ŚWIAT

Radosław Sikorski z czterodniową wizytą w Azji Południowo-Wschodniej. Podsumowanie

Azja

W pierwszym dniu wizyty szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski przebywał w Singapurze.

Tam spotkał się z najwyższymi władzami tego kraju: premierem Lawrencem Wongiem, ministrem spraw zagranicznych Vivianem Balakrishnanem, a także ministrem-koordynatorem ds. bezpieczeństwa narodowego Teo Chee Hean.

W drugim dniu wizyty w Azji szef polskiej dyplomacji przebywał w Kuala Lumpur, gdzie spotkał się z najwyższymi władzami Malezji: premierem Anwarem Ibrahimem, ministrem spraw zagranicznych Mohamadem Hasanem, a także ministrem obrony Mohamedem Khaledem Nordinem.

Rozmowy dotyczące polsko-malezyjskich relacji dwustronnych oraz bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze.

Ważnym tematem były kwestie bilateralne, w których zareklamowano polską ofertę rolno-spożywczą. Strona polska podkreśliła, że zależy jej na wzmocnieniu współpracy w dziedzinie systemów obronnych obu krajów. Podkreślono także chęć dołączenia do Traktatu o Przyjaźni i Współpracy z ASEAN (Treaty of Amity and Cooperation).

Strona malezyjska przykłada duże znaczenie do faktu, że w przyszłym roku Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, a Malezja będzie przewodniczyć ASEAN-owi (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej).

Uczestnicy rozmów zgodzili się, że może to być pole do intensywniejszej współpracy. Strona polska zarekomendowała także polskie rozwiązania w dziedzinie cyfryzacji usług publicznych i bankowych.

W kontekście zbliżającej się wizyty premiera Malezji na Forum Ekonomicznym we Władywostoku Polska przekazała swoje stanowisko wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ze swojej strony premier Malezji zadeklarował odniesienie się do polskiej narracji w trakcie rozmów z prezydentem Putinem.

Szef polskiego MSZ przebywał z wizytą w Manili, gdzie spotkał się z prezydentem Filipin Ferdinandem Marcosem Jr., sekretarzem ds. zagranicznych Enrique Manalo oraz sekretarzem obrony narodowej Gilberto Teodoro Jr.

Agenda rozmów objęła szeroki wachlarz spraw, m.in. zagadnienia dotyczące współpracy gospodarczej, sprawy geopolityczne, nie wyłączając konfliktów regionalnych i globalnych, temat migracji czy współpracy w obszarze technologii informatycznych.

Podczas spotkania z sekretarzem ds. zagranicznych Enrique Manalo, minister Sikorski zwrócił uwagę na podobne wyzwania, przed którymi stoją Polska i Filipiny, ale i wspólne wartości, którymi się kierują. Szef filipińskiego resortu dyplomacji przypomniał historię relacji dwustronnych, w tym wzajemne otwarcie ambasad w Warszawie i Manili, nawiązał ponadto do serii konsultacji politycznych w ostatnim czasie. Szef polskiej dyplomacji przedstawił prezydentowi kraju doświadczonego kolonializmem polski punkt widzenia na ostatnią wielką wojnę kolonialną, którą w Europie toczy Rosja wobec Ukrainy.

Szef polskiego MSZ wyraził także nadzieję, że jego wizyta w Manili będzie czynnikiem sprzyjającym pogłębieniu relacji dwustronnych. – Obecnie przyjacielskie relacje między naszymi krajami nie były wystarczająco intensywne w przeszłości – ocenił minister Sikorski. Podkreślił, że w wizycie uczestniczą także polscy wiceministrowie: obrony narodowej Paweł Zalewski oraz rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak, co podkreśla praktyczny wymiar relacji polsko-filipińskich. Jak zapowiedział, w najbliższym czasie ma dojść do kolejnych wizyt na różnych szczeblach.

Minister Radosław Sikorski przypomniał, że w ubiegłym miesiącu złożył wniosek o przyjęcie Polski do grona stron Traktatu o wzajemnych stosunkach i współpracy w Azji Południowo-Wschodniej. W tym kontekście wyraził nadzieję na wsparcie Manili w naszych staraniach. Zadeklarował jednocześnie, że Polska będzie dążyła do zacieśnienia relacji Filipin z Unią Europejską podczas swojego przewodnictwa w UE w 2025 r.

Dobiegła końca czterodniowa wizyta Ministra Radosława Sikorskiego w Azji Południowo-Wschodniej

Celem wizyty było pogłębienie współpracy politycznej i gospodarczej z państwami regionu w obliczu wyzwań, przed jakimi staje dziś społeczność międzynarodowa w Europie i Indo-Pacyfiku.

Wizyta ministra Sikorskiego w Singapurze, Malezji i na Filipinach była elementem agendy zacieśniania relacji bilateralnych z krajami azjatyckimi w obszarze bezpieczeństwa i gospodarki. Stanowiła też realizację strategii Polski mającej na celu poszerzenie grona państw Azji i Pacyfiku, z którymi Polska utrzymuje aktywne kontakty.

Podczas wizyty szef polskiej dyplomacji spotkał się z ministrami spraw zagranicznych wszystkich odwiedzanych państw, a także z premierami Singapuru i Malezji oraz prezydentem Filipin, z którymi omówił możliwości zacieśnienia bilateralnej współpracy sektorowej oraz bieżące kwestie dotyczące bezpieczeństwa regionalnego i globalnego, w tym przestrzegania porządku międzynarodowego opartego na zasadach prawa międzynarodowego. Podczas spotkań z partnerami z regionu, minister Sikorski podkreślił, że „Europa i Azja stoją przed podobnymi wyzwaniami – w najbliższym sąsiedztwie mamy dwa potężne kraje, które skłaniają się ku praktykom rewizjonistycznym i zmianie granic”. Zauważył również, że „w świecie, w którym żyjemy większość granic ustalona została sztucznie w wyniku różnych okoliczności historycznych. Nawet jeśli nam się to nie podoba, musimy je honorować. Wojna nie jest rozwiązaniem”.

Wizyta potwierdziła, że sytuacja międzynarodowa oraz potrzeby w zakresie modernizacji i rozbudowy sił zbrojnych w regionie stwarzają szerokie możliwości rozwoju współpracy dla polskiego przemysłu obronnego z Malezją i z Filipinami. Intensywny wzrost gospodarczy, potrzeby rozwojowe i szybko rosnąca klasa średnia, stanowią również możliwości dla polskiego biznesu w obszarze nowych technologii (informacyjno-komunikacyjne, cyberbezpieczeństwo, zielone technologie, współpraca w zakresie technologii eksploracji kosmosu, zielonego wodoru), a także w zakresie handlu produktami rolno-spożywczymi.

Podczas wizyty w Malezji i na Filipinach ministrowi Sikorskiemu towarzyszyła delegacja z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod przewodnictwem wiceministra Michała Kołodziejczaka oraz z Ministerstwa Obrony Narodowej z wiceministrem Pawłem Zalewskim na czele. W Manili odbyło się III polsko-filipińskie Forum ICT, z udziałem wiceministra cyfryzacji, Michała Gramatyki oraz polskiego biznesu.

Podczas wizyty odnotowano zakończenie negocjacji umowy pomiędzy POLSA-PHILSA o współpracy w zakresie pokojowej eksploracji kosmosu oraz porozumienia o współpracy w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych. Oba porozumienia powinny zostać podpisane do końca bieżącego roku.

Azja Południowo-Wschodnia jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów świata. Wraz ze wzrostem pozycji gospodarczej, wzrasta również waga polityczna tego regionu oraz organizacji regionalnej Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Wyrazem zainteresowania Polski zwiększaniem zaangażowania w regionie na poziomie bilateralnym i wielostronnym, są plany przystąpienia do Traktatu o Przyjaźni i Współpracy w Azji Południowo-Wschodniej (TAC). List intencyjny w tej sprawie został przesłany przez ministra Sikorskiego do jego odpowiednika w Laosie (państwo sprawujące prezydencję w ASEAN). Przystąpienie do traktatu wzmocni pozycję Polski jako aktywnego uczestnika dialogu politycznego w tym regionie i otworzy nowe możliwości współpracy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button