POLSKA

Ruszył Tour de Konstytucja. RPO: mówmy o prawach i wolnościach

Tour de Konstytucja po Polsce

– O prawach i wolnościach nie możemy mówić tylko w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie. Musimy dotrzeć do różnych miejscowości i pokazać, że Konstytucja służy każdemu obywatelowi.

Ale i odpowiedzieć na pytania ludzi, gdy twierdzą, że Konstytucja im nie pomogła albo nie ma wpływu na ich życie. Otóż ma – my to wiemy i chcemy się tą wiedzą podzielić – mówi RPO Adam Bodnar.

  • W piątek 4 czerwca, w rocznicę wyborów z 1989 r. spod siedziby Rzecznika Praw Obywatelskich ruszył w trzymiesięczną podróż po Polsce Tour-BUS”. Odwiedzi 90 miejscowości. Będzie przewoził zwój Konstytucji, materiały informacyjne i gadżety oraz pełnił funkcję mobilnego studia sprawozdawczego.
  • Tour de Konstytucja to wydarzenie organizowane przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych z udziałem artystów, prawników i osób zaufania społecznego. Jego celem jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej.

Akcji patronuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

4 czerwca, w rocznicę wyborów z 1989 r., rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zorganizował briefing prasowy przed Biurem RPO przy ul. Długiej 23/25, w związku z wyjazdem grupy działaczy demokratycznych.

– To będzie okazja do poważnej rozmowy z obywatelami o Konstytucji, która spaja nas wszystkich – podkreślał Adam Bodnar, który ruszył razem z działaczami w drogę do Radomia i Konziec, a potem odwiedzi z  nimi jeszcze kilka innych miast.

Danuta Przywara, prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zapowiadała zwiększenie  dzięki tej akcji „liczby przyjaciół Konstytucji”. – Jako sędziowie uczymy się przy takich okazjach wiele od ludzi – mówił sędzia Igor Tuleya. Mec. Kinga Dagmara Siadlak, szefowa Stowarzyszenia Defensor Iuris, wskazywała, że adwokatura współdziała w ochronie praw i wolności obywateli. Rolę „tej małej książeczki”,  jaką jest Konstytucja, m.in. dla równości kobiet i mężczyzn, podkreślał Zbigniew Hołdys.

– Pomysł akcji zrodził się z potrzeby chwili i sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy w pandemii. Jako obywatele zaangażowali się obrony praw obywatelskich chcemy w końcu wyjść z dużych miast i pokazać się w Polsce – mówił organizator akcji Robert Hojda. – Konstytucja, wolność, jest na ustach wszystkich. Ale żeby zrozumieć, o co tej w Konstytucji chodzi, jak się ona przekłada na nasz, obywatelski język – z tym jest trochę trudniej. Mamy więc przygotowane ulotki – przewodniki z praktycznymi wskazówkami pomagającymi zrozumieć, czym Konstytucja jest dla nas, obywateli, jak jest obecna w codziennym naszym życiu, w sklepie, na ulicy, w szkole – dodaje.

Robimy otwarte spotkania w piknikowej, rodzinnej formie. Wydarzenia w kolejnych miejscowościach są organizowane oddolnie. Będą różne atrakcje z zawodami sportowymi włącznie. Będą nas wspierać prawnicy: sędziowie ze stowarzyszeń Iustitia (łac. Sprawiedliwość) i Themis (Themis jest grecką boginią sprawiedliwości), prokuratorzy z Lex Super Omnia (łac. Prawo ponad Wszystko) adwokaci z Defensor Iuris (łac. obrońca prawa), Helsińska Fundacja Praw Człowieka,  oraz grupy obywatelskie działające w przestrzeni publicznej jak Ogólnopolski Strajk Kobiet, Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji, edukacyjny Protest z Wykrzyknikiem, Zbigniew Hołdys, Radomianie  Stowarzyszenie Radomianie Dla Demokracji0, bo w Radomiu 4 czerwca o godz. 16 na Placu Konstytucji akcja się zaczyna, również są współorganizatorami tego wydarzenia.

– Nasza akcja nie jest przeciwko komuś. Jest dla obywateli. Chcielibyśmy pokazać tym, że jako obywatele potrafimy się zorganizować niezależnie od tego, co się dzieje w polityce. Brakuje nam dialogu. Jesteśmy podzieleni, ale możemy spróbować przynajmniej przełamać lody – podkreśla Robert Hojda.

Informacje o projekcie

„Tour de Konstytucja PL wydarzenie dla wszystkich demokratów z udziałem artystów, prawników i osób zaufania społecznego. Obrona praw obywatelskich w świetle ostatnich wydarzeń w tzw. Trybunale Konstytucyjnym, a związanych z honorowym Patronem Tour de Konstytucja – Adamem Bodnarem, RPO VII kadencji – nabrały szczególnego znaczenia. W 2021 roku mija setna rocznica uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Uczcimy ją dwumiesięczną podróżą kapsuły z egzemplarzem Konstytucji, a towarzyszyć nam będą ludzie, którzy demokrację mają w sercu.

Celem tego niezwykłego wydarzenia jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej. Ruszamy 3 maja z Radomia żeby spotkać się z Wami i porozmawiać na temat praw obywatelskich. Odwiedzimy ponad 90 miast. Możecie zgłosić się do naszej akcji organizując w waszych miastach wydarzenie, które będzie polegało na połączeniu prezentacji zapisów konstytucji ze spotkaniem rodzin na świeżym powietrzu.
To wy decydujecie w jaki sposób przy okazji edukacji obywatelskiej zachęcić współmieszkańców do rekreacji tak ważnej w czasie pandemii. Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.

Od kilku lat Polska zmaga się z kryzysem konstytucyjnym. Populistyczne prawicowe rządy, odradzanie się skrajnych ruchów nacjonalistycznych, brak akceptacji dla osób LGBTQ+ oraz łamanie przez obóz władzy podstawowych praw obywatelskich i praw człowieka – widzimy to na co dzień od 2015 roku, od kiedy wychodzimy na ulice, żeby wyrazić nasz sprzeciw.

Przez kilkadziesiąt dni po Polsce będzie podróżować zwój Konstytucji RP. Odpowiednio oznakowany „Tour – BUS” będzie przewoził zwój Konstytucji, materiały informacyjne i gadżety (znaczki, długopisy, flagi itp.) oraz pełnił funkcję mobilnego studia sprawozdawczego.

Dzięki interaktywnej mapie będzie można śledzić trasę „Tour-BUSA”: sprawdzić, gdzie odbyły się już lokalne wydarzenia i gdzie zaplanowane są kolejne. Przygotowany specjalnie na tę okazję zwój Konstytucji RP będzie przewożony na każde zgłoszone wcześniej wydarzenie. Będzie podpisywany przez uczestników, dzięki czemu stanie się wspólnym obywatelskim dokumentem potwierdzającym wagę praw obywatelskich i oddanie walce o prawa w Konstytucji zapisane. Podczas wydarzeń lokalnych będą działać „niezależne stoliki obywatelskie”, przy których będzie można porozmawiać z prawnikami. W mobilnym punkcie pocztowym „Tour – Poczta” będzie można napisać i symbolicznie wysłać „List do Polski” i „List do Europy” – dzięki temu zbierzemy opinie, uwagi, propozycje złożone przez obywatelki i obywateli.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button