GOSPODARKAPOLSKA

Prezydent Republiki Korei Yoon Suk Yeol z wizytą w Polsce

Warszawa

Oficjalna wizyta prezydenta Republiki Korei z małżonką rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Następnie prezydenci rozmawiali w wąskim gronie i z udziałem delegacji.

Perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Republiką Korei są znakomite, o czym świadczą rekordowe wyniki z 2022 roku, gdy obroty handlowe między naszymi krajami przekroczyły 10 mld USD – podkreślił prezydent Andrzej Duda po czwartkowych rozmowach z prezydentem Republiki Korei Yoon Suk–yeolem.

Andrzej Duda podczas spotkania z mediami przypomniał, że polsko–koreańskie relacje gospodarcze i obecność przedstawicieli Korei na polskim rynku gospodarczym liczą już 34 lata. – Możemy więc powiedzieć, że zarówno koreańscy przedsiębiorcy znają znakomicie Polskę i Polaków, jak i Polacy znakomicie poznali koreańskich przedsiębiorców, a przede wszystkim koreańskie produkty – mówił. Prezydent wskazywał, że tysiące Polaków pracuje w koreańskich firmach, które mają w Polsce fabryki.

Zauważył też, że w ostatnich dwóch latach doszło do „ogromnej intensyfikacji współpracy gospodarczej, zarówno jeśli chodzi o rozwój gospodarki, jak i bezpieczeństwo”.

– Bardzo liczymy, że będziemy nie tylko kupować nowoczesny sprzęt obronny dla naszych żołnierzy od Republiki Korei, lecz także że ten sprzęt będzie produkowany w Polsce. O to zabiegamy – podkreślał.

Prezydent oznajmił, że jednym z tematów była także współpraca w dziedzinie infrastruktury. Jak relacjonował, poruszono kwestie związane z budową CPK, inwestycji w polskich portach oraz rozwoju współpracy handlowej w oparciu o polskie porty, a także z rozwojem sieci kolejowej.

Z uznaniem Andrzej Duda przekazał również decyzję koreańskiego prezydenta i ministra infrastruktury, że zostanie zwiększona liczba połączeń lotniczych między naszymi państwami. – To bardzo ważna wiadomość dla rozwoju polsko–koreańskiego biznesu – podkreślił.

W obecności prezydentów podpisano umowy bilateralne:

  • Porozumienie w sprawie Ustanowienia Ram Współpracy w zakresie Promocji Handlu i Inwestycji między Ministerstwem Rozwoju i Technologii RP a Ministerstwem Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei,
  • Porozumienie między Ministerstwem Infrastruktury RP a Ministerstwem Ziemi, Infrastruktury i Transportu Republiki Korei o Współpracy w zakresie Rozwoju Infrastruktury Transportowej,
  • Porozumienie między Pełnomocnikiem Rządu Rzeczypospolitej Polskiej do spraw Polsko–Ukraińskiej Współpracy Rozwojowej a Ministerstwem Ziemi, Infrastruktury i Transportu Republiki Korei w sprawie Współpracy na rzecz Odbudowy Ukrainy.

Wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbył się obiad oficjalny wydawany przez prezydenta RP i małżonkę na cześć prezydenta Republiki Korei i małżonki.

W piątek prezydenci wzięli udział w Polsko–Koreańskim Forum Gospodarczym. Andrzej Duda podkreślał tam, że Republika Korei jest w tej chwili w Polsce jednym z czołowych inwestorów pozaeuropejskich.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Prezydentem Republiki Korei Yoon Suk Yeolem

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Republiki Korei Yoon Suk Yeolem. Politycy poświęcili szczególną uwagę kwestiom dwustronnym. Polska intensywnie współpracuje z Republiką Korei w zakresie wojskowości, a także nowoczesnej infrastruktury i energetyki. Szef polskiego rządu poruszył także kwestie międzynarodowe oraz polsko-koreańskie stosunki kulturalne.

Mateusz Morawiecki z prezydentem Republiki Korei Yoon Suk–yeolem (fot. KPRM)

Modernizujemy polską armię ze wsparciem koreańskich technologii

Polska rozbudowuje swoje siły zbrojne – zwiększamy liczbę żołnierzy, tworzymy nowe jednostki oraz kupujemy najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. Republika Korei jest jednym z naszych partnerów w tym procesie. Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Republiki Korei było okazją do omówienia poszczególnych kwestii związanych z polsko-koreańską współpracą wojskową.

Już w tym roku dotarły do nas pierwsze dostawy koreańskiego uzbrojenia dla polskich żołnierzy – nowoczesne czołgi K2, armatohaubice K9 oraz samoloty FA-50.

Technologie przyszłości i zaawansowana infrastruktura

Rozwijamy energetykę jądrową w Polsce – zabezpieczamy w ten sposób nasze bezpieczeństwo i niezależność energetyczną. Polska współpracuje w tym zakresie również z koreańskimi partnerami. Pozyskujemy nowoczesne i bezpieczne technologie produkcji energii jądrowej. Premier Mateusz Morawiecki omówił z prezydentem Republiki Korei szczegóły oraz perspektywy współpracy w tej kwestii.

Politycy poruszyli również temat budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przy tym projekcie, nasze kraje wymieniają się cennym doświadczeniem przy budowie zaawansowanej infrastruktury komunikacyjnej.

Stosunki polsko-koreańskie rozwijają się bardzo intensywnie

Szef polskiego rządu i prezydent Republiki Korei rozmawiali podczas spotkania o dalszym rozwoju naszych stosunków gospodarczych, handlowych i kulturalnych. Republika Korei jest jednym z kluczowych partnerów ekonomicznych Polski w Azji. W ostatnich latach obroty handlowe dynamicznie rosły i osiągnęły rekordową wartość ponad 10 mld USD.

Oprócz handlu z Polską, koreańskie firmy decydują się także na inwestycje w naszym kraju. Inwestycje koreańskie to przypływ zaawansowanych technologii i innowacji, które tworzą wysokopłatne miejsca pracy dla Polek i Polaków.

Prezydent o rozwoju współpracy polsko-koreańskiej

„W ostatnich latach – dosłownie w ostatnich dwóch latach – doszło do ogromnej intensyfikacji tej współpracy i to w całym szeregu bardzo ważnych dziedzin, jeżeli chodzi o rozwój nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwo. Bardzo zintensyfikowała się współpraca pomiędzy Polską a Koreą w zakresie przemysłu zbrojeniowego. Dzisiaj koreańskie produkty zbrojeniowe unowocześniają polską armię. W ostatnim czasie przyszły z Korei myśliwce FA–50. Wiemy, że już dzisiaj na wyposażeniu polskiej armii są koreańskie czołgi K2, są armatohaubice K9. Tych produktów jest coraz więcej i będą jeszcze dodatkowe nowe.

Bardzo liczymy na to, że będziemy nie tylko kupować w Korei nowoczesny sprzęt obronny dla naszych żołnierzy, ale że przede wszystkim także ten sprzęt będzie produkowany w Polsce. Na tym bardzo nam zależy i w tej chwili między innymi w trakcie tej wizyty Pana Prezydenta o to właśnie zabiegamy – aby produkcja choćby koreańskich czołgów K2 była zrealizowana na terenie naszego kraju.

Ale współpracujemy także w dziedzinie rozwoju infrastruktury; omawialiśmy kwestie związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego; rozmawialiśmy o kwestiach związanych z inwestycjami w polskich portach i o rozwoju generalnie współpracy handlowej w oparciu o polskie porty; rozmawialiśmy o rozwoju sieci kolejowej – wszystko z potencjalnym udziałem firm koreańskich na terenie naszego kraju.

Andrzej Duda z prezydentem Republiki Korei Yoon Suk–yeolem (fot. KPRP)

Cieszymy się bardzo z zapowiedzi, którą otrzymaliśmy dzisiaj od Pana Prezydenta oraz Ministra Infrastruktury i Transportu Korei, że zostanie zwiększona liczba lotów z Polski do koreańskich miast. To bardzo ważna wiadomość dla biznesów koreańskiego i polskiego, to także bardzo ważna wiadomość po prostu dla turystyki, dla rozwoju kontaktów międzyludzkich. Będzie więcej połączeń lotniczych.

Mamy także nadzieję na większe otwarcie rynku Korei Południowej dla polskich produktów żywnościowych, dla polskiej wieprzowiny, dla polskiej wołowiny. Procedury w Korei w tym zakresie są w tej chwili w toku i mamy nadzieję, że zakończą się pozytywnie. Rozmawialiśmy również z Panem Prezydentem na temat współpracy w zakresie energetyki, w zakresie nowoczesnych technologii we wszystkich dziedzinach, o których można powiedzieć, że są dzisiaj top światowej gospodarki.

Zapowiedzieliśmy z Panem Prezydentem, że wkrótce – po pierwsze – jutro razem otworzymy Polsko–Koreańskie Forum Biznesowe, a więc wielkie spotkanie naszych przedsiębiorców. Wkrótce znów przedstawiciele koreańskiego przemysłu zbrojeniowego będą obecni na targach w Kielcach, a także na krynickim Forum Ekonomicznym. Perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Koreą – śmiało mogę powiedzieć – są znakomite, co pokazują chociażby wyniki 2022 roku, gdzie nasz obrót gospodarczy przekroczył 10 mld dolarów.

W Polsce jest zarejestrowanych około 550 firm z kapitałem koreańskim, z czego połowa ulokowana jest na Dolnym Śląsku.

Po drugie mam nadzieję na zwiększenie częstotliwości lotów Polskich Linii Lotniczych LOT łączących nasze kraje. Z satysfakcją i wdzięcznością odnotowałem zapowiedź uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego z Wrocławia do Seulu od listopada tego roku. Bezpośrednie połączenia lotnicze są ważnym czynnikiem ułatwiającym współpracę gospodarczą. Dlatego liczę na zwiększenie ich liczby, także na linii Warszawa–Seul, o czym wczoraj rozmawialiśmy z Panem Prezydentem i przedstawicielami delegacji.

W tym roku do terminala LNG w Świnoujściu dotarły dostawy skroplonego gazu ziemnego transportowane pierwszym gazowcem z floty budowanej na potrzeby Grupy PKN Orlen w południowo–koreańskiej stoczni. Rozwijamy współpracę w sektorze energetyki nuklearnej, a także w sektorze obronnym. Polska złożyła u południowo–koreańskich producentów uzbrojenia zamówienia na prawie 9 mld dolarów.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button