W rezerwacie przyrody Ławice Kiełpińskie znaleziono martwą, młodą wilczycę, która padła ofiarą kłusowników.
26 lutego 2024 roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wpłynął mail z informacją o znalezieniu martwego wilka przywiązanego do drzewa w okolicy rezerwatu przyrody Ławice Kiełpińskie w gminie Łomianki. Niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie pojechali na miejsce, gdzie dokonali wstrząsającego odkrycia.
Młoda wilczyca, w wieku około 10 miesięcy, wpadła we wnyki zastawione najprawdopodobniej na dziki. Zwierzę umierało w strasznych męczarniach. Wilczyca, próbując się uwolnić, podgryzła znajdujące się w jej zasięgu pnie drzew i gałęzie, wydrapała ziemię wokół. Walcząc o życie, okręciła się wokół pni drzew, zacieśniając pętlę na swojej szyi, a w konsekwencji udusiła się. Nie wiadomo ile godzin konała. Po oględzinach biegłych oceniono, że do zdarzenia doszło najprawdopodobniej 24 lutego 2024 r. W pobliżu znaleziono 6 podobnych wnyków z metalowej linki, przy czym w jednym z nich znajdowały się szczątki dzika. Wszystkie znalezione wnyki usunięto, jednak istnieje obawa, że może być ich więcej.
Ten rodzaj czynu kwalifikuje się jako przestępstwo. Sprawa została zgłoszona na Policję i Straż Miejską. Miejmy nadzieję, że sprawca zostanie schwytany. Tak okrutne i bestialskie działanie człowieka powinno być ukarane.
Z przykrością należy stwierdzić, że nie jest to pierwsze tego typu zdarzenie na terenie województwa mazowieckiego. Jednak poprzednim razem wilk został skutecznie oswobodzony z wnyków, również przy współpracy pracownika Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Po opatrzeniu mógł wrócić do środowiska. Tym razem było już niestety za późno.
Miejsce, gdzie odnaleziono młodą wilczycę – ofiarę kłusowników, to obszar chroniony, zarówno jako rezerwat przyrody Ławice Kiełpińskie, jak również obszary Natura 2000: Kampinoska Dolina Wisły PLH140029 i Dolina Środkowej Wisły PLB140004. Jest to naturalny szlak migracji zwierząt, w tym również wilków, m.in. populacji żyjącej w Kampinoskim Parku Narodowym. Z całą stanowczością należy stwierdzić, że zakładanie wnyków w każdej lokalizacji jest działaniem wybitnie niehumanitarnym, dodatkowo stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Lokalizowanie ich jednak na tak cennym obszarze przyrodniczym, chronionym zarówno prawem krajowym, jak i Unii Europejskiej, zasługuje na szczególną krytykę.
Zero tolerancji dla kłusownictwa. Spotkanie z udziałem wiceministra Mikołaja Dorożały
Po bulwersującym opinię publiczną doniesieniu o kłusowniczych wnykach, w które wpadła młoda wilczyca w MKiŚ odbyło się spotkanie wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały z przedstawicielami Komendy Głównej Policji, Centralnego Azylu dla Zwierząt i Polskiego Związku Łowieckiego.
26 lutego 2024 r. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wpłynęła informacja o znalezieniu martwego wilka przywiązanego do drzewa w okolicy rezerwatu przyrody Ławice Kiełpińskie w gminie Łomianki. Niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie pojechali na miejsce, gdzie dokonali wstrząsającego odkrycia. Młoda wilczyca, w wieku około 10 miesięcy, wpadła we wnyki zastawione najprawdopodobniej na dziki. Zwierzę umierało w strasznych męczarniach. Wilczyca, próbując się uwolnić, podgryzła znajdujące się w jej zasięgu pnie drzew i gałęzie, wydrapała ziemię wokół. Walcząc o życie, okręciła się wokół pni drzew, zacieśniając pętlę na swojej szyi, a w konsekwencji udusiła się.
Po oględzinach biegłych oceniono, że do zdarzenia doszło najprawdopodobniej 24 lutego 2024 r. W pobliżu znaleziono 6 podobnych wnyków z metalowej linki, przy czym w jednym z nich znajdowały się szczątki dzika.
W reakcji na powyższe doniesienia 28 lutego 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się spotkanie z udziałem wiceministra Mikołaja Dorożały. W spotkaniu udział wzięli ponadto przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego, Komendanta Głównego Policji oraz Centralnego Azylu dla Zwierząt. Celem było wypracowanie i wdrożenie w trybie natychmiastowym rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie różnym formom kłusownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem wnykarstwa, które w ostatnim czasie uległo nasileniu.
W najbliższym czasie przeprowadzone zostaną intensywne, skoordynowane działania Ministra Klimatu i Środowiska, Policji, Polskiego Związku Łowieckiego oraz Straży Leśnej mające na celu aktywną walkę z kłusownictwem.
Prosimy obywateli o niezwłoczne zgłaszanie wszelkich ujawnionych przypadków kłusownictwa do właściwych jednostek Policji i/lub Straży Miejskiej.