Prowincja Rijad rozciąga się na rozległym obszarze środkowej części Arabii Saudyjskiej.
Odcinek specjalny ósmego etapu rozgrywany był na południe od stolicy, na oddzielnych trasach dla pojazdów FIM i FIA, ale obie miały ponad 480 kilometrów. Imponujące partie wydm rozbudziły apetyty specjalistów od piasku, którzy nie mogą się doczekać wjazdu do Empty Quarter. Kluczowa jednak była koncentracja – zarówno na jeździe, jak i nawigacji. Na fragmentach offroadowych zawodnicy sami wybierali najlepszą trasę, a na szybszych odcinkach nawigatorzy musieli odnaleźć właściwą drogę w plątaninie ścieżek. Dzięki swojej wszechstronności Daniel Sanders i Henk Lategan utrzymali pozycje liderów, co jest bardzo ważne w tej fazie rajdu. Po raz piąty w tej edycji na etapowym podium stanął Darek Rodewald i wraz ze swoim czeskim kierowcą Alešem Lopraisem są na dobrej drodze do końcowego podium.
Samochody
Henk Lategan nie tylko wygrał swój drugi etap w rajdzie, ale także ponownie zrobił to w Rijadzie, gdzie triumfował też w 2022 roku. Etapowe podium uzupełnili jego kolega z zespołu i rodak Guy Botterill (1’47’’ straty) i Mathieu Serradori (4’04’’). Ten wynik pozwolił prowadzącemu w rajdzie kierowcy z RPA powiększyć przewagę nad drugim w stawce Yazeedem Al-Rajhi do 5’41’’. Mattias Ekstrom, który jechał jako drugi na trasie tego etapu, nadal zajmuje miejsce na podium, ale traci już 28’55’’. Czwarty w klasyfikacji generalnej Nasser Al-Attiyah powiększył swoją stratę do lidera do 34’14’’, ale za to zbliżył się do Ekstroma na nieco ponad 5 minut.
Motocykle
Wydarzeniem dnia był upadek i odpadnięcie z rajdu Pablo Quintanilli, który doznał kontuzji barku na 133. kilometrze. Luciano Benavides i Adrien Van Beveren zatrzymali się, aby pomóc motocykliście z Chile, po czym powrócili do walki w zabójczym tempie. Po odliczeniu czasu spędzonego na pomocy koledze, Argentyńczyk i Francuz zajęli dwa pierwsze miejsca na etapowym podium, z różnicą 2’08’’. Tymczasowym zwycięzcą etapu był Tosha Schareina, któremu jednak dobry wynik pozwolił zmniejszyć o 4’30’’ stratę do Daniela Sandersa, otwierającego trasę po swoim niedzielnym zwycięstwie. Australijczyk z zespołu Hondy nie musi się jednak martwić o swoją pozycję lidera, gdyż ma 11-minutową przewagę, co jest dość bezpieczną różnicą w perspektywie kolejnych trzech etapów, a także, być może, decydującą o zwycięstwie.
W Rally 2 najszybszy był na etapie Michael Docherty, jednak jego zwycięstwo nie zagroziło czołowej trójce. Edgar Canet, Tobias Ebster i Romain Dumontier mają na tyle dużą przewagę nad resztą stawki, a także pomiędzy sobą, że ich pozycje zdają się być przesądzone.
Konrad Dąbrowski przyjechał na metę etapu z 9. czasem, co spowodowało spadek na 8. pozycję w Rally 2. Dąbrowski wciąż jednak utrzymuje pozycję wicelidera klasyfikacji Juniorów. Wiceliderem stawki Weteranów jest z kolei nadal Bartłomiej Tabin, który ukończył etap na 61. miejscu. W Rally 2 utrzymuje się na 39. pozycji.
Challenger
Na liście etapowych zwycięzców w klasie Challenger pojawiło się nowe nazwisko – na ósmym etapie triumfował 19-letni Hiszpan Pau Navarro, który o 1’23’ ’wyprzedził Paula Spieringsa. Ta walka rozegrała się daleko za Nicolasem Cavigliasso, liderem klasyfikacji generalnej, mającym 25’49’’ przewagi nad Gonçalo Guerreiro, który od początku rajdu praktycznie nie przesuwa się z 2. miejsca.
Nasz debiutant Adam Kuś z ukraińskim pilotem Dmytro Cyro nadal nie zwalniają tempa i spisują się znakomicie! 9. miejsce na etapie dało im kolejny awans – są już 7. załogą w klasie Challenger. Piotr Beaupre i Jacek Czachor także awansowali. Na OS-ie uzyskali 31. czas, a w klasyfikacji generalnej są już na 23. pozycji.
SSV
Brock Heger, lider klasy SSV, może skupić się na zdobywaniu doświadczenia za kierownicą swojego Polarisa i pozostawić walkę o zwycięstwa etapowe innym kierowcom. Debiutujący w Dakarze Amerykanin ma aż 1 godzinę i 41 minut przewagi nad Xavierem de Soultrait. Z kolei Jeremias Gonzales Ferioli ruszył do ataku i odniósł swoją drugą z rzędu etapową wygraną.
Hasan Alsadadi i Marcin Pasek dotarli do mety etapu z 25. czasem i taką też pozycję zajmują w klasie SSV.
Ciężarówki
Martin Macik odniósł czwarte zwycięstwo etapowe w rajdzie, zwiększając przewagę nad Mitchelem van den Brinkiem do 2 godzin i 29 minut. Holender będzie musiał bronić drugiej pozycji zagrożonej przez Alesa Lopraisa. Różnica między tą dwójką stopniała do nieco ponad 6 minut.
Darek Rodewald, mechanik pokładowy Lopraisa, przywiezie z rajdu najwięcej z Polaków medali za miejsca na podium – na ósmym etapie czesko-polska załoga zajęła 2. miejsce, po raz piąty meldując się w pierwszej trójce załóg ciężarówek. Tomas Vratny, pilotowany przez Bartłomieja Bobę, ukończył etap na 14. pozycji i wciąż zajmuje 11. miejsce w rajdzie.
Dakar Classic
Porsche 959 numer 702 już nie obroni wygranej sprzed 2 lat. Na siódmym etapie podczas jazdy po wydmach, sprzęgło niemieckiego samochodu odmówiło posłuszeństwa. Z zeszłym roku świeżo przygotowany przez warsztaty Nantes Prestige Autos samochód zajął 5. miejsce. Juan Morera, zwycięzca edycji 2023, chciał powrócić i udowodnić potencjał Porsche. Jednak trójstronna walka o tytuł dobiegła końca. Carlos Santaolalla i Lorenzo Traglio walczą teraz między sobą. Różnica między dwoma pretendentami do korony nigdy nie przekroczyła 48 punktów. Po siedmiu etapach dzieliło ich zaledwie 20 punktów, a ósmy etap jeszcze tę różnicę zmniejszył na korzyść Hiszpana, który prowadzi w rajdzie od 6. etapu. O zwycięstwie w Dakar Classic w 2025 roku zadecydują etapy na pustyni Empty Quarter.
Tomasz Staniszewski i Stanisław Postawka na pełnym wydm ósmym etapie zajęli trzynastą pozycję, a w klasyfikacji generalnej według prowizorycznych wyników utrzymali znakomite szóste miejsce.
Dramat dnia
Na początku swojej kariery Pablo Quintanilla popełniał błędy, czego wynikiem było wycofanie się z Dakaru w jego dwóch pierwszych startach (w 2013 i 2014 roku), a następnie w 2017 roku. Od tego czasu ukończył ostatnie siedem edycji Dakaru. Jako jedyny zawodnik fabryczny może pochwalić się takim rekordem. W tym roku Quintanilla go nie poprawi z powodu upadku po 133 kilometrach ósmego etapu. Dwukrotny mistrz świata FIM (w 2016 i 2017 roku) musiał poddać się z powodu kontuzji barku w swoim 13. Dakarze. Stawka motocyklowa straciła w ten sposób najbardziej doświadczonego zawodnika fabrycznego, który był drugi w edycjach 2020 i 2022. Mimo to Honda nie może narzekać. W rajdzie pozostało czterech motocyklistów zespołu „czerwonych”, wszyscy w pierwszej piątce (Schareina drugi, Van Beveren trzeci, Brabec czwarty, Howes piąty/). Brakuje im tylko tego najważniejszego, pierwszego miejsca, zajmowanego przez Daniela Sandersa, ale do mety w Shubaytah jeszcze 4 etapy…
Mistrzostwa Świata w Rajdach Terenowych W2RC
Luciano Benavides odniósł swoje pierwsze zwycięstwo etapowe w tegorocznej edycji Dakaru i 13. w W2RC, ale jego kolega z zespołu Daniel Sanders, który wygrał 5 etapów od startu w Bisha jest wciąż zdecydowanym liderem klasyfikacji motocyklistów i głównym faworytem do zwycięstwa na mecie rajdu pod koniec tego tygodnia.
(PZM)