Przed Świętami Bożego Narodzenia rząd uruchamia Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów.
Chce w ten sposób wspomóc osoby najbardziej potrzebujące. Już wkrótce do placówek dla osób bezdomnych, samotnych i starszych trafią artykuły spożywcze o wartości 5 milionów złotych.
Założenia akcji przedstawili premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Paweł Dzierzkowski oraz prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Wojciech Bystry.
Solidarni z samotnymi i bezdomnymi
Ze względu na epidemię koronawirusa w tym roku osoby bezdomne, samotne i potrzebujące dodatkowego wsparcia nie będą mogły uczestniczyć w tradycyjnych wspólnych wigiliach. Dlatego rząd zdecydował się na zorganizowanie dodatkowego wsparcia.
„Dla nas niezwykle ważne jest to, żebyśmy wszyscy jako Polacy przeżyli te Święta możliwie bezpiecznie” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. „Bezpiecznie to znaczy w odosobnieniu, bez dużych spotkań towarzyskich. Dlatego dziś przygotowaliśmy specjalny konwój wsparcia dla seniorów. To wiele ton żywności i różnych artykułów, które trafiają do osób starszych, osób bezdomnych, ale także do matek z dziećmi” – dodał.
Jeszcze przed Świętami do osób potrzebujących trafią artykuły żywnościowe wartości 5 milionów złotych. W paczkach znajdą się m.in.
- gotowe dania (ok. 220 ton),
- makaron (ok. 240 ton),
- konserwy mięsne (ok. 270 ton) i rybne (ok. 70 ton),
- warzywa konserwowe (ok. 40 ton),
- mąka pszenna (ok. 58 ton) i ryż (ok. 40 ton),
- olej (ok. 18 tys. litrów),
- herbata i cukier.
Ich dystrybucją zajmie się Agencja Rezerw Materiałowych wsparta przez dwie organizacje pozarządowe znane z pomocy osobom potrzebującym – Caritas Polska oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.
Pierwszy transport rusza już w dniu startu akcji i dostarczy pomoc do 4 placówek wsparcia.
Kontynuacja wsparcia dla seniorów
Konwój wsparcia to kolejna – po uruchomionym w październiku Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów – inicjatywa, która ma na celu skierowanie pomocy do osób najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem.
Dla przypomnienia, w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów ośrodki pomocy społecznej i wolontariusze dostarczają osobom starszym niezbędne produkty spożywcze lub artykuły higieniczne. Dzięki temu seniorzy nie muszą wychodzić na zakupy.
Do tej pory chęć niesienia pomocy zadeklarowało już 10,5 tys. wolontariuszy, a także ponad 150 organizacji młodzieżowych. Natomiast zapotrzebowanie na wsparcie zgłosiło ponad 16 tys. seniorów.
Osoby starsze i potrzebujące wsparcia w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, mogą poprosić o pomoc, dzwoniąc pod numer 22 505 11 11.
Cyfrowy Wolontariusz
W ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów można pomagać nie tylko fizycznie – poprzez dostarczanie produktów czy wyprowadzenie psa – ale także wirtualnie. Dlatego rząd zdecydował się również na szkolenie Cyfrowych Wolontariuszy.
Ich zadaniem jest wspieranie seniorów w zakładaniu Profilu Zaufanego, załatwianiu spraw urzędowych online, obsłudze skrzynki mailowej, czy korzystaniu z narzędzi do wideokonferencji.
Dotychczas do cyfrowego zespołu zgłosiło się ponad 300 ochotników. Osoby zainteresowane udzielaniem innym zdalnego wsparcia mogą zgłaszać swój akces poprzez stronę www.wspierajseniora.pl.
(KPRM)