HOKEJTENISWODNY

Róża Kozakowska ze złotem paraigrzysk i rekordem świata zdyskwalifikowana. Trzy medale w tenisie stołowym

Paryż 2024

Róża Kozakowska już w pierwszej próbie rzuciła maczugą na odległość 31,30 metrów, o ponad 2,5 m bijąc własny rekord świata w klasie F32.

Rywalki nie znalazły na to odpowiedzi i w ten sposób nasza reprezentantka obroniła wywalczony w Tokio tytuł mistrzyni paralimpijskiej.

Sprzęt Róży Kozakowskiej oprotestowany

W nocy z piątku na sobotę Brazylijczycy złożyli protest kwestionujący rozmiar poduszki pod głową Róży Kozakowskiej, która wczoraj wygrała rywalizację rzutu maczugą, bijąc rekord świata.

Protest został uznany, w wyniku czego Róża została zdyskwalifikowana. Polska ekipa niezwłocznie odwołała się od tej decyzji.

Okoliczności dyskwalifikacji Róży Kozakowskiej na igrzyskach w Paryżu

Komunikat Polskiego Komitetu Paralimpijskiego:

„Z przykrością informujemy o dyskwalifikacji Róży Kozakowskiej, która wczoraj na igrzyskach wygrała rywalizację konkursu rzutu maczugą (klasa F32), bijąc rekord świata, a swój start okupiła poważną kontuzją.

W piątek przed północą wpłynął protest jednej z ekip, kwestionujący rozmiar poduszki pod głową naszej reprezentantki. Protest został uznany, w wyniku czego Róża została zdyskwalifikowana. Polska ekipa niezwłocznie odwołała się od tej decyzji.

Posiedzenie komisji odwoławczej odbyło się dziś przed południem, niestety jej decyzja była dla nas niekorzystna. Przyjmujemy to orzeczenie do wiadomości, takie są prawa sportu i jego rygorystyczne procedury, musimy się z nimi liczyć. Po igrzyskach, gdy opadną zrozumiałe emocje, wszczęte zostanie transparentne, wnikliwe postępowanie, które będzie miało na celu wyjaśnienie sytuacji.

W tej chwili najważniejszy jest dla nas stan zdrowia Róży, która w trakcie wykonywania rzutów doznała kontuzji barku. Na tyle poważnej, że nie była w stanie kontynuować udziału w zawodach. Życzymy Jej szybkiego powrotu do pełnej dyspozycji.

Trzymamy kciuki za wszystkich naszych Paralimpijczyków, życzymy im sukcesów.”

Lech Stoltman zdobywa 800. medal

Najlepszym pchnięciem Polaka było na 11,81 m z pierwszej próby.

Irańczyk Zafar Zaker pchnął 11,88 m i choć tuż po zakończeniu konkursu był za Polakiem, zajął ostatecznie drugie miejsce, a zawsze groźny Brazylijczyk Wallace Santos, mistrz z Tokio – 11,68 m. Tuż po konkursie srebrny medal był w rękach Serba Nebojšy Duricia, który w najlepszej próbie pchnął kulę na odległość 11,98 m, zawodnik został jednak ostatecznie zdyskwalifikowany.

Trzy pewne medale w tenisie stołowym

Karolina Pęk z Piotrem Grudniem w turnieju miksta (klasa XD17), także Karolina Pęk, tym razem w deblu z Natalią Partyką (WD20) oraz ponownie Piotr Grudzień, lecz w deblu z Patrykiem Chojnowskim (MD18) – to trzy polskie pary, które dzięki ćwierćfinałowym zwycięstwom zapewniły sobie medale igrzysk paralimpijskich w Paryżu. Co najmniej brązowe (w tej dyscyplinie nie gra się o trzecie miejsce), zawodnicy liczą jednak na więcej.

Półfinałowe mecze trzech polskich par odbędą się w sobotę. Ewentualne finały zaplanowano na sobotę i niedzielę.

  • 31 sierpnia – Karolina Pęk i Piotr Grudzień zostali brązowymi medalistami w tenisie stołowym w grze mieszanej (klasa XD17).
  • 31 sierpnia – Karolina Pęk i Natalia Partyka zdobyły brązowy medal paralimpijski w tenisie stołowym w deblu w klasie WD20.

Igrzyska Paralimpijskie: Polacy zdobyli już 32 medale (przed pojedynkami)

Reprezentanci Polski zapewnili sobie w Paryżu już 3 medale w grach podwójnych, które debiutują w Igrzyskach Paralimpijskich. To krążki numer 30, 31 i 32 w historii startów biało-czerwonych w IP.

Jubileuszowy, 30 medal zdobyli dla naszego kraju Piotr Grudzień i Karolina Pęk w grze mieszanej XD17. W ćwierćfinale pokonali brazylijską parę Luiz Filipe Manara/Danielle Rauen (Brazylia) 3:2 (8:11, 8:11, 13:11, 11:4, 11:9).

W półfinale zagrają z Chińczykami Peng Weinan/Xiong Guiyan.

31 medal, licząc od pierwszego startu w Igrzyskach w 1996 roku (brąz Krystyny Jagodzińskiej w Atlancie), wywalczyły Natalia Partyka i Karolina Pęk w WD20 po zwycięstwie z chińską parą Hou Chunxiao/Xiong Guiyan 3:2 (9:11, 9:11, 13:11, 11:2, 11:9).

O finał Polki zagrają z Tajwankami Lin Tzu Yu, Tian Shiau Wen.

W piątkowe popołudnie po 32 medal sięgnęli Patryk Chojnowski i Piotr Grudzień w MD18. Pokonali Szwedów Emila Anderssona/Daniela Gustafssona 3:1 (11:7, 10:12, 11:3, 11:4), zaś przegrali Maksym Chudzicki i Igor Misztal z Liu Chaodong/Zhao Yiqing (Chiny) 1:3 (8:11, 11:8, 3:11, 0:11).

W sobotnim półfinale Patryk Chojnowski/Piotr Grudzień zmierzą się z Chińczykami Lian Hao/Zhao Shuai.

Liczba medali Polaków w poszczególnych Igrzyskach Paralimpijskich:

1996 rok, Atlanta (1)

2000, Sydney (2)

2004, Ateny (3)

2008, Pekin (3)

2012, Londyn (5)

2016, Rio de Janeiro (8)

2021, Londyn (7)

2024, Paryż (3 – gry podwójne)

Odbędzie się jeszcze turniej gry pojedynczej

Parawioślarstwo

Bardzo dobrze popłynęła w eliminacjach kat. PR2Mix2x nasza osada w składzie Jolanta Majka/Michał Gadowski. W swoim biegu zajęli drugie miejsce i awansowali prosto do finału A. Wynik 8.07,76 był czwartym czasem eliminacji, a do trzeciego brakuje ok. pół sekundy. Finał zaplanowano na niedzielę.
(Polski Komitet Paralimpijski, PZTS)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button