Na zaproszenie Wysokiej Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Kai Kallas, szef polskiego MSZ Radosław Sikorski wziął w Brukseli udział w Konferencji Ambasadorów Unii Europejskiej.
Coroczna konferencja gromadzi ambasadorów Unii Europejskiej z ponad 145 delegatur i biur na całym świecie, a także szefów misji i operacji wojskowych oraz cywilnych Unii Europejskiej, specjalnych przedstawicieli UE, specjalnych wysłanników i szefów przedstawicielstw Komisji Europejskiej we wszystkich 27 państwach członkowskich.
Tegoroczna dyskusja skupiła się na działaniach Unii Europejskiej w niezwykle skomplikowanej sytuacji międzynarodowej, w tym na przyszłości bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej, jej rozszerzeniu, konsekwencjach i przeciwdziałaniu wojnie hybrydowej i manipulacji informacjami. Omawiano także reakcje UE na kryzysy, transformację cyfrową, międzynarodowe stosunki kulturalne oraz sposoby ściślejszej współpracy UE z sojusznikami.
Minister Sikorski wystąpił w panelu z ministrami spraw zagranicznych Finlandii i Holandii, podczas którego wygłosił wystąpienie o roli dyplomacji, ze szczególnym uwzględnieniem dyplomacji Unii Europejskiej oraz współpracy dla osiągnięcia wspólnych celów. Podkreślił, że Unia Europejska i Europejska Służba Działań Zewnętrznych są szczególnie ważne, by kontynuować działania dyplomatyczne wobec państw trzecich w sprawie agresji Rosji na Ukrainę i skutecznie przeciwdziałać propagandzie Moskwy.
Minister Radosław Sikorski spotkał się również z polskimi dyplomatami, którzy pełnią funkcję szefów i zastępców szefów unijnych Delegatur, a także z minister spraw zagranicznych Finlandii Eliną Valtonen. Spotkanie poświęcone było kwestiom wsparcia dla Ukrainy, współpracy w ramach NATO i relacjom transatlantyckim oraz priorytetom fińskiego przewodnictwa w OBWE. Rozmowy skupiły się także na temacie bezpieczeństwa w rejonie Bałtyku, a w szczególności działalności i wprowadzeniu sankcji na załogi statków „floty cieni”.
Spotkanie ministra Radosława Sikorskiego z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte
Podczas wizyty w Brukseli, szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Markiem Rutte. Rozmowa dotyczyła priorytetów rozpoczętej 1 stycznia br. polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa i obrony, przygotowań do tegorocznego szczytu Sojuszu w Hadze, relacji Ukraina – NATO oraz dalszego wsparcia sojuszniczego dla Ukrainy, walczącej z rosyjską agresją.
Rozmówcy omówili również stan relacji transatlantyckich po objęciu władzy przez nową administrację prezydenta USA Donalda Trumpa. Minister Sikorski i sekretarz generalny Rutte podkreślili konieczność zwiększenia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Mark Rutte wyraził również uznanie dla polskich inwestycji w obronność, przedstawiając nasz kraj pod tym względem jako modelowego członka NATO.