KATOWICE

Pszczyna. Śmierć 30-latki w ciąży. „To konsekwencja wyroku TK Przyłębskiej”

Śląsk

22 września 2021 roku do Szpitala Powiatowego w Pszczynie trafiła kobieta w ciąży z powodu odpłynięcia płynu owodniowego.

Z powodu wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej 30-latka nie mogła dokonać aborcji i zmarła.

Kobieta bała się odpowiedzialności karnej, a po drugie lekarze w Polsce nie mogą dokonywać tego zabiegu. 30-latka była w 22. tygodniu ciąży.

Pełnomocniczka rodziny mecenas Jolanta Budzowska poinformowała, że jest prowadzone postępowanie pod kątem błędu medycznego.

– Przez strach przed odpowiedzialnością karną w związku z wyrokiem TK lekarze mogli źle ocenić ryzyko dla pacjentki. Niestety doszło do wstrząsu septycznego. Pacjenta zmarła w ciągu doby – tłumaczy Budzowska.

Pod Trybunałem Konstytucyjny 1 listopada trwała cicha demonstracja w geście wsparcia dla rodziny zmarłej 30-latki.


– Dziś w Poznaniu, w milczeniu uczciliśmy śmierć młodej kobiety – matki, żony, córki. Kobiety, która mogłaby dziś być z nami, gdyby nie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego mgr Julii Przyłębskiej, który wyrok z inspiracji ludzi z tzw. ruchu pro life – napisała senator Jadwiga Rotnicka.

– Zmarła bo pseudoTK wydał wyrok. Zmarła, bo czekali aż płód obumrze, bo takie w Polsce jest prawo. Zmarła, bo fanatycy kościelni chcieli piekła kobiet – napisała Barbara Nowacka, posłanka KO.


– Pacjentka, 22 tydzień ciąży. Bezwodzie. Lekarze czekali na obumarcie płodu. Płód obumarł, pacjentka zmarła. Wstrząs septyczny. To konsekwencja wyroku, tzw. TK. Na polityczne zamówienie. Krew na rękach – napisała Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej.


Kontrolę w tym szpitalu prowadzi Narodowy Fundusz Zdrowia.

Komunikat rodziny zmarłej pacjentki:

„W związku z nieścisłymi informacjami pojawiającymi się w mediach, rodzina zmarłej potwierdza, że w dniu 22 września 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie zmarła trzydziestoletnia kobieta, będąca w 22 tygodniu ciąży.

Ciężarna zgłosiła się do szpitala z powodu odpłynięcia płynu owodniowego, z żywą ciążą. Przy przyjęciu stwierdzono bezwodzie i potwierdzono zdiagnozowane wcześniej wady wrodzone płodu. W toku hospitalizacji płód obumarł. Po niespełna 24 godzinach pobytu w szpitalu zmarła także pacjentka. Przyczyną śmierci był wstrząs septyczny. Zmarła pozostawiła męża i córkę.

Zmarła, w trakcie pobytu w wiadomościach wysyłanych do członków rodziny i przyjaciół relacjonowała, że zgodnie z informacjami przekazywanymi jej przez lekarzy, przyjęli oni postawę wyczekującą, powstrzymując się od opróżnienia jamy macicy do czasu obumarcia płodu, co wiązała z obowiązującymi przepisami ograniczającymi możliwości legalnej aborcji.

Obecnie, na skutek zawiadomienia rodziny o możliwości popełnienia przestępstwa tzw. błędu medycznego, sprawą zajmuje się Prokuratura Regionalna w Katowicach.
Ocena prawidłowości udzielonych zmarłej świadczeń leczniczych zostanie dokonana przez odpowiednie organy.

Z uwagi na dobro śledztwa rodzina nie będzie podawać dalszych szczegółów na temat sprawy i prosi o uszanowanie jej prywatności i stanu żałoby.

Jolanta Budzowska, radca prawny pełnomocnik męża, córki, rodzeństwa oraz matki zmarłej”

Stanowisko Szpitala Powiatowego w Pszczynie:

„Łączymy się w bólu z wszystkimi, których tak jak nas dotknęła śmierć naszej Pacjentki. Szczególnie z Jej Bliskimi. Ciąża, poród i połóg od wieków postrzegane są przez medyków jako jedne z najtrudniejszych momentów życia kobiety. Postęp medycyny znacznie ograniczył ryzyka w tym zakresie, ale, niestety, ciągle jeszcze ich nie wykluczył.

Jedyną przesłanką kierującą postępowaniem lekarskim była troska o zdrowie i życie Pacjentki oraz Płodu. Lekarze i położne zrobili wszystko co było w ich mocy, stoczyli trudną walkę o Pacjentkę i jej Dziecko. Całość postępowania medycznego podlega ocenie prokuratorskiej i nie można w tej chwili ferować żadnych wyroków. Bardzo liczymy na to, że rzetelnie i uczciwie prowadzone postępowanie prokuratorskie pozwoli wskazać przyczyny śmierci Pacjentki oraz jej Dziecka.

Osobną sprawą jest ocena stanu prawnego w zakresie dopuszczalności przerywania ciąży. W tym miejscu należy jedynie podkreślić, że wszystkie decyzje lekarskie zostały podjęte z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce przepisów prawa oraz standardów postępowania.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button