We wtorek posłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego do 2027 r., uzyskała ona 562 głosów w pierwszej turze.
Roberta Metsola wygrała wybory w pierwszej turze głosowania, w której otrzymała bezwzględną większość 562 głosów oddanych z 699 w tajnym głosowaniu przy pomocy papierowych kart do głosowania, spośród dwóch kandydatek. Będzie nadal przewodniczyć Parlamentowi przez pierwsze dwa i pół roku jego 10. kadencji.
Wyniki głosowania
- Roberta Metsola (EPP, MT) 562
- Irene Montero (Lewica, ES) 61
Łączna liczba oddanych głosów: 699
Głosy puste lub nieważne: 76
Wymagana większość bezwzględna: 312
Kim jest Roberta Metsola?
Urodzona na Malcie w 1979 r. Roberta Metsola jest posłanką do PE od 2013 roku. W listopadzie 2020 r. została wybrana na pierwszą wiceprzewodniczącą i pełniła obowiązki przewodniczącej Parlamentu po śmierci prezydenta Sassoliego 11 stycznia 2022 r. 18 stycznia 2022 r. została wybrana na przewodniczącą na drugą połowę 9. kadencji. Jest trzecią kobietą przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, po Simone Veil (1979-1982) i Nicole Fontaine (1999-2002).
Zwracając się do Izby po wyborze, przewodnicząca Metsola powiedziała: ” Razem musimy opowiedzieć się za polityką nadziei, za marzeniem, jakim jest Europa. Chcę, aby ludzie odzyskali wiarę i entuzjazm dla naszego projektu. Wiarę w uczynienie naszej wspólnej przestrzeni bezpieczniejszą, bardziej sprawiedliwą i równą. Wiarę w to, że razem jesteśmy silniejsi i lepsi. Wiarę w to, że jesteśmy Europą dla wszystkich”.
Prezentacje kandydatów przed głosowaniem
Dwie kandydatki wygłosiły krótkie prezentacje przed pierwszą turą głosowania.
O Przewodniczącej Parlamentu
Przewodnicząca ma szeroki zakres uprawnień wykonawczych i reprezentacyjnych określonych w Regulaminie. Poza tymi obowiązkami, uprawnienia Przewodniczącej obejmują „wszelkie uprawnienia niezbędne do przewodniczenia obradom Parlamentu i zapewnienia ich prawidłowego przebiegu”.
Artykuł 14 Traktatu o Unii Europejskiej stanowi, że Parlament wybiera Przewodniczącego spośród swoich członków. Od pierwszych wyborów europejskich (wybory powszechne) w 1979 r. każdy przewodniczący sprawuje urząd przez odnawialny okres dwóch i pół roku. Oznacza to, że w każdej kadencji może być dwoje przewodniczących. Od utworzenia Parlamentu w 1952 r. było 31 przewodniczących, z których 17 pełniło tę funkcję od 1979 r.