INNEWODNY

Rola kobiet w sporcie – zmiany. Mistrzostwa Świata World Sailing w Gdyni w 2027 roku

Wzmocnienie roli kobiet w polskim sporcie oraz żeglarskie Mistrzostwa Świata World Sailing 2027 w Gdyni były głównymi tematami konferencji Ministra Sportu i Turystyki Sławomira Nitrasa, która odbyła się w Gdyni.

Mimo olbrzymich sukcesów odnoszonych na arenie międzynarodowej przez polskie sportsmenki rola kobiet w polskim sporcie pozostaje ograniczona. Jedynie w czterech na 69 polskich związków sportowych (6 proc.) funkcję prezesa sprawuje kobieta.

– Nie ulega wątpliwości, jak wielka jest rola kobiet w uprawianiu sportu i zdobywaniu medali. […] Tam, gdzie decydują wyniki sportowe, tam kobiety pokazują swoją wartość. Tam, gdzie decyzje zapadają w wyborach, tam kobietom jest trudniej – mówił podczas konferencji zorganizowanej w gdyńskiej marinie Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras.

Rola kobiet w sporcie (fot. MSiT)

Stając po stronie kobiet w walce o równe traktowanie i brak dyskryminacji, Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało nowelizację ustawy o sporcie, zgodnie z którą kobiety mają stanowić minimum 30 proc. władz związków, w których liczba członków zarządu wynosi więcej niż 5 osób. Kolejnym aspektem nierówności, który dotyka kobiety w sporcie, jest kwestia otrzymywania stypendium sportowego po urodzeniu dziecka. Obecnie kobiety otrzymują w takiej sytuacji stypendium w wysokości 50 proc. przez pół roku. Projekt przewiduje wydłużenie tego okresu do roku dla członkiń kadry narodowej oraz zwiększenie kwoty pobieranej w tym okresie z 50 proc. do 81,5 proc. wysokości stypendium.

– Kobiety są integralną częścią sportu i muszą uczestniczyć w zarządzaniu nim – podkreślił szef MSiT.

Wprowadzając kwoty płci w zarządach, Polska idzie w ślady innych krajów Unii Europejskiej (m.in. Danii, Finlandii, Francji czy Hiszpanii), w których istnieją już podobne rozwiązania mające na celu walkę z dyskryminacją ze względu na płeć.

Największe regaty w historii w Gdyni

Drugim ważnym tematem omawianym podczas konferencji Ministra Sportu i Turystyki Sławomira Nitrasa były Mistrzostwa Świata World Sailing, które odbędą się w Gdyni w 2027 r. Przyznanie Polsce tak prestiżowej imprezy przez Międzynarodową Federację Żeglarską to olbrzymi sukces, zwłaszcza że o jej organizację ubiegało się aż 13 krajów ze wszystkich kontynentów.

– Wiem jak silna była konkurencja i tak samo wielki jest to sukces Gdyni. Ale jest to też wielki sukces Polski. To jedna z największych imprez sportowych jakie odbędą się w Polsce – mówił minister sportu i turystyki.

Mistrzostwa świata mają olbrzymi potencjał i będą stanowić świetną promocję nie tylko polskiego żeglarstwa, ale też całego kraju. Z ich okazji do Gdyni przyjedzie 700 żeglarzy i tysiące kibiców z całego świata.

Mistrzostwa Świata World Sailing odbywają się co cztery lata. To najważniejsza i największa na świecie impreza w żeglarstwie sportowym, która może także stać się największą w historii imprezą żeglarską w Polsce.

Polscy żeglarze od lat odnoszą wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej. Do tej pory na igrzyskach olimpijskich zdobyli 5 medali – 1 złoty, 1 srebrny i 3 brązowe. Z ostatnich letnich igrzysk olimpijskich – w Tokio – Polacy przywieźli srebrny medal drużynowy w żeglarstwie w dwuosobowej klasie regatowej 470.

Szczegóły

Celem Ministerstwa Sportu i Turystyki jest zwiększenie wsparcia dla zawodniczek w ciąży i po porodzie. Obecnie kobiety otrzymują stypendium ministra w wysokości 50 proc. przez pół roku po urodzeniu dziecka.

6 miesięcy to zbyt krótki czas, by wrócić do formy sportowej na poziomie umożliwiającym rywalizację o najwyższe miejsca w ramach współzawodnictwa międzynarodowego. W większości przypadków jest to niemożliwe.

Projekt przewiduje:

  • wydłużenie z 6 miesięcy do 12 miesięcy okresu pobierania stypendium sportowego przez członkinie kadry narodowej po urodzeniu dziecka.
  • zwiększenie kwoty pobieranej w tym okresie z 50 proc. do 81,5 proc. wysokości stypendium.

Projekt nowelizacji ustawy o sporcie przewiduje wprowadzenie kwot płci.

Po zmianach w zarządach związków sportowych liczących od dwóch do pięciu członków powinno być co najmniej po jednym przedstawicielu każdej płci.

W zarządach liczących sześć lub więcej osób, kobiety mają stanowić minimum 30 proc. władz związków.

Podobne zasady dotyczą organów kontroli wewnętrznej.

Związki sportowe będą musiały wyznaczyć pełnomocników do spraw przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie.

Projekt przewiduje również powołanie przy ministrze właściwym ds. kultury fizycznej rzecznika ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym. Do zadań rzecznika będzie należeć m.in. monitorowanie aktów przemocy i dyskryminacji w sporcie, podejmowanie działań na rzecz eliminacji i ograniczania ich skutków.

Wprowadzenie nowych przepisów powinno znacząco zwiększyć ochronę osób w sporcie przed przemocą i dyskryminacją.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button