KATOWICE

Prohibicja w kolejnych dzielnicach Katowic już wkrótce

Nocna prohibicja. Zakaz sprzedaży alkoholu w Katowicach w kolejnych dzielnicach

Mieszkańcy Bogucic i Dąbrówki Małej za, mieszkańcy Giszowca przeciw – prezydent Marcin Krupa przychyla się do woli mieszkańców wyrażonej w konsultacjach społecznych.

Ponad 1000 mieszkańców wzięło udział w konsultacjach społecznych dotyczących wprowadzenia tzw. prohibicji, czyli zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych w punktach detalicznych w katowickich dzielnicach: Giszowiec, Dąbrówka Mała i Bogucice. Zakaz nie miałby dotyczyć pubów czy restauracji, które swoim klientom dalej mogłyby serwować alkohol. Zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwalają gminom na wprowadzenie prohibicji wyłącznie w całych dzielnicach, co oznacza, że nie może być ona wprowadzona na wybranym obszarze czy też ulicy. Dziś ukazał się raport podsumowujący przeprowadzone w listopadzie i grudniu tego roku konsultacje.

W odpowiedzi na sygnały ze strony rad dzielnic i radnych miasta prezydent uruchomił konsultacje społeczne w sprawie ewentualnego wprowadzenia ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu na terenie Bogucic, Dąbrówki Małej oraz Giszowca.

– Miasto ma służyć mieszkańcom, a my jesteśmy otwarci na każde rozwiązanie, które spotka się aprobatą lokalnej społeczności. Podjąłem decyzję, że przychylamy się do woli mieszkańców wyrażonej w konsultacjach społecznych. Dlatego przygotujemy dla Bogucic, jak i Dąbrówki Małej projekt uchwały, na mocy której zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży od godziny 22.00 do 6.00. W przypadku Giszowca zasady sprzedaży alkoholu pozostaną bez zmian – mówi Marcin Krupa, prezydenta Katowic.

Wśród opinii zebranych w konsultacjach zarówno w Bogucicach jak i w Dąbrówce Małej przeważają te za wprowadzeniem ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu. W Giszowcu wyniki przedstawiały się zgoła inaczej. Jedynie co szósty respondent był za wprowadzeniem ograniczeń, zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za utrzymaniem obowiązujących regulacji, co bardzo wyraźnie wybrzmiało również w trakcie spotkania dzielnicowego – w przeciwieństwie do dwóch pozostałych spotkań, gdzie dominujący głos należał do zwolenników nowych rozwiązań.

W trakcie konsultacji zorganizowano spotkanie w każdej z dzielnic – łącznie uczestniczyło w nich ok. 75 osób. Jednakże to możliwość wyrażenia opinii w ankiecie konsultacyjnej cieszyła się największym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. W badaniach wzięło udział aż 1074 mieszkańców dzielnic objętych konsultacjami. Szczególnie aktywni byli mieszkańcy Giszowca – 746 zwróconych ankiet dotyczyło właśnie tej dzielnicy.

– Spotkania miały na celu omówienie istniejącego problemu związanego ze spożywaniem alkoholu wbrew przepisom prawa na terenie dzielnic i zdiagnozowania miejsc szczególnie uciążliwych dla mieszkańców – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej. – Podczas spotkań padło wiele argumentów. Zwolennicy prohibicji zwracali uwagę na awantury, bijatyki i zaśmiecenie w okolicach sklepów w godzinach nocnych oraz obecność osób agresywnych w stosunku do mieszkańców. Przeciwnicy wprowadzenia ograniczeń z kolei zaznaczali, że wskazane problemy nie znikną, bo alkohol i tak będzie dostępny w pubach czy restauracjach – dodaje Justyna Buchalik.
(UMK)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button