POLSKA

Ruszyła produkcja polskiego leku na Covid-19

Polski lek na koronawirusa z osocza ozdrowieńców

18 sierpnia 2020 r. Biomed Lublin ogłosił rozpoczęcie produkcji pierwszej partii polskiego leku przeciw COVID-19 z osocza ozdrowieńców.

To kolejna faza projektu, którego celem jest otrzymanie immunoglobuliny ludzkiej z osocza pozyskanego od dawców po przebytej infekcji wirusowej SARS-CoV-2.

Lek ten zawiera przeciwciała specyficzne IgG przeciwko SARS-CoV-2. Proces produkcyjny pierwszej serii leku zajmie ok. 1,5 miesiąca. Na realizację projektu Agencja Badań Medycznych przyznała grant w wysokości 5 mln zł.

Przypominamy, że projekt badań nad nowym lekiem na COVID-19 otrzymał dofinansowanie Agencji Badań Medycznych. Instytucją wiodącą projektu jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie.

„Jako pierwsi na świecie startujemy z produkcją leku przeciwko COVID-19, tu w Lublinie. (…) Dziś o godz. 8:00 rano zostały włączone urządzenia do produkcji leku” – powiedział senator Grzegorz Czelej. „Dziękuję Agencji Badań Medycznych za to, że uwierzyła w nasz projekt” – dodał. Podziękowania za mobilizację skierował także w stronę górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którzy na rzecz produkcji leku oddali ponad 100 litrów krwi.

Harmonogram oraz poszczególne etapy procesu wytwarzania leku przedstawił Pan Piotr Fic, Członek Zarządu Biomed Lublin S.A. „Prawdopodobnie z końcem października będziemy w stanie zwolnić lek do badań klinicznych. Po kolejnych około 4 miesiącach pojawią się pierwsze wnioski z badań klinicznych. Lek wejdzie do sprzedaży po przejściu procesu rejestracyjnego. (…) Docelowo lek ma mieć formę ampułki i będzie podawany domięśniowo w zastrzykach w warunkach szpitalnych” – wyjaśnił.

Prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie mówił o planach wykorzystania preparatu oraz o dużych oczekiwaniach co do jego działania. „Poza wykorzystaniem tego preparatu jako leku myślimy także o możliwościach zastosowania go do profilaktyki” – zaznaczył.

Senator Grzegorz Czelej zaapelował do organów UE oraz do władz poszczególnych krajów Wspólnoty o podjęcie decyzji o utworzeniu banków osocza z przeciwciałami w poszczególnych krajach europejskich oraz o zwiększenie środków na zbieranie i przechowywanie osocza z przeciwciałami.

Pod apelem tym podpisał się również Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Andrzej Drop, który podkreślił, że tylko wspólne działania na szeroką skalę mogą przyczynić się do skutecznej walki z pandemią.
(UM w Lublinie)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button