jednak nie zawsze udaje się uniknąć niebezpieczeństwa. Ważne, aby wraz z rozwijającą się cyberprzestępczością, również służby były coraz lepiej przygotowane do walki z tym zagrożeniem.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zadba o bezpieczeństwo Polaków
W ramach nowej jednostki policji, powstanie 1800 nowych etatów dla wykfalifikowanych specjalistów. Minister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że funkcjonariusze ubiegający się o przyjęcie do CBZC będą mieli oddzielną ścieżkę naboru. U kandydatów będą brane pod uwagę przede wszystkim umiejętności z zakresu informatyki, nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz znajomość języka obcego z tego obszaru.
Pominięte będą mogły zostać natomiast niektóre elementy standardowego postępowania kwalifikacyjnego do policji m.in. test sprawności fizycznej.
Jednostka swoją siedzibę będzie miała w Warszawie. Pokieruje nią Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, który będzie podlegał Komendantowi Głównemu Policji. Funkcjonariusze nowo powołanego CBZC będą mieli możliwość prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych – wynikających z ustawy o policji.
Minister Kamiński dodał, że oprócz oddzielnej ścieżki naboru, funkcjonariuszy będzie obejmowała także oddzielna siatka płac. – To musi być służba atrakcyjna, przyciągająca ludzi z rynku, którzy chcą mieć stabilną i niezwykle ważną oraz interesującą pracę i to będzie właśnie CBZC – podkreślił. Funkcjonariusze nowo powstałej jednostki otrzymają wyższe niż przeciętne w policji uposażenie – poprzez stały dodatek w miesięcznej wysokości nie niższej niż 70 proc. i nie wyższej niż 130 proc. przeciętnego uposażenia policjantów.
– Chcemy, żeby Policja miała odpowiednie instrumenty, najlepsze rozwiązania i kompetencje do walki z cyberprzestępczością, żebyśmy mogli jak najlepiej odpowiadać na te zagrożenia – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiedziano powstanie nowej jednostki Policji – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W konferencji wzięli także udział Mariusz Kamiński – minister spraw wewnętrznych i administracji oraz Janusz Cieszyński – sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.
Wiemy doskonale, że pojawienie się Internetu zrewolucjonizowało nasze życie. To jest nasza rzeczywistość, pandemia przyspieszyła te rozwiązania i informatyzację. W ślad za rozwojem technologii podążają przestępcy i do starych zagrożeń dochodzą nowe
– powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Oszustwa komputerowe, fałszywe maile, SMS-y czy kradzież tożsamości to zjawiska, o których coraz częściej słyszymy. Aby temu przeciwdziałać tworzymy służbę, która będzie zajmowała się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa
– podkreślił szef rządu. Jak dodał, wcześniej powoływane służby, takie jak CBŚP, CBA czy KAS stanęły na wysokości zadania, a dziś nadszedł czas, żeby powołać służbę, która odpowie na szerzące się cyberataki.
Minister Mariusz Kamiński ogłosił podczas konferencji prasowej, że gotowy jest już projekt ustawy przygotowanej przez MSWiA w ścisłym porozumieniu z Komendą Główną Policji. Dotyczy on powołania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Chcemy, aby ustawa weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Przystępujemy bardzo szybko do organizacji tej służby. Potrzebne będą bardzo zdecydowane kroki, aby stworzyć nową jakość. To niezbędne w stosunku do skali zagrożenia
– podkreślił. Niebawem projekt ma trafić do uzgodnień międzyresortowych.
Szef MSWiA wyjaśnił, że funkcjonariusze, którzy będą przyjmowani do nowej służby, będą mieli oddzielną ścieżkę naboru.
Będzie liczyła się ich wiedza informatyczna, wiedza na temat nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Zrezygnujemy z testów sprawności fizycznej
– zapowiedział. Jak dodał, musi być to również służba atrakcyjna dla specjalistów, dlatego funkcjonariusze, którzy będą do niej zakwalifikowani, otrzymają stałe dodatki w wysokości od 70 do 130 procent przeciętnego uposażenia w Policji.
O działaniach rządu w kwestii bezpieczeństwa w Internecie poinformował również Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.
Aktualnie międzyresortowo pracujemy nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Mam nadzieje, że uda nam się uzyskać ponadpolityczną zgodę dla rozwiązań, które w niej zaproponujemy
– powiedział.
Powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości to bardzo dobra wiadomość. Powstanie też Fundusz Cyberbezpieczeństwa, około pół miliarda złotych. W jego ramach będziemy finansowali nowe inicjatywy i zakupy. Musimy też zadbać o najlepszych ekspertów
– podkreślił sekretarz stanu w KPRM.
Nowa jednostka w strukturach Policji
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) będzie jednostką Policji odpowiedzialną za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości. Zgodnie z projektem zmiany ustawy o Policji, nową jednostką będzie kierować komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, jako organ podległy komendantowi głównemu Policji. Komendanta CBZC będzie powoływał (spośród oficerów Policji) i odwoływał minister właściwy do spraw wewnętrznych, na wniosek komendanta głównego Policji. Komendant CBZC będzie posiadał również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów CBZC.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie jednostką jednolitą w skali kraju, z siedzibą w Warszawie. W procesie naboru do służby zwalczania cyberprzestępczości pod szczególną uwagę będą brane wiedza i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Funkcjonariuszom CBZC będzie przysługiwać w pełni możliwość prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych, wynikających z ustawy o Policji.
Powstanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości to rzeczywisty systemowy przełom. Pragnę bardzo mocno podkreślić, to będzie służba dedykowana zwykłym obywatelom
– powiedział minister Mariusz Kamiński, przedstawiając założenia ustawy w tym zakresie.