POLSKAŚWIAT

Rainbow Europe 2021: ranking ILGA-Europe. Polska najbardziej homofobicznym krajem w UE

Polska ostatnia

Tęczowa mapa Europy 2021 ujawnia powszechną i prawie całkowitą stagnację w zakresie praw człowieka osób LGBTI.

W tym roku przestrzeń społeczeństwa obywatelskiego w Polsce bardziej skurczyła się, ponieważ ludzie są aktywnie atakowani przez policję podczas wydarzeń publicznych, zamiast być chronieni. Polska straciła również punkty związane z wolnością słowa, z powodu uchwał przeciwko LGBT, które zostały przyjęte przez samorządy.

Mapa Rainbow Europe 2021 (fot. org.)

Kluczowe wnioski z tegorocznej Rainbow Europe to:

  • Na tle prawie żadnych pozytywnych zmian kraje takie jak Albania, Finlandia i Portugalia awansowały w rankingu, ale tylko z powodu wprowadzonych bardzo niewielkich zmian.
  • Pomimo wyraźnych zobowiązań dotyczących uznania „rodzin tęczowych”, żaden kraj nie poszedł na uznanie partnerstwa lub rodzicielstwa.
  • Po wielu latach doniesień o pozytywnych zmianach w zakresie integralności cielesnej lub prawnego uznania płci, w tym roku nie ma żadnych zmian w zakresie praw osób interpłciowych i transpłciowych poza Islandią.
  • Z pozytywnego punktu widzenia niektóre kraje (Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna) mają teraz punkty dotyczące wolności zgromadzeń, co odzwierciedla poprawę bezpieczeństwa podczas publicznych wydarzeń LGBTI.
  • Po raz szósty z rzędu Malta nadal zajmuje pierwsze miejsce na Rainbow Europe Map, podczas gdy Belgia zajmuje drugie miejsce po raz czwarty, a Luksemburg zajmuje trzecie miejsce w rankingu trzeci rok z rzędu.
  • Trzy kraje na dole Tęczowej Mapy Europy to Azerbejdżan, Turcja i Armenia, dokładnie takie same jak w zeszłym roku.
  • Polska drugi rok z rzędu nadal zajmuje najniższe miejsce w UE.
  • Ukraina spadła o cztery pozycje z 36 na 40 w związku z wygaśnięciem planu działania jej rządu, podczas gdy Gruzja spadła o dwa miejsca z 30 do 32 z powodu braku jasnej procedury prawnego uznania płci i ryzykownej sytuacji obrońców praw człowieka LGBTI w kraju.
  • Malta, Macedonia Północna oraz Bośnia i Hercegowina to trzy kraje, które odnotowały największy wzrost wyników. Malta dodała cechy płciowe na podstawie chronionych powodów w ustawie o uchodźcach i opublikowała nowe wytyczne polityczne dotyczące wniosków o azyl osób LGBTI, podczas gdy zarówno w Macedonii Północnej, jak i Bośni i Hercegowinie wolność zgromadzeń uległa poprawie.
Rainbow Europe 2021 (fot. org.)

Coroczna mapa i indeks Rainbow Europe firmy ILGA-Europe, oceniająca sytuację prawną i polityczną osób LGBTI w 49 krajach europejskich, stwierdza, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy postęp w zakresie praw osób LGBTI prawie całkowicie zatrzymał się. Dzięki propozycjom legislacyjnym i planom działania w niektórych krajach Tęczowa Mapa będzie wyglądać zupełnie inaczej o tej porze w przyszłym roku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button