POLSKA

Projekty rządowe. Bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne Polski wzmocnione

Ważne sprawy!

Przyjęte przez Radę Ministrów projekty ustaw wpisują się w działania rządu na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego.

Zmiany dotyczą Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz aukcji na rynku mocy. Projekt umożliwi, m.in. stabilne dostawy energii do gospodarstw domowych.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Pierwszy z przyjętych przez rząd projektów dotyczy zmiany ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz niektórych innych ustaw.  

“To jest zmiana, którą wprowadzamy ze względu na potrzeby rolników. (…) Poszerzamy plan ekoschematów o kolejny element dotyczący wsparcia w zakupie dobrej jakości materiału siewnego. (…) Do tego dochodzą zmiany legislacyjne dotyczące zatrudniania pracowników w rolnictwie” – mówił na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów Wicepremier W. Kosiniak-Kamysz. 

To kolejny w ostatnich tygodniach przykład wsparcia rolników przez rząd. Przypomnijmy, 26 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wyraziła sprzeciw wobec dotychczasowych wyników negocjacji umowy o wolnym handlu między UE a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) w obszarze rolnictwa. 

“Dlaczego sprzeciwiamy się tej umowie? Po pierwsze bezpieczeństwo konsumentów  to jest sprawa absolutnie najważniejsza” – przypomniał Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Niekontrolowany napływ na europejski rynek produktów, które nie muszą spełniać tak restrykcyjnych norm produkcyjnych, jak te obowiązujące w UE, to zagrożenie także dla rolników.  Dlatego Polska działa na rzecz zbudowania wraz z innymi krajami mniejszości blokującej wdrożenie umowy. 

Bezpieczeństwo energetyczne

Rada Ministrów przyjęła dziś także projekt ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy, który umożliwi m.in. stabilne dostawy energii do gospodarstw domowych. Celem nowych przepisów jest wprowadzenie aukcji dogrywkowych w 2029 i 2030 r. – będą one organizowane w przypadku, gdy wyniki aukcji głównych nie zapewnią możliwości utrzymania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. 

“W tej ustawie została zawarta jeszcze jedna ważna regulacja, na którą czekają przedsiębiorcy. (…) Przedłużamy termin składania wniosków dotyczących otrzymanej pomocy de minimis przez przedsiębiorców w sprawie niższych rachunków za prąd w ubiegłym roku do końca czerwca 2025 r.” – przedstawiał kolejne rozwiązania legislacyjne wicepremier. 

To ważna i potrzebna zmiana dla setek tysięcy małych i średnich przedsiębiorców, którzy skorzystali z pomocy państwa. Pierwotnie termin skłania oświadczeń był ustalony na 28 lutego 2025 r. 

„Ministerstwo Rozwoju i Technologii zobowiązało się do przeglądu wszystkich spraw związanych ze sprawozdawczością, z zaświadczeniami, oświadczeniami, które składają szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa” – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przeglądem przepisów w tym zakresie zajmie się także Rządowe Centrum Legislacji.

Posiedzenie Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego

Przed posiedzeniem Rady Ministrów odbyło się – jak co tydzień – spotkanie Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego. Udział w nim wziął nowy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. Dariusz Łukowski. 

“Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie, o sytuacji na Bliskim Wschodzie, jak również szef Straży Granicznej przedstawił informacje dotyczące bezpieczeństwa wschodniej granicy” – relacjonował przebieg spotkania Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Inne ważne tematy, wokół których toczyły się rozmowy, to m.in. cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo na Bałtyku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button